Restoranda Haklarınızın Bilincinde Olun

Tarım ve Orman Bakanlığı lokanta, restoran ve kafe gibi toplu yemek hizmeti sunan mekanlara, mönülerinde alerjik madde bulunup bulunmadığını yazma zorunluluğu getirdi. İşletmelerin, tüketicilere sunulan gıdanın adının yanında alerjen bileşenlerini belirtmemeleri halinde, bakanlık 2019 yılı itibariyle ceza kesebilecek. BGN Hukuk Bürosu’ndan Avukat Begüm Giray, söz konusu düzenlemeyi ve işletmeler tarafından uygulanmadığı takdirde başvurabileceğimiz hukuki yolları anlattı.

Giriş Tarihi: 15.03.2019 14:42 Güncelleme Tarihi: 27.03.2019 12:53
Tarım ve Orman Bakanlığı lokanta, restoran ve kafe gibi toplu yemek hizmeti sunan mekanlara, mönülerinde alerjik madde bulunup bulunmadığını yazma zorunluluğu getirdi. İşletmelerin, tüketicilere sunulan gıdanın adının yanında alerjen bileşenlerini belirtmemeleri halinde, bakanlık 2019 yılı itibariyle ceza kesebilecek. BGN Hukuk Bürosu'ndan Avukat Begüm Giray, söz konusu düzenlemeyi ve işletmeler tarafından uygulanmadığı takdirde başvurabileceğimiz hukuki yolları anlattı.

Avukat Begüm Giray

Düzenlemenin Dayanağı ve İçeriği Nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 yılı Bütçe Sunum kitapçığında yer alan ayrıntılara göre alerjen bileşenler arasında glüten, içeren gıdalar, kabuklular ve ürünleri, yumurta ve ürünleri, balık ve balık ürünleri, yerfıstığı ve ürünleri, soya fasulyesi ve ürünleri, süt ve süt ürünleri, sert kabuklu meyveler, kereviz ve ürünleri, hardal ve ürünleri, susam tohumu ve ürünleri, kükürt dioksit ve sülfitler, acı bakla ve ürünleri, yumuşakçalar ve ürünleri yer alıyor. Ayrıca gıdanın bileşiminde etil alkol ve domuzdan elde edilen madde bulunması durumunda da aynı şekilde tüketiciler net olarak bilgilendirilecek. Bu bilgiler tüketicilerin kolayca görebileceği şekilde mönüler, yazı tahtaları, broşür benzeri araçlar vasıtasıyla tüketiciye sunulacak.

Prosedüre Uymayan İşletmelere Karşı Haklarımız
İlgili düzenlemelerin yapılmaması, Anayasamızın en temel taşlarından "Sağlıklı Yaşam Hakkı" mızı ihlal eder niteliktedir. Öncelikle durumdan zarar görüp görmediğinize bakılmaksızın, "Alo 174 Gıda Hattı" ile iletişime geçerek ihlali bildirebileceğinizi; Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi' ne (CİMER) şikayette bulunabileceğinizi veya Alo 150'yi arayarak ya da internet üzerinden Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) başvurabileceğinizi belirtmek isteriz.

Gıda İçeriklerine Dikkat
Şayet tansiyonunuz düşmeye, nefesiniz sıkışmaya başlamışsa, vücudunuzda kaşınma, kızarma gibi reaksiyonlar ile karşı karşıya kalıyorsanız; tükettiğiniz bir alerjik bileşenin mağduru olabilirsiniz. Tedavinizin gerçekleştirilmesinin ardından, hizmet sunan mekanı resmi kurumlara şikayet etmenin yanı sıra; oluşan maddi ve manevi zararlarınızı karşılamaları yönünde talepte bulunmanız da mümkündür. Bu kapsamda işletmeler hakkında para cezaları ve kapatılmalarına kadar varabilecek yaptırımlar uygulanması söz konusu olabilecektir. İyisi mi siz herhangi bir alerjik durumunuz mevcutsa tedbiri elden bırakmayın; ilacınızı, aşınızı yanınızdan ayırmayın. İşletmelere hassasiyetiniz hakkında bilgi vermekten, gıda içerikleri hakkında soru sormaktan çekinmeyin. En mühimi de yalnızca kendinizin değil, toplum refahını da düşünerek; hukuki gereklilikleri uygulamayıp
halk sağlığını tehlikeye düşüren işletmelere karşı tetikte olun.

BİZE ULAŞIN