Dijital Dünyada Etkin Network Yönetimi

İş dünyasının en önemli kavramlarından olan network, dijitalleşmeyle birlikte daha da komplike bir hal aldı. Peki, iyi bir network ağının kişinin iş yaşantısına olan etkisi ortadayken, dijital dünyada bu ağı güçlü tutabilmek konusunda dikkat etmemiz gerekenler neler? Amerikalı dijital ajans Digital Brand Architects'ten Hilary Williams ile dijital dönüşümde network ilişkilerimiz üzerine konuştuk.

İrem Orhan

Dijital evrime ayak uydurmak isteyen markalar için olmazsa olmazlar neler?
Bu konuda söyleyeceğim ilk şey markaların, marka hikayelerini ve deneyimlerini hedef kitleleriyle paylaşmak konusunda asla cimri davranmamaları. Ayrıca dijital yeteneklerini daha da geliştirmeli, dijitalle daha fazla meşgul olmalılar.

Network nedir, ne değildir size göre? İletişim kurulan her bağlantı network müdür? İçinde bulunduğumuz dijital evrende yaptığımız iş kadar, kişilerle kurduğumuz bağlantılar da son derece önem taşıyor ve tabii bu bağlantıların sürekliliği de. Ben sıklıkla network'ümde bulunan kişilerin katıldığı paneller ve konuşmaları dinlemeye giderim mesela. İletişimde bulunduğum kişilerle orada etkileşim içinde olup, onların tecrübelerinden faydalanırım. Bir yandan onlara destek olurken, gerekli ilhamı da alırım. Yani kurulan her bağlantı network olmuyor.

Dijital dünyada herkese kolay ulaşabilmek network için avantaj mı, tehlike mi?
Kesinlikle tehlikeli değil. Kişiler de markalar da iletişim içinde olmayı arzuladıkları profillerin aktif olduğunu görmek istiyorlar. Dijital evrende sürekli güncelliğini korumak, hızlı geri dönüşler yapabilmek etkileşim kurmayı kolaylaştırıyor. Fakat iletişimin doğru kurulmuş olması önemli.

Ağımızdaki kişilerle sosyal medya üzerinden etkileşimde olup, iş dışı hayatlarını da takip etmek hatalı bir davranış mı?
Sosyal medya, insanların birbirleriyle iletişim kurmasını kolaylaştırır. Oradan kişilerin günlük hayatlarını takip edebilir, paylaştıkları içeriklerle onlara dair daha kapsamlı bilgiler elde edebilirsiniz. Dolayısıyla kişilerle profesyonel iş hayatı harici kişisel ilişkilere sahip olmak da network'ünüzü sağlamlaştırmak açısından son derece önemlidir. Bu iletişimi dengede tutun yeter.

Network ağının devamlılığını sağlamak için verebileceğiniz tavsiyeler var mı?
Hangi işle uğraşıyorsanız uğraşın güçlü bir network, kariyeriniz boyunca size yeni yollar açacak güçlü ilişkiler kurmanın en ideal yollarından biridir. Sizi ağınızdaki kişilerle buluşturacak etkinliklere katılmanız ve onlarla gerçek ilişkiler kurmanız ise bu ağı sürdürebilmenin en önemli koşuludur. İlişkilerinizin kalitesi aranızdaki ilişkiyi kalıcı kılar.

Dijital dünyada takip eden kitlelerle etkili bir iletişim kurmanın ve onu yönetmenin püf noktaları neler?
Takipçilerinizin yorumlarına ve yanıtlarına olabilecek en iyi hızda cevap verin. Soru sorduklarında onları en doğru şekilde cevaplamaktan korkmayın ve verdiğiniz cevabın yeterince açıklayıcı olduğundan, soru işaretlerini giderdiğinden emin olun. Etkileşimde kalmayı asla ihmal etmeyin.

Kriz yönetimine nasıl bakıyorsunuz?
Günümüzde tüketiciler markalarla doğrudan iletişim kurmak istiyorlar. Özellikle kriz durumlarında açık ve dürüst geri dönüşler bekliyorlar. Olaylara dahil olma süreçleri çok hızlı; bu sebeple de gerçek zamanlı cevaplar bekliyorlar. Tabii bu durum krizi yönetecek kişilerin, kriz türünü ele alma şekli üzerinde önemli bir etkiye sahip oluyor. Çözüm üretirken her zamankinden daha uyanık, daha hızlı ve daha şeffaf olmak gerekiyor.
BİZE ULAŞIN