Sosyal Medya Evreninin Geleceği

İnternet dünyasının ilginç istatistikleri her geçen gün daha da çok şaşırtırken, gelecekte bizleri bekleyen sosyal medya ağları listesi de yeniden şekilleniyor!

Giriş Tarihi: 10.08.2019 12:45 Güncelleme Tarihi: 12.08.2019 11:55

İrem Orhan

Çok değil 20 yıl kadar öncesine dönüp baktığımızda internet kullanıcı sayısının yalnızca birkaç milyon olduğunu fakat şimdilerde dört milyara kadar ulaştığını görüyoruz. Hal böyle olup internet dünyasının ilginç istatistikleri her geçen gün daha da çok şaşırtırken, gelecekte bizleri bekleyen sosyal medya ağları listesi de yeniden şekilleniyor.


Dijital dünyayla birlikte içinde bulunduğumuz hızlı dönüşüme bakacak olursak, bugün dünya nüfusunun yüzde 68'lik kısmı, diğer bir deyişle beş milyarın üzerinde kullanıcı, bir veya birden fazla mobil cihaza ve akıllı telefona sahip. Sosyal medya kullanıcı sayısı ise istatistiklere son dönemlerde 3.5 milyar olarak yansıyor. Bu sayı her geçen gün artıyor ve bizler de her yeni gün bu hızın getirdiği yeni bir sosyal medya ağı ile tanışıyoruz. Hal böyleyken dönüşüne yetişilmez bu sosyal evrende yakın gelecekte bizleri hangi yeni sosyal medya ağları bekliyor meraklanıp, araştırdık. İşte yakın zamanda internette vakit geçirmemiz olası o platformlardan öne çıkanlar!

Instagram'ın Alternatifi Vero
Konu hakkında konuştuğumuz Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör, 2015 yılında ilk kullanıcıları ile buluşan Vero'nun Instagram sosyal medya ağına alternatif olarak gösteridiğini belirtiliyor ve sözlerine şöyle devam ediyor; " Paylaşmayı seven ve sevdiklerinin paylaşımlarını yakından takip edenler için alternatif olabilecek ağlardan biri olan Vero, film, TV, müzik, kitap ve mekanlar ile ilgili paylaşmaları farklı bir arayüzle sunuyor. Bu özelliğiyle platformun gelecekte hem sanatçılar hem de markalar için tercih edilen buluşma noktalarından biri olması öngörülüyor."

Sosyal Fayda İçin Care2
Daha iyi bir dünya inşa etmeye kendini adayan bir ağ olan Care2, hayvan hakları, insan hakları, çevre, çocuk sağlığı ve refahı, eğitim, sağlık hakları, kadın hakları ve daha birçok toplumsal konuda duyarlı insanları birbirine bağlıyor. Kar amacı gütmeyen ve daha iyi bir dünya sloganıyla hareket eden insanları bir araya getiren ağın günümüzde 50 milyon civarında kullanıcısı bulunuyor.

LinkedIn'e Rakip MyOpportunity
İşini geliştirmek, büyütmek, yeni potansiyel müşterilere ulaşmak isteyen kullanıcılarını müşteri adaylarıyla bir araya getiren MyOpportunity, iş profesyonellerine ulaşmayı sağlayan bir iş ağı olarak işlev görüyor. 85 milyon aktif kullanıcısı bulunan ve her geçen gün büyüyen ağ, LinkedIn sosyal medya ağının rakipleri arasında yer alıyor.

Aile Dostu Geni
2012 yılında faaliyete başlayan ancak son iki yıldır yükselişe geçen Geni, kullanıcılarına kendi aile soyağacını oluşturma ve akrabalarını bir araya toplama imkanı sunuyor. Yeni akrabalar keşfetmek ve mevcut aile bireyleriyle irtibatta kalmak isteyen kullanıcıları buluşturan Geni'nin 130 milyona yakın kullanıcısı bulunuyor.

Beş yıl içerisinde hayatımızda daha fazla yer bulacak yeni sosyal medya ağları böyleyken, ilk göz ağrımız olarak nitelendirebileceğimiz bazı sosyal ağlar ile ilgili ilginç veriler de dikkatimizden kaçmıyor.

Sosyal Medyada En Fazla Zaman Geçiren Ülke
Sosyal medyada en fazla zaman geçiren ülke, üç saat 57 dakikalık bir ortalama ile Filipinler. Filipinler'i, Brezilya ve Endonezya takip ediyor. Türkiye'de ise bir sosyal medya kullanıcısı her gün ortalama 2 saat 24 dakikasını sosyal medyaya harcıyor.

Facebook En Büyük Olma Özelliğini Koruyor
2004 yılında kullanılmaya başlanan Facebook'un dünya genelinde 2.2 milyar kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcı sayısının 1.4 milyarı her gün düzenli olarak platforma giriş yapıyor. Facebook'a her gün 300 milyon civarında fotoğraf yükleniyor. Her ne kadar düşüşte olduğu ifade edilse de Facebook, en büyük sosyal ağ olma özelliğini koruyor. Facebook kullanıcılarının yüzde 44'ü kadınlardan, yüzde 56'sı ise erkeklerden oluşuyor. Türkiye ise 51 milyon kullanıcıyla dünya genelinde dokuzuncu sırada yer alıyor.

Instagram'ın En Yaygın Kullanıldığı Yer
Instagram'ın en yaygın kullanıldığı ülke, İsviçre. Platformun 800 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Ortalama olarak, günlük 95 milyon fotoğraf Instagram'a yüklenirken, her gün yaklaşık 4.2 milyar fotoğraf beğeniliyor. Instagram kullanıcılarının büyük çoğunluğu 18 ila 29 yaş arasındaki bireylerden oluşurken, kullanıcılarının yüzde 32'sinin üniversite öğrencisi olduğu göze çarpıyor. Türkiye, Instagram kullanımında dünya genelinde beşinci sırada yer alıyor.

BİZE ULAŞIN