Renklerin Gizli Dili

Renklerin verdiği enerji, yaşattığı his hepimizde bambaşka. Renkler bizim için ne ifade ediyor, bize neler anlatıyor; Renk Şifresi kitabının yazarı Zeynep Tarhan Muslu’dan öğrendik.

Giriş Tarihi: 06.05.2020 14:23 Güncelleme Tarihi: 06.05.2020 14:39
Damla Durak

Öncelikle "Renk Şifresi Danışmanlığı" serüveniniz, renklere ilginiz ve uzmanlaşmanız nasıl başladı?
Renklere ilgim çocukluğuma dayanıyor. Tasarımcı bir anne, babanın kızıyım. Onlar çizim yaparken ben Ecoline boyalar ve Lettraset'lerle oynardım. Yıllar sonra üniversitede sanat yönetimi okuyup aynı zamanda da moda editörlüğü yaparken fark ettim ki insanlar renk kararları verirken çok zorlanıyor ve yanlış kararlar verdikleri için ne istikrarlı bir kişisel imaj oluşturabiliyor ne de düzgün bir gardırop. Böylece bu konuya bir el atmam gerektiğini fark ettim. Benim için renklerle uğraşmak bir iş değil, büyük bir keyif. Renk şifresini çözdüğüm kişilerdeki değişim ve sadeleşmeyi görmenin keyfi apayrı.
Renk Şifresi kitabınızda bize neler anlatıyorsunuz?
Öncelikle Renk Şifresi bir uygulama kitabı. Yani benim renk seansımda yaptığım uygulamayı ayna önünde kendi kendinize yapabilmenizi sağlıyor. Kitabın başında kişinin bilmesi gereken temel renk bilgilerini anlatıyorum. Sonrasında da aynanın karşısına geçiyorsunuz, kitabı keman gibi çenenizin altına dayıyorsunuz ve yönlendirme notlarımı takip ederek renk skalanızı buluyorsunuz.

Doğru renkte giyinip makyaj yapmak hayatımızda neleri etkiliyor, neleri değiştirebiliyor?
Doğru renk tonlarını kullanmayı bilmek, vermek istediğiniz imajın daha anlaşılır ve net olmasını sağlar. Aynı zamanda doğru tonları bilmek alışverişi daha az para ve vakit harcayıp daha tatmin olarak yapmak demek. Aldığınız parçaları da dilerseniz parçalanana kadar kullanırsınız, o derece size ait hissedeceğinize söz veriyorum.

Hangi renklerin bize en uygun olduğunu anlamanın bir formülü var mı?
Evet tabii ki, renk şifrenizi ayna önünde kitabım eşliğinde rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Ayrıca kitaptaki renkli sayfaları çalışırken bana fotoğrafını gönderip destek isteyen herkese elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Bunun için instagram hesabım @zeyneptarhanmuslu üzerinden benimle iletişime geçebilirler.

En sevdiğimiz renk, karakterimiz hakkında ipuçları taşıyor mu?
Hem evet hem hayır. Aslında içgüdüsel olarak bizi iyi gösteren renkleri seçiyoruz. Bu "benzer benzeri çeker" gibi bir durum. Fakat günümüzde medya kafamızı öyle fena karıştırmış durumda ki bu içgüdüsel renk hissiyatını koruyabilen kişiler yüzde 5 civarında. Bu hissimizi geri çağırabilmek için kitabımda keyifli bir oyun bölümü hazırladım.

Yeni sezonun öne çıkan trend renkleri neler?
2020 yazında zamansız bir stil yatırımı için soluk mavi tonları kesinlikle revaçta. Aynı zamanda benim kişisel favorim pembe ve yeşiller.


BİZE ULAŞIN