İlişkilerde Duygusal Türbülans: Yoksa Bu yanlış Bir İlişki mi?

İlişkiniz nasıl gidiyor; bulutlar üzerinde yol alır gibi mi yoksa tıpkı türbülansa girmiş uçak gibi sarsılarak mı? Eğer içinizde bir şeylerin yanlış olduğuna dair hisler varsa, haberimizi okuyabilir, ilişkinizi sabote eden sekiz faktörü öğrenebilir ve çok geç olmadan bazı önlemler alabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 09.11.2019 18:15 Güncelleme Tarihi: 09.11.2019 18:15
Yazı: Elif Nazlı Duran
Web Editörü: Damla Yüce


Sağlıklı bir ilişki nasıl olur? Hiç tartışma ve çatışmasız mı? Kesinlikle hayır. Uzmanlar, bir ilişkinin tartışmasız devam etmesinin mümkün olmadığını ancak tartışmaların niteliğinin çok büyük önem taşıdığını belirtiyorlar. Sorunu o anda çözmeyen, öfkenin bastırılmasına ve kin gibi negatif duygulara dönüşmesine neden olan tartışmalar ilişkilerin bir nevi "duygusal türbülans" durumuna girmesine yol açıyor. Bu durumda ilişki devam edebiliyor ama tıpkı türbülansta olan bir uçak gibi sarsılarak. Tartışmalar, derininde çok daha farklı nedenler yattığı için, TV'de hangi kanal seyredilecek gibi basit bir konu olsa bile, dramatik şekilde sonuçlanabiliyor. Şu iki örnekse anlatılanları daha somut şekilde açıklıyor. O akşam canınız sinemaya gitmek istiyor. Eşinizin niyetiyse evde kalıp maç izlemek. Aranızda küçük çaplı tartışma başlıyor. Siz bütün hafta içi akşamlarında evde oturduğunuzu artık çıkmak istediğinizi, o ise maçın çok önemli olduğunu söyleyip duruyor. Ama sonunda sular duruluyor; sinema programı öncesine güzel bir akşam yemeği eklenip bir sonraki güne bırakılıyor. Siz de aslında maçın da fena fikir olmadığına ikna oluyorsunuz. Böylece, bu tartışma da sonsuza dek unutuluyor. Örneklerin ikinci versiyonunda da senaryo çok benzer şekilde başlıyor. Yine partnerlerden birisi evde oturmak diğeri akşam çıkmak istiyor. Ve konu birden, o gece ne yapmaya karar vermek yerine, en fazla kimin isteklerinin olduğunu tartışmak boyutuna taşınıyor. Geçmişteki benzer kavgalar hatırlanıyor. Evde de oturulsa, dışarı da çıkılsa taraflardan birisi mutsuz oluyor. Bu tartışma da ilerleyen zamanlarda hatırlanmak üzere hafızaların bir köşesine kaydediliyor. Pennsylvania Üniversitesi'nden Denise Solomon ve Kelly Brisini, bu yıl yaptıkları araştırmayla, çiftlerin benzer şekilde başlayan tartışmalarının neden çok farklı boyutlara taşıdığına odaklanmış ve yarısı erkek, yarısı kadın 363 kişi üzerinde bir araştırma yapmış. Araştırma sonuçları, ilişkinin niteliğinin bunda belirleyici nitelik taşıdığını ve ilişkiye ait sekiz faktörün ön plana çıktığını gösterdi.

Peki bu sekiz faktör neler ve ilişkiyi nasıl etkiliyorlar? Bu soruların yanıtlarını aşağıda bulabilir, bunları okuyarak kendi ilişkiniz hakkında da fikir sahibi olabilir ve bazı sorunlarınızı daha net şekilde görebilirsiniz.

1) İLİŞKİNİN GİDİŞİNDEKİ BELİRSİZLİK
Bundan bir yıl sonra bu ilişkiye devam edeceğinizi düşünüyor musunuz? Partnerinizin bu ilişkiyi devam ettirmek istediğine inanıyor musunuz? Sık sık onun sizi terk edeceğinden mi korkuyorsunuz? İlişkideki belirsizlik ilişkinin sağlığını etkileyen en önemli faktörlerin başında geliyor. Ve belirsiz ilişkilerdeki küçük tartışmalar bile kolayca alevlenebiliyor.

