Ayrılık sürecini erkekler nasıl yaşar?

Ayrılıklarda yalnızca kadınların acı çektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, erkekler de çok acı çekiyorlar. Ama daha sonra... Siz buna isterseniz 'dank ediyor' deyiverin.

Giriş Tarihi: 13.06.2016 11:12 Güncelleme Tarihi: 13.06.2016 11:12
Kadın ve erkek davranış biçimleri, ayrılık süreci ve sonrasında da farklılıklar gösteriyor. Kadınlar, ayrılık sürecinde acılar, travmalar yaşarken erkeklerde bu durum biraz daha geç oluyor. Ayrılık sürecinde kendini birçok şeye kanalize edebilen erkek, bir süre geçtikten sonra gerçekle yüzleşip büyük trajediyi asıl o zaman yaşıyor.

Erkekler, terk edildiklerinin ilk gününde ne olduğunu tam anlayamaz hatta artık bekar olduklarına inanmak bile istemez. Henüz yara çok sıcaktır ve ayrılık şoku devam etmektedir. Bekar hayatın ilk saatlerinde bu çekingenlik belirgin şekilde kendini hissettirir. İlk gün, ne olduğunu anlamaya çalışırcasına telefon beklemekle ve kapıyı gözetlemekle geçer.

İlk hafta: Acı gerçek, arkadaşların bir bir telefon edip durumu doğrulamak istemesiyle kendini iyice gösterir. Bu trafiğe, sevgiliye alttan alta göz koymuş olanların yapmacık üzüntüleri de eklendikçe acı daha çok yakar. Mutlu birliktelik zamanlarında kanka olan çiftler, iyi niyet mesajlarını iletirler. Sonunda çöküşü daha da ağırlaştıracak olsa da bu telefonlar ilk günlerin can simididir. Kankaların bir sonraki telefonlarında, heyecan yerini teslimiyete bırakmıştır. Zaman geçtikçe ümidin tükendiği daha net anlaşıllr. Bekar arkadaşlarla gece gezmelerine çıkılır, alkole vurulur.
İkinci hafta: Ayrılık acısı tüm gerçekliğiyle oturmaya başlar. Artık kadınların deyimiyle terk edilen erkeğin içi derinlerde acımaktadır. Zaman geçtikçe kabuğuna çekilen beyefendi evinde yalnız başına zaman geçirmeye çalışır. Eski hatıralar canlanır gözlerinin önünde, fotoğraflar masaya dökülür. Sonra yalnızca kadınlarda görmeye alşılmış o ağlamalar sızlamalar, salya sümük hönkürmeler, ben nerede yanlış yaptım feryatları duyulur. Bu dönem, şiddetli uykusuzluk çekilir, saç sakal tıraşı olunmaz perişanlık akıyordur. Terk edilmenin acısı ile yoğun saç dökülmesi olabilir.

Bir aya doğru: Bekarlık günlerine alışmaya çalışılan dönemdir. Cinsel hayatında sertleşme sorunu artık yaşanmıyordur ama, halen masturbasyon yaparken eski sevgili çıplak hayal edilir. Arkadaş profili de değişmeye başlar. Erkek arkadaş grubunda bekarlar çoğalır. Eğitim ve kültür düzeyi yüksek olanlar dans etmeye, resim yapmaya başlarlar. Terk edilen erkeğin yalnız kalmaya dayanamadığı en sevimsiz dönemdir. Bütün arkadaşlarına sinema, kahve, yemek davetleri yapar.

İki aya doğru: Erkeklerin aşk acıları, terk edildikten kırkbeş gün sonra son bulur. Yeni bir sevgili, geçmişte yaşanan sızıntılı bir terk edilişin ıstıraplarını dindirmede son derece başarılı olur. Büyük bir terk edilme vakası yaşayan erkeklerin acı duvarı yükselir. Terk edilmek erkekleri olgunlaştırır.

Sonra? Sonrası yepyeni bir hayat başlar. Çünkü hayat, bir şekilde devam ediyor. Ölüme bile alıştığımız dünyada, ayrılık sancısı da bir süre sonra gelip geçiyor. Ancak bu hayatta en büyük hayal kırıklığının ölümden bile daha fazla ayrılık acısı olduğu söyleniyor. Belki de gerçekten öyle. Yaşayan birini kaybetmenin üzüntüsü, çok daha fazla somut olduğu için, belki de...

BİZE ULAŞIN