Alışveriş Keyfiniz Kaçmasın

Tüketici olarak yaşayabileceğimiz, karşılaşabileceğimiz alışveriş krizleriyle hukuken nasıl başa çıkılacağını öğrendik!

Giriş Tarihi: 19.04.2019 11:04 Güncelleme Tarihi: 22.04.2019 11:54

Uzun zamandır radarınızda olan dore rengi ceketin satıldığı mağaza indirime girdi. Öğle molanızda yemeği es geçip, mağazanın hınca hınç kalabalığına karışmayı göze aldınız. Size uygun bedeni arayıp taradınız ve cekete kavuşmanın heyecanıyla onu üzerinize bile denemeden kasaya koşup ödemesini yaptınız. Birkaç gün sonra yakışıklı ofis arkadaşınızın doğum günü organizasyonu için ceketi üzerinize geçirdiniz ki o da ne; arkasında kocaman bir sökük olduğunu fark ettiniz! Oysa kombininizi ve dore tonlarındaki göz makyajınızı bütünleyen o güzel ama sökük ceketti. Hayal kırıklığınızı tamamen gidermeyecek olsa da tüketici olarak yaşadığınız mağduriyeti telafi etmenin kanuni yolları neymiş, gelin göz atalım. Mağazaya gidip ceketi iade ederek paranızı isteyebilir, ceketin bedelinden indirim talep edebilir, aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, satıcıdan ücretsiz onarım isteyebilir, imkan varsa, ceketin benzeriyle değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Mağaza bu talebi yerine getirmekle yükümlü müdür?
Evet. Tüketici Kanunu uyarınca satıcı, tüketici hangi seçimlik hakkını kullanmak isterse, o talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Ücretsiz onarım veya benzeriyle değişimi yalnızca mağazadan mı talep edebilirsiniz?
Hayır. İlgili haklar üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu noktada satıcı, üretici ve ithalatçının her birinin ayrı ayrı sorumlu olduğunu belirtmek gerekir.

Bu hakları ne kadar süre içinde kullanabilirsiniz?
Kanunlarda veya taraflar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre belirlenmediği takdirde, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile, malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda taşınmazın teslim tarihinden itibaren beş yıldır. İkinci el satışlarda ise satıcının sorumluluğu bir yıldan, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda ise üç yıldan az olamaz. Ayıp, ağır kusur ya da hile ile gizlenmişse zamanaşımı hükümleri uygulanmaz. Yaşadığınız sorunlara satıcı tarafından çözüm bulunmaması halinde; aldığınız ürün veya hizmetin bedeli oranında Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurma ya da Tüketici Mahkemeleri'nde dava açma haklarınızın bulunduğunu da hatırlatalım. Dore ceketinizin ışıltısında, keyifli alışverişler dileriz.

Tüketiciler olarak yaşadığımız bir diğer kriz ise indirim dönemini beklemeksizin fahiş fiyatlara aldığımız ürün etiketlerinin iki gün sonra yarıya düştüğünü görmek oluyor. Ancak endişe etmeyin, süresi içinde cayma hakkımızı kullanarak hiçbir gerekçe göstermeksizin ürünü iade etmemiz mümkün. Ceketten vazgeçmem diyorsanız da ürünü iade ettikten sonra tekrar indirimli fiyatıyla satın almanıza hiçbir mani yok.
BİZE ULAŞIN