2) ÇATIŞMALARI KİŞİSEL ALGILAMAK
Özellikle "kurban psikolojisi" yaşayan bireyler tüm sorunları kişisel olarak algılama eğiliminde oluyorlar. Yani partnerinin, o akşam fazla neşeli olmamasını "iş yerinde stresli bir gün geçirdi" yerine "bugün benimle bir sorunu var" şeklinde yorumlayabiliyorlar.

3) KISKANÇLIK
Ortada somut bir durum olmasa bile, partnerinizin sizi aldatacağını düşünüyor, karşı cinsle olan her türlü yakınlaşmasını hoşnutsuzlukla mı karşılıyorsunuz? Güvensizlik kaynaklı (hem kendinize hem de ona) bir duygu olan kıskançlık ilişkilerin en büyük düşmanlarından biri.

4) PARTNERİN DESTEK OLMADIĞINI DÜŞÜNME
Partneriniz sizi ne kadar destekliyor? Bu destek günlük küçük ev işlerinden, kariyerinizle ilgili önemli projelere kadar çok geniş bir skalayı kapsayabilir. Ya da tam aksine her zaman kendi planlarını daha ön planda mı tutuyor?

5)İLETİŞİMDEKİ ZAYIFLIK
Sizi rahatsız eden her türlü konuyu partnerinizle rahatça konuşabiliyor, duygularınızı tam olarak içinizden geldiği gibi ifade edebiliyor musunuz? Yoksa tam aksine, daima bir şeyler sizde gizli mi kalıyor? Sağlıklı iletişim sağlıklı ilişki anlamına geliyor ve iletişimde kopukluklar olması duygusal türbülansın da başlıca nedenleri arasında bulunuyor.

6) ÖNEMLİ KONULARI GÖZ ARDI ETMEK
İlişkiniz için çok büyük önem taşıdığını bilseniz bile bazı konuları görmezden gelmeyi ve onlar hakkında konuşmayı mütemadiyen erteliyor musunuz?

7) ORTAK HAYALLERE SAHİP OLMAMAK
Başka ülkeye taşınmak, çocuk sahibi olmak ya da her şeyi bırakıp dünyayı gezmek… İkinizin gelecek planları benzeşiyor mu yoksa bu konuda önemli fikir ayrılıklarınız mı var? Unutmayın, gelecek planlarınızın farklı olması, ilişkiyi belirsizliğe sürükleyen önemli bir etken.

8) DUYGUSAL YÜKLERİ BIRAKAMAMAK
İlişkinizi genel olarak düşündüğünüzde, pozitif mi yoksa negatif duygular mı ağır basıyor? Partnerinizi gerçekten sevdiğiniz için mi onunla birliktesiniz yoksa bu ilişki içinde farklı kazanımlarınız mı var?

AÇIK OLUN VE GÜVENİN
Sıralanan sekiz faktöre ait açıklamaları dikkatlice okuyun ve soruları yanıtlayın. Bunları yanıtlamak kendi ilişkinizi daha iyi tartmanızı sağlayabilir. Sorunları daha net şekilde görmekse bazen onları çözecek ilk adımları atmayı kolaylaştırabilir. Çözüm yollarının en başındaysa, ilişkide daha açık ve güven dolu olmak geliyor. Partnerinizi karşınıza alın ve sizi rahatsız eden her şeyi konuşmaya bakın. Belki bu konuşma ona da iyi gelecek ve ilişkiniz başka bir boyuta taşınacak. Kendinize olduğu kadar ona güvenmek de diğer kilit nokta. Unutmayın, sizinle olmak istemeyen birini zaten zorla yanınızda tutamazsınız. Ancak öte yandan sizi partner veya eş olarak seçen birisini şüphelerinizle bezdirip kaçırabilirsiniz.

KADINLAR DESTEK VEREN PARTNER İSTIYOR
Araştırmada çıkan ilginç sonuçlardan biri de kadın ve erkeklerin bazı durumları çok daha farklı değerlendirmeleri. Örneğin erkekler, partnerin kendilerine destek olup olmamasını çok fazla önemsemezken kadınlar için bu durum çok daha farklı bir anlam taşıyor. Kadınlar, kendilerine hayatın her alanında destek olan bir partnerle çok daha iyi iletişim kurabileceklerini ve ona daha kolay açılabileceklerini ifade ediyor.

BİZE ULAŞIN