Ayak üstü konuşmalarda uzmanlaşın

Ofis partilerinde hiç samimi olmadığınız iş arkadaşlarınızla sohbet etmek veya tatillerde akrabalarla bir araya gelmek soğuk terler dökmenize mi neden oluyor? Yüzeysel sohbetlerin canınızı sıkmasına izin vermeyin. Sizin için hazırladığımız taktiklerle kaçışı olmayan bu sohbetlerin kazananı olun.

Giriş Tarihi: 27.12.2016 11:18 Güncelleme Tarihi: 27.12.2016 11:19

DERLEYEN REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

Kimseyi tanımadığınız bir partiye davet edilirseniz...

İçinize kapanık davranmayın. Bu, parti sahibini zor duruma sokan konuların başında gelir. Onun yerine odayı gözden geçirin ve sizin gibi yalnız birinin yanına giderek onu partiye kimin davet ettiğini sorun. Sohbeti devam ettirmek için son zamanlarda neler yaptığınızı anlatın. 'Ne iş yapıyorsunuz' gibi basit ve klasik sorulardan uzak durun.

Sorular karşısında donakalırsanız...

Zaman zaman sorulan sorular karşısında ne cevap vereceğinizi bilemediğiniz oluyorsa önceden hazırlık yapın. Tıpkı okul yıllarında sınavlara hazırlandığınız gibi güncel konular ve son trendler hakkında bilgi edinin. Eğer iş toplantısındaysanız sektördeki son gelişmelerden bahsedin. Indiana University South East'ten Bernardo J. Carducci, tartışmaya dönüşmediği sürece her konuda konuşabileceğinizi söylüyor.


Sohbeti sadece siz yönlendiriyorsanız...

Dışadönük ve konuşkan yapınız başkalarının sohbete katılamamasına ve sohbeti domine etmenize neden olabilir. Konuşma sırasında belirli aralıklarla durun ve karşınızdakine yorum yapma şansı tanıyın. Hatta içine kapanık görünen birine açık uçlu sorularla fikrini sorun.


En yakın arkadaşınız parti organize ettiğinde...

Sohbet alanınızı genişletin. The Fine Art of Small Talking kitabının yazarı Debra Fine, "Pek çok kişi dışadönük insanların kibirli olduğunu düşünür. Çünkü insanlar genellikle sadece önceden tanıdığı kişilerle sohbet eder" diyor. Yalnız gördüğünüz insanları grubunuza dahil ederek bunun önüne geçebilirsiniz. Carducci, "Rahat ve kolay anlaşılabilen biri olduğunuzu görmek diğer davetlileri de yanınıza çekecektir" diyor.

Kuzeniniz bir türlü susmuyorsa...

Küçük kuzeniniz son izlediği Avengers filmini baştan sona anlatırken sinir krizi geçirmek yerine bir kaçış planı uygulayın. "Üzgünüm, gitmem lazım. Ama bana serideki favori filmini söyle" deyin. Sonrasında bu bilginin bazı ortamlarda çok işinize yarayacağını söyleyerek ona teşekkür edin.


Partnerinizin ailesi iğneleyici yorumlarda bulunursa...

Yapılan olumsuz eleştiriyi duymazdan gelmek can sıkıcı olabilir. Ancak cevap verirken sohbetin tartışmaya dönmemesine de dikkat etmeniz gerekiyor. Carducci, eleştiri karşısında "Bu sizin bakış açınız" demenizi öneriyor. Bu şekilde, "Ne dediğinizi duydum. Bence çok saçmaydı. Size geri adım atma şansı veriyorum" mesajını iletebilirsiniz. Eğer karşınızdaki kişi yapıcı yorumda bulunmazsa o ortamdan uzaklaşın ve sizi gerçekten önemseyen davetlilerin yanında gidin.


5 ADIMDA AYAK ÜSTÜ SOHBET

1. BASİT AÇILIŞ
Sohbet etmeyi düşündüğünüz kişinin yanına gidin ve hava durumu gibi iletişim kurmanın basit olduğu konulardan bahsedin.

2.GİRİŞ
Kendinizi tanıtırken neşeli davranın ve espri yapın.

3.KONU SEÇİN
Siyaset, müzik, yeni bir film... Aklınıza ne gelirse şansınızı deneyin. Karşınızdaki kişinin ilgisini çeken konuyu bulun.

4.GENİŞLETİN
Sohbetin sıkıcı hal almasını önlemek adına konuştuğunuza benzer bir konuya geçiş yapın. Eğer ikinizin de beğenerek okuduğu kitaptan konuşuyorsanız sevdiğiniz yazarlardan bahsedin.

5.SONLANDIRIN
Konuşmaktan çok zevk aldığını belirterek nazik şekilde sohbeti sonlandırın.

Kaynak: B. J,
Carducci-Ayak Üstü
Konuşmak Konusunda
Uzmanlaşma Cep
Kitabı/The Pocket
Guide
to Making Successful
Small Talk.

BİZE ULAŞIN