Zenginliğin Sembolleri Değişiyor mu?

Gösterişli mücevherler, pahalı arabalar ve yüksek marka yarışları… Fakat artık hepsi bir yana, statü savaşları bambaşka bir boyuta taşındı. Açık konuşalım; yeni lüks artık o kadar da kolay satın alınamıyor

Giriş Tarihi: 07.07.2019 17:37 Güncelleme Tarihi: 07.07.2019 17:37
Yıllar değişiyor, teknoloji hızla gelişiyorsa insanlığın eğilimleri neden aynı kalsın ki? Onlar da çağa göre kabuk değiştiriyor pek tabii. Misal, bir zamanlar zenginliğin sembolü olarak bir takım arzu nesnelerine sahip olmak önemli bir göstergeyken, şimdi onlara sahip olmak o kadar da önemli değil. Değişen zamanla önceliklerimiz de evrim geçiriyor. Artık kasalarımızı takmayacağımız mücevherlerle, parklarımızı kullanmadığımız otomobillerle doldurmaktansa, çok başka şeylere odaklı olarak yaşıyoruz hayatı. Sağlık ve zindelik en önemli önceliğimiz mesela. Üst düzey ve farklı bir spor deneyimi yaşayacağımız spor salonlarına gözümüz kapalı üyelik kartı çıkartıyoruz. Yeri geliyor en önemli aksesuarımız su şişelerimiz oluyor, gittiğimiz yerlerde lüks bir konaklama yapmaktansa yerel deneyimlere yöneliyoruz. Sözün özü şimdilerde kişinin sahip olduğu refah, pırlantasının kaç karat olduğuyla değil de kendine yaptığı yatırımla, yaşadığı farklı deneyimlerle ölçülüyor.

İrem Orhan

Kıskandıran Deneyimler
Sık seyahat etmek ve çok yıldızlı otellerde kalmak elbette belli bir ekonomik güç istiyor. Ama artık ne kadar uzağa gittiğin ya da ne denli lüks bir otelde kaldığın diğerleri için çok da bir şey ifade etmiyor. Şimdilerde herkes yeni ve farklı özel deneyimlerin peşinde. Öyle ki; çok lüks bir otelin terasında yediğin bir akşam yemeğindense, yerel halkın arasına karışıp enteresan keşiflere yelken açmak yeni lüks olarak nitelendiriliyor. Uzun lafın kısası zenginliğin, gittiğin yerlerde yeni yerler keşfedebilme yeteneğinle ölçülüyor.

Ayakkabı Vurgusu
Kim bilebilirdi ki yüksek konfor özelliklerine sahip bir çift spor ayakkabının insanların size olan bakışını değiştirebileceğini? Şimdilerde kendiliğindenlik, yaratıcılık ve pratiklik vurguları yapan o spor ayakkabılar, binlerce dolara satın alınıp pamuklara sarılan çantalardan rol çaldı diyebiliriz. Hal böyle olunca kendilerine durumdan vazife çıkaran global moda arenasının önemli aktörü bazı markalar da birer birer spor ayakkabı koleksiyonları yapmaya başladı. Ve moda sahnesinde yeni bir dönem açıldı. Pek çoğu öncesinde özel siparişle satın alınan bu ayakkabılar, statü oyunlarına adeta yeni bir soluk getirdi.

Spor Salonu
Üyelikleri Tabii ki özel tasarım su şişeleri sağlıklı yaşam trendinin tek göstergesi değil. Pahalı spor salonu üyelikleri de zamanla kişilerin sosyalleştiği, spor yapmaktan da öte birlikte keyifli vakit geçirdiği yerler halini aldı. Böyle olunca, belli bir kesim de yüksek meblağlar ödeyerek girdikleri özel salonları tercih eder oldu. Hatta bu salonlar sosyal medya düşkünleri için artık iyi bir içerik üretme merkezi de aynı zamanda. Hangi salonu tercih ettiğiniz ise hakkınızda fikir veren önemli bir ibare.

