Bitkilerinize iyi bakmak için tüyolar

Evlerimizin oksijen kalitesini artıran bitkilerinizin yaşama şansını artırmak için önerilerimize göz atabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 07.04.2020 15:50 Güncelleme Tarihi: 07.04.2020 15:50

Günlük hayatlarımız içerisinde ihmal ettiğimiz bitkilerimizi kendine getirmenin tam zamanı! Hazır evde bolca vaktimiz varken dikkat etmemiz gereken konuları yeniden hatırlayalım. Öncelikle su vermenin dozunu iyi ayarlamanız gerektiğini unutmayın. Çünkü çok fazla su vermek ile uzun süre su vermemek arasından aslında fark yoktur. Her bitkinin kendine göre su ayarı vardır ve bu ayarı çok iyi bilmeniz gerekir. Bitkilerin su ihtiyacı; türe, bulunduğu ortama, yaşına göre değişiklikler gösterir. Su ihtiyacını anlamanız için çok basit bir yöntem vardır. Bunun için saksıyı kaldırarak saksının ağırlığına bakabilirsiniz. Eğer saksı ağırsa toprak suya doymuş demektir ve su eklemenize gerek yoktur. Ancak saksı ağırsa toprak suyu çekmiş olduğundan bitkinizi sulamanız gerekir.

Sıcaklığı ve nemi iyi ayarlayın

Ev bitkilerinin çoğu, 21 ile 26 derece arasındaki sıcaklıklarda yaşayabildiğini söyleyebiliriz. Bunun için bitkilerinizin bulunduğu odaların sıcaklarını bu aralıkta tutmanızda yarar vardır. Ancak tropikal bir ev bitkisine sahipseniz bunun için daha yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sıcaklığın yanı sıra evdeki nem seviyesini de bitkinize göre iyi belirlemelisiniz. Özellikle kış aylarında iyi ayarlanmaya nem seviyesi, bitkinizin solmasına neden olacaktır. Kombinin sürekli çalıştığı ve havalandırılmayan evlerde, bu en sık rastlanan sorunlardan biridir. Bitkilerinizin yeterli nem seviyesinde yaşadığından emin olmanız için bir nem makinesi alabilirsiniz.

Böceklere dikkat edin

Her şeyi tam olarak ayarlamanıza rağmen bitkinizde kahverengi veya sarı lekeler mi belirmeye başladı? Aman dikkat! Bu bitkilerinizin böcekler tarafından ele geçirildiğinin işaretidir. Böceklenmenin önüne geçmek için sirkeden faydalanabilirsiniz.

İyi bir gözlemci olun

Bitkilerin de ilgi ve alakaya her daim ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Bunun için bitkinizi gözlemlemekten hiç vazgeçmeyin. Kökleri büyüyen bitkilerinizi onun sararıp solmasına neden olabilirsiniz. Kökleri büyümesinin dışında topraktaki besin maddeleri de zamanla tükenebileceğinden arada bir saksı değiştirmek, bitkinizin sağlıklı büyümesi açısından oldukça yararla olacaktır.

BİZE ULAŞIN