"Ne demek istiyor" paranoyası

Erkekler bazen tam da dediklerini kast eder. Biz kadınların problemi ise fazla detaya girmek istememiz. Bunun neden iyi olmadığını gelin beraber öğrenelim.

Giriş Tarihi: 27.12.2016 11:29 Güncelleme Tarihi: 27.12.2016 11:29

FOTOĞRAF: TAMARA SCHLESINGER

Sinemadayken eşinizin telefonunun çalmaya başladığını düşünün. Eşiniz numarayı tanımadığından açmamayı tercih ediyor. Siz ise bunu neye yoracağınızı bilemez durumdasınız. İşte o an aldatıldığınızdan korkmaya başladınız. Azıcık da olsa şüphelendiğimiz konuda pürüz ortaya çıkarsa, onu öylesine sorguluyor ve analiz ediyoruz ki karşımızdaki erkeği şaşırtabiliyoruz. Sevgililerimizle ya da eşlerimizle yaptığımız aptalca kavgaların çoğunun aslında söylediklerinin içten olduğunu kabul edersek önlenebileceğini bilmeliyiz. İlişki uzmanları kadın ve erkeğin birbirlerini yanlış anlamaya programlandığını söylüyor. Erkeklerin söylediklerini kadınlar genellikle önyargıyla dinliyor. Kadınların erkeklere kıyasla hayata daha duygusal yaklaştığını da dile getiriyorlar. Kadınlar bir konudan bahsettiklerinde genelde başka bir şey demek isterler. Bu gizli anlam ve gündemlerin varlığı kadın kadına yapılan konuşmalarda iyice ortaya çıkar. Kadınlar erkeklerle olan iletişimlerinde de onları aynı yanlış şekilde yargılar. Kavgalar da bu yüzden çıkar. Bir başka deyişle erkeklerin ne söylediği ve ne demek istediği söz konusu olduğunda detaylara takılmamalıyız. Erkeklerin çoğu hayatın zorluklarıyla o kadar meşguldür ki kadınların onları sorumlu tuttuğu hareketlerden bihaberdirler. Aslında onlar bu denli hesap yapacak kadar derin düşünmezler. Olayları çok fazla analiz etmek bazen ölümcül olabilir. Telefonda ya da beraber gittiğiniz bir gece kulübünde kaç defa size yanlış bir şey söylediğini düşünerek çıldırdınız? Erkekler genellikle gerçeği şirinlikle veya özürle süslemezler. Onlar olayın duygusal boyutunu saatlerce düşünmezler. Bu yüzden istemeden de olsa bizi üzerler. "Davet için teşekkür ederim. Annenlerle yemeğe gelmek isterdim ama maçı izlemeyi çok istiyorum" dediğinde aslında çok net bir açıklama yapar. Ama siz bundan şu anlamları çıkartırsınız: a) Ailemden nefret ediyor, b) Benimle ciddi ilişki düşünmüyor ve ilişkiyi bitirmenin yollarını arıyor. Asıl cevabı ise biz veriyoruz: c) Maçı izlemek istiyor.

İLİŞKİDEKİ DÜŞMAN

Bir ilişkinin en özel ve derin yönlerinin didik didik edilmesi o ilişkiye zarar verebilir. Sevgilinizle seks konusunda konuşmak tabii ki çok güzel ama seviştikten sonra "Acaba ne demek istedi" diye düşünmek zarar verici olabilir. Erkek arkadaşınız kıvrımlı hatlarınızdan hoşlandığını söylediğinde, böylesine basit bir ifadeyi ölümcül boyutlara getirecek kadar detaycı olduğunuzu hayal bile edemez. Erkeklerin doğru şeyi söylemeleri konusunda üzerlerinde hissettikleri baskı ise tahmin ettiğinizden daha büyük. Detaycı biriyle karşılaştıklarında, nasıl şansları olabilir ki? 33 yaşındaki Gamze, "Sevgilimin bana söylediği bir şeyi detaylı şekilde anlatmak istediğimde bu konularda rahat olan arkadaşlarımı aramam" diyor. Onun yerine kendisi gibi paranoya yapabilecek arkadaşlarını aradığını çünkü onların erkek arkadaşının söylediklerine daha çılgınca yorumlar getireceklerini bildiğini itiraf ediyor. İlişki koçları ise kadınların sinyal aramaktan vazgeçemeyeceklerini söylüyor. Şüpheci biriyseniz, karşı taraf basit bir şey söylediğinde bile onu yanlış anlama eğilimindesinizdir. Gerçekten ne dediğini sorgulamak ve yorumlamak için arkadaşlarınızı ararsınız. Bu arkadaşların hepsi de birbirinden kötü senaryolarla moralinizi daha da bozar. Başkalarından fikir almak yerine kendi hislerinize güvenin. Ortaokuldayken erkek arkadaşınızın sesini ve dediklerini odadaki tüm arkadaşlarınıza duyurmak için hoparlörü açmanız gayet normaldi ama artık büyüdünüz. Partnerinize karşı açık olmanız yanlış anlaşılmaları önlemek açısından çok önemli. Eğer doğru insanla beraber olduğunuzu düşünüyorsanız, her konuyu konuşabilmeli ve birbirinizin söylediklerine inanmalısınız. Eğer çok detaya girip her şeyin en kötüsüne inananlardansanız, şöyle bir silkelenin. Yaşadığınız kötü deneyimler veya çok eskilerden kalan güvensizlikler sizi bu duruma getirmiş olabilir. Psikologların yaptığı araştırmalara göre ancak bir kurban söylenenleri ve tüm hayatını abartılı derecede analiz eder. Bu çok alışılmış bir reaksiyon. Bu alışkanlıktan kurtulmanın yolu ise iki şeyi fark etmekten geçiyor. Birincisi; insanlar size zarar vermek istemiyor. İkincisi; insanların size söylediklerine çoğunlukla inanmalısınız. Fazla derinlemesine düşünmek, ilişkinizin bozulmasına sebep olur. İşte tüm bu nedenlerden dolayı bir dahaki sefere size söylediği şeyin ne anlama geldiğini anlamak için derin nefes alıp sağlıklı düşünmeye çalışın.


NE DİYORSA ONU DEMEK İSTİYOR

Erkekler aşağıdakileri söylediklerinde, başka bir şey kastetmiyorlar.

Bu elbise sana çok yakıştı.

Çok lezzetli olmuş.

Çarşambaları sende kalmak hoşuma gidiyor.

Arkadaşlarını seviyorum ama bu gece aralarındaki tek erkek olmak istemiyorum.

Bu hafta sonu planını iptal edelim çünkü param yok.

Cumartesi maça gideceğim.

Seninle konuşmak çok kolay.

Seni seviyorum.

BİZE ULAŞIN