Kıskançlığı yenmenin ve ilişkinizi kurtarmanın 8 yolu

Kıskançlık hiçbir şekilde ilişkinize iyi gelmiyor.

Giriş Tarihi: 15.12.2016 11:24 Güncelleme Tarihi: 19.12.2016 17:42

1.KISKANÇLIK YAPARKEN GARİP GÖRÜNDÜĞÜNÜZÜ KABUL EDİN.
Kıskançlığa kapıldığınız her an küçük kavgalar başlatır ya da sizi rahatsız eden konuyla ilgili konuşmak yerine pasif agresif cümleler kurarsınız. Örneğin "Ha evet eminim öyle yaparsın" gibi cümleler kurabilirsiniz. Şayet "Evet, çok kıskandım çünkü dün gece barda o kadınla neden konuştuğunu anlamadım, bu da bana kendimi garip hissettirdi" derseniz, ilişkinizde önemli bir adım atmış olursunuz.

2.İLİŞKİNİZE BİR ARKADAŞINIZIN BAKIŞ AÇISINDAN BAKMAYA DEVAM EDİN.
Arkadaşınız olsaydınız ve sizin durumunuzu duysaydınız nasıl tepki verirdiniz? Şaşkınlığa mı uğrardınız, kulağa gayet normal geldiğini düşünüp sorun olmadığına mı karar verirdiniz? Kendinizle ilişkiniz arasına mesafe koymak, olayları daha net görmenizi sağlar ve durduk yere delirmenizin önüne geçer.

3.İLİŞKİNİZİN ASLINDA NE KADAR MUHTEŞEM OLDUĞUNA ODAKLANIN.
Erkek arkadaşınızın bir iş arkadaşıyla flörtleştiğini gördüğünüzü mü sandınız? Sinirlenmeden önce şöyle düşünün: İkinizin sadece size ait geçmişi var ve kimsenin tahmin edemeyeceği kadar yakınsınız. Herkes flört eder. Hatta bazen bunu hiç farkında olmadan yapar. Bu flörtleşme, işlerin bir sonraki aşamaya geçeceği anlamına gelmez. Kendinizi düşünün. Kahve alırken bile baristayla şakalaştığınız olmuyor mu hiç?

4.SADECE KISKANÇ OLMANIZ BAZI ŞEYLERİN GERÇEKLEŞECEĞİ ANLAMINA GELMİYOR.
Bazen bir şeyler olacağı korkusuna kapılır ve sanki gerçekten olmuş gibi üzülürüz. Buna "kuruntu yapmak" denir. Ve çoğu zaman o korktuğunuz şey gerçekleşmez; hatta yanından bile geçmez. Yani sadece erkek arkadaşınızın başkasından hoşlandığını düşünüyor olmanız, onun başkasıyla yakınlaştığı ve evlenmek üzere olduğu anlamına gelmez. Sizi, ona evlenme teklif ettikten hemen sonra terk edeceği korkusuna kapılırsınız hatta. Bu konuda elinizde kanıt yoksa kendinizi yormayın. Ve eğer çok üzülüyorsanız onunla direkt olarak konuşun. Ya sizi rahatlatacaktır ya da sorularınıza garip cevaplar verecektir. Her iki şekilde de tasalanmayı bırakır ve yolunuza bakarsınız.

5.KISKANÇLIĞINIZIN ALTINDAKİ SEBEPLERİ ÇÖZMEYE ÇALIŞIN.
Bazen tamamen başka bir şeye sinirlendiğimiz için sevgilimize karşı kıskançlık besleyebiliriz. Belki doğum gününüzü unuttu ya da bir süredir size destek olmuyor. Bunu onunla konuşmak yerine yaptığı her şeyde ani şüpheciliğe kapılmak çok daha doğru gelir. Bu bilinçsizce gerçekleşse de sıklıkla karşılaşılan bir durum.

6.KISKANÇ OLDUĞUNUZU KABUL EDİN VE HEMEN TEPKİ VERMEYİN.
İçinizde şüphe uyandıran hisler olması hemen harekete geçeceğiniz anlamına gelmez. Kızgın olmanız erkek arkadaşınızın üzerine eşyalar fırlatacağınız ya da o an yakınınızda olan kişiden sinirinizi çıkaracağınız anlamına gelmiyor. Kızgın ve kıskanç olduğunuzun ayırdına varın. Çünkü o zaman duygunuz geçecek.

7.ESKİ SEVGİLİ SAFSATALARINI UNUTUN.
Belki sizi aldattığından şüpheleniyorsunuz çünkü eski sevgiliniz sizi; babanız annenizi aldatmış olabilir. Ama bunların sizin ilişkinizde de söz konusu olacağını düşünmek hata olacaktır. Önceden yaşadıklarınızı sevgilinizle ilgisi yok. Bu yüzden onu sizi üzenlerle ya da geçmişte sizi sevenlerle aynı kefeye koymak ikinize de haksızlık olacaktır.

8.SİZİ SEVEN BİRİSİNİ HAK EDİYORSUNUZ.
Kıskançlığımızın tuttuğu çoğu zaman sevilecek birisi olmadığımızı ya da sevgilimizin bizden daha iyi birisi olduğunu düşünürüz ve sonunda bunun gerçeğe dönüşeceğine inanırız. Bu düşünceyi kafanızdan uzaklaştırın. Tüm kusurlarınız, eksiklikleriniz ve mücadelenizle sevilecek birisisiniz ve sadık bir sevgiliyi hak ediyorsunuz. İşte bu yüzden de sevgiliniz var!

BİZE ULAŞIN