Sürdürülebilir Modaya Saygı
Giyim kuşam konularına harcanan büyük paralar, hızla tüketilen trendler, alışveriş çılgınlıkları derken olaya sorumluluk sahibi bir yaklaşım getiren sürdürülebilir moda, özellikle son yıllarda belli çevrelerin özel ilgi alanında. Yeşile ve doğaya olan saygının önemini vurgulayan hareket, kıyafet ve aksesuar tercihlerinde çevreci ve geri dönüştürülebilir kalite de seçimlerden yana. Tabii hal böyle olunca kıyafet tercihlerini bu yönde kullananlar da alkışı hak eder durumda. Çok pahalı ve bilindik bir marka yerine doğa dostu ve çevreye saygılı süreçlerle üretilmiş parçalar hep bir adım önde. Tabii onları her zaman tercih edenler de.

İyilik Hareketlerine Destek
Bugün hakkımızda diğer insanlara fikir veren önemli bir konu daha var ki; o da başkaları için yaptığınız iyilikler ve topluma sağladığınız faydalar. Çünkü artık birilerinin hayatlarına dokunup, çeşitli araçlar ve süreçler yardımıyla onlara belli alanlarda olanaklar sağlamak, onları hayata karşı desteklemek kim olduğunuzun önemli bir göstergesi. Nasıl bir yaşam tarzına sahip olduğunuz hakkında önemli bir etiket. Tabii bunun üzerinden prim yapmaya çalışıp olayı çarpıtarak değil, içten gelerek yapıldığı sürece!

LÜKSÜN DNA'SI YENİDEN YAZILIYOR
Konu hakkında görüşüne başvurduğumuz Oggusto.com kurucusu Özlem Güsar, "Dünyadaki hızlı değişimden en çok etkilenen sektörlerden biri de kuşkusuz lüks tüketim. Dijitalleşme, y ve z jenerasyonunun lüks markaların cirosunda her geçen gün daha önemli bir paya sahip olması; dünyanın her yerinde paranın çok hızlı el değiştirmesi ve teknolojinin yarattığı zenginler; lüksün DNA'sının yeniden yazılmasına neden oluyor" diyor ve devam ediyor; "Öncelikle yeni lüks artık almak değil, bilmek. Eskiden arabalarını yan yana dizip önünde durarak ya da en şatafatlı mücevherleriyle villalarında poz veren insanlar artık sadece gülünüp dalga geçilen kişiler haline gelmeye başladı. Lüks artık bir tasarımcıyı, yeni bir restoranı ya da az bilinen bir bölgeyi ilk bilmenin getirdiği bir ayrıcalık. İnsanı ruhen ve zihnen zenginleştiren deneyimlerin toplamı olarak bakılıyor lükse… Paranın çok olduğu dönemlerde lüksün ana kriterleri olan, kalite, zanaatkarlık ve tasarım gibi özelliklere çok da önem vermeyen birçok marka, verdikleri partiler ve ünlüler ile lüks algı yaratmayı başarıyorlardı ancak artık bu da söz konusu değil. Özellikle sürdürülebilirlik yeni jenerasyon için lüksün ayrılmaz bir parçası, marka ister kozmetik olsun, ister ayakkabı; doğa dostu ve insan haklarına saygılı olması başarının altın kurallarından biri. Tabii ki henüz zenginleşmeye başlayan üçüncü dünya ülkelerinin şu an için sofistike bir lüksten söz etmesi mümkün değil; onlar halen görünmek ve maddi güçlerini sergilemek için alışveriş yapıyorlar ancak bu hızla değişecek. Çünkü yeni zenginler her zaman eski zenginleri takip ederler ve onlara öykünürler. Örneğin yeni zenginlerin sanat yatırımı da böyle bir şeydir; büyük çoğunluğunun ailesinden sanat eseri kalmadığı için; zenginliklerini belirtmek adına sanat koleksiyoneri olmak için yatırım yaparlar. Öte yandan zenginler arasında; kazandığının bir kısmını topluma geri vermek ve herkesin eşit koşullar altında yaşamasını sağlamak konusu da ciddi bir öncelik haline geldi."
BİZE ULAŞIN