Güçlü Kariyer için Vazgeçmeyin

Kariyer yolculuğu, okul hayatımızın ilk yıllarından itibaren emek verdiğimiz, yatırım yaptığımız bir tasarım süreci. Bu süreçte hedeften vazgeçmemenin önemini sizin için yazdık.

Giriş Tarihi: 08.07.2019 17:54 Güncelleme Tarihi: 08.07.2019 17:54
Kariyer yolculuğu, okul hayatımızın ilk yıllarından itibaren emek verdiğimiz, yatırım yaptığımız bir tasarım süreci. Bu süreçte hedeften vazgeçmemenin önemini Marka Stratejileri ve Teknoloji Danışmanı Ecehan Ersöz anlatıyor.


Üniversiteyi kazanmak, mezun olmak, iş hayatına atılmak, terfi etmek veya kendi işimizi kurmak. Tüm bu süreçlerde başarıyı yakalamak, yaptığımız işe kalbimizi ve ruhumuzu katmak, ürettiğimiz sonuçlar ile mutlu olmak bize başarıyı getirir. Böylece kendimizi gerçekleştirmiş oluruz. Buradaki ilk kilit nokta ise tutku duyduğumuz ve içinde bulunmaktan mutlu olduğumuz alanları, işleri yani hayatımızın pusulası olan yaşam amacımızı ve hayallerimizi doğru belirlemek. Yaşam amacımızın, yeteneklerimizin ve hayallerimizin farkında olmak, bizi sahip olmak istediğimiz geleceğe doğru enerjilendiren bir güç olan motivasyonumuzun da yüksek olmasına vesile oluyor. Ama tabii ki başarı için kendimizi keşfetmek yeterli olmuyor. Okul hayatımın başladığı yıllarda kardiyolog olan babamın muayenehanesinde masasının üzerinde inişli çıkışlı ve düz çizgilerin oluşturduğu bir EKG (Elektrokardiyografi) kağıdı görmüştüm. Neden düzgün olmadığını sorduğumda ise kalbimizin sahip olduğu tempo gibi doğanın ve hayatın tekdüze ve dümdüz bir çizgide ilerlemesinin mümkün olmadığı ve bu durumun kendi içinde bir ahenk yarattığı cevabını aldım. Zamanla hayat ilerledikçe bu sözler bana daha fazla anlam ifade etmeye başladı. Zira inişler ve çıkışlar okul hayatımızdan iş hayatımıza kadar yaşamımızın her evresinde bize eşlik ediyor. Hayallerimizle, planlarımızla ve aldığımız kararlar ile çıktığımız başarı yolculuğumuzda zaman zaman motivasyonumuzun düşmesine yol açan ya dış kaynaklı ya da kendi kendimize istemeden koyduğumuz ciddi başarı bariyeleriyle karşılaşabiliyoruz.


HAYATIN AKIŞI
Nasıl ki EKG çizgisinin dümdüz olması bizim için bir son demek ise, hayatın akışının da düz çizgi gibi gitmesini beklememiz aslında bir yok olma ile eşdeğer. Moralimizi bozan, bizde kaygı ve strese yol açan bu durumlarla baş edebilmek için pes etmek yerine karşılaştığımız zorluklarla mücadelenin, onları aşmak için yöntemler geliştirmenin kişisel gelişimimize katkı sağlayacağını kabul etmek bize baştan bir artı kazandırıyor. Bu noktada en önemli strateji vazgeçmemek. Yeteneklerinizle ve hayallerinizle kendinizi başaracağınıza aday gördüğünüz bir konuda çabanızı sürdürmek "Keşke"siz bir hayat yaşamanın ilk adımı. Bazen sizin içinizde heyecan yaratan bir planı yakınlarınızla paylaştığınızda "Boşver, yapamazsın, olmaz bu iş" diyenlerle yani dış bariyer rolündeki umut kırıcılarla karşılaşırız. Çevremizin fikirleri bizim için her ne kadar önemli olsa da, konu gerçekten yapabileceğinize inandıklarınız olduğunda kendi kararlarınızı koruma altına almanızda yani sizi heyecanlandıran amaç uğrunda çaba sarfetmeye devam etmekte fayda var. Tarih, sanattan bilime kadar hayallerinin peşinde koşan, kaybedenler kulübünde olmamak için direnen ve sonunda kazanan başarı örnekleri ile dolu. Harry Potter'ın yaratıcısı J.K Rowling'in yayın evleri tarafından 13. başvuruda kabul edilmesi, The Beatles'ın "gitar gruplarının modası geçti" diyenleri bertaraf etmesi, Pop Art sanatının kurucusu Roy Lichtenstein'ın eserlerini beğenmeyenlere karşı kararlılığını koruması, Paulo Coelho'nun ailesinin avukat olması yönündeki ısrarı ve engellemelere rağmen dünya çapında başarı kazanan Simyacı'sı en ilham verici örnekler arasında.

STANDARTLARA TAKILMAMAK
Fikrinizi paylaştığınız kişiler sizinle aynı bakış açısına sahip olmayabilirler. Sık rastlanan bir diğer durum ise çevrenizdekilerin mevcut durumu korumaya eğilimli olmaları, değişimi risk görmeleri ve konfor alanınızı korumanız gerektiğini düşünmeleridir. Fakat hayatta fark yaratabilmek farklı olmaktan ve standartlara takılıp kalmamaktan geçer. İngiliz mühendis Robert Fulton da projesini ilk anlattığında dış bariyerler ile karşı karşıya kalmıştı. Gemilerde farklı hava koşullarına bağlı olan rüzgar gücü yerine, geminin içinde üretilen ve daha kontrol edilebilir olan buharın kullanılabilmesi için çalışıyordu. Çevresi rüzgarlı gemilerin popüler olduğunu ve onların verimini artırması gerektiğini söylerken o vazgeçmedi ve dünya ticaretinin gelişmesine katkı sağladı.

​GÜNCEL KALIN
Hayalleriniz bahanelere yem olmayacak kadar değerli. Koşullar zorladığında, bahane üretip konfor alanınıza çekilmek yerine kendinizi hayalinizi gerçekleştirmiş olarak hayal etmek, kendinize yönelik ödüllendirmeler yapmak enerjinizi artıracak en etkili yöntemler. Bu aşamada iç bariyerlerinizin devreye girmemesi için düşüncelerinizi olumluya çevirmek, başarısızlıklarınız varsa saplanıp kalmadan onları kazanılmış tecrübeler olarak görmek harekete geçmenize destek olur. Güçlü bir kariyer için kendinizi geliştirmenin ve güncel kalmanın yenileyici etkisini hep gündeminizde tutun. Başarılarınızla anılmak istiyorsanız tutku, azim ve cesaretin vazgeçirmeyen gücünü ve size verecekleri umudu içinizde hissedin. Bu sayede hayallerinizin yönetmeni olacağınız, ulaşmak istediğiniz en iyi versiyonunuza ulaşarak mucizenizi yaratacağınız bir yaşam dileğiyle.
BİZE ULAŞIN