Bitmeyen flört isteği

Nişanlı ya da evli kadınların Tinder gibi çöpçatanlık uygulamalarına ilgisi her geçen gün artıyor.

Giriş Tarihi: 30.12.2016 11:35 Güncelleme Tarihi: 30.12.2016 11:37

ZEYNEP SİPAHİ

FOTOĞRAFLAR: ISTOCK.COM

Ciddi bir birlikteliği olan sadık kadınlar nişanlı ya da evli olsun, çöpçatanlık uygulamalarındaki üyeliklerini sürdürmeye devam ediyor. Yeni uygulamalara duyulan merak da bunu tetikliyor olabilir ne var ki Tinder dünyasına adım attığınızda size sunulan uygun adayları ekranda birer birer sağ ya da sola doğru geçerken, bir anda kendinizi bu uygulamaya kaptırmış halde bulabilirsiniz. Hele biraz seksi bir profil fotoğrafı kullanırsanız, göreceğiniz ilgi sizi sonsuz şımartabilir. Sizden yaşça küçük olan gençlerin iltifatları ise başınızı döndürmeye yeter de artar bile.

İLGİ EKSİKLİĞİ
Diyelim ki bekarsınız ve doğum gününüz. Sosyal medya üstünden size ilgi duyan bütün erkekler en candan dilekleriyle doğum gününüzü kutlarlar. Ne var ki parmağınıza o yüzüğü taktıktan sonraki ilk doğum gününüzde o acımasız gerçekle yüzleşirsiniz. Neredeyse sadece kız arkadaşlarınızın size iyi dileklerde bulunduğu mesajlar gözlerinizin dolmasına bile neden olabilir. Karşı cins tarafından artık eskisi kadar ilgi görmüyor olmanız, sizi ilk başta sarssa da zamanla bu durumu kabullendiğiniz de bir diğer gerçek. Ne de olsa siz kararınızı verdiniz, kendinize göre Bay Doğru'yla hayatınızı birleştirme kararı aldınız. Haliyle eskisi gibi karşı cinsten ilgi görmüyor olmanız çok da şaşılacak bir durum değil. İşte tam da bu ilgi eksikliğini hissettiğiniz noktada çöpçatanlık uygulamaları imdadınıza yetişmiş olabilir. Ne kadar çekici ve seksi olduğunuzu size o anda itiraf eden ve bundan çekinmeyen gerçek insanların sanal dünyasının o sihirli atmosferine kendinizi kaptırmanız pek de şaşılacak bir durum değil. Bekar bir arkadaşınızın telefonunu kapıp ona Tinder ya da benzeri bir uygulamadan uygun erkek arkadaş adaylarını ararken, bundan aşırı keyif aldığınızı hissedebilir ve mutlu bir birlikteliğiniz olsa dahi bu küçük heyecanları yaşamak için kendi hesabınızı bir an önce açma isteği de duyabilirsiniz. Böyle hissederseniz, kendinizi suçlamayın, sakin olun. Çünkü yalnız değilsiniz. Birkaç hafta bu uygulamalarda takıldıktan sonra hali hazırda ilişkisi olan arkadaşlarınız ve tanıdıklarınızın da orada bir profili olduğunu fark edeceksiniz. Geçen yıl Global Web Index'inin yaptığı bir araştırmaya göre Tinder kullanıcılarının yüzde 45'inin ilişkisi var. Bu oranın yüzde 34'ünü evli olanlar geri kalanını ise ilişki yaşayanlar oluşturuyor.

BAŞKALARI TARAFINDAN ARZULANMAK
İlişkisi olan birçok Tinder kullanıcısının çoğu gerçek hayattaki ilişkisine bu durumu asla yansıtmıyor yani ilişkiyi tehlikeye sokacak herhangi bir girişimde bulunmuyor. Sosyal medya bu kadar gelişmeden önce size bir içki ya da kahve ısmarlamak isteyenlerle büyük olasılıkla karşılaşmışsınızdır. Belki biraz heyecan yaşamak adına bu teklifi kabul etmiş de olabilirsiniz. Ne var ki karşı tarafın beklentisi büyük olasılıkla bir kahveden daha fazlası olmuştur. Burada önemli olan nokta halen başkaları tarafından arzulandığınızı hissedebiliyor olmanız. Ayaklarınızın yerden kesilmesini ya da bir türlü Tinder ya da benzeri uygulamaları bırakamayıp bağımlısı haline gelmenizin nedeni de bu. Şimdi artık çöpçatanlık uygulamaları var ve koltuğunuzdan ayrılmadan flört edip beğenilme isteğinizi tatmin edebiliyorsunuz. Find Your Soulmate Online in Six Simple Steps adlı kitabın yazarı Diana Kirschner konuyla ilgili olarak, "Bir ilişkiniz varken, Tinder'da flört etmenizin güzelliği halen başkaları tarafından beğenildiğinizi görebiliyor olmanız. Eğer bir partide flört ediyor olsaydınız, iletişim büyük ihtimalle sadece zihninizde gerçekleşirdi ve gerçek bir iletişim kurmak istemeyebilirdiniz. Fakat Tinder'da size uygun partnerler önünüze sunulurken halen çok seksi olduğunuzun geçerliliğini kendinize kanıtlamış olursunuz" diyor.

KENDİNİZE GÜVENİNİZİ ETKİLİYOR MU?
Karşı cinsten bu kadar ilgi görüyor olmak kendinizi beğenme konusunda da oldukça işe yarıyor. Özelliklede koltuğunuzda ayıcıklı pijamalarınızla saçlarınız tepenizde bakımsız ve salaş halde otururken, bunu yaşayabilmek günümüzde lüks bile sayılabilir. Kendinizi çirkin hissettiğinizde ya da kendinize güveniniz azaldığında ise egonuzu tatmin etmenin en zararsız yollarından biri. Yapılan bilimsel açıklama da bu görüşü destekliyor. Herhangi bir arzu olmadan kısmen flört ediyor olmak kendinize güveninizi sağlamlaştırıyor ve pohpohlanmış hissediyorsunuz, haliyle gururunuz okşanmış oluyor. Bu da insani olarak doğal bir durum çünkü herkesin içinde başkalarıyla iletişim kurma isteği vardır. Gördüğünüz sanal ilgiden sadece özsaygınız güçlenmiyor, çöpçatanlık uygulaması üstünden ilgi gördüğünüz zaman vücudunuz otomatik olarak dopamin ya da mutluluk hormonu salgılıyor.

DİKKATLİ OLUN!
Bazı kadınlar için bu ilgi yeter de artar bile. Sevgi dolu mesajlar almak ne de olsa çok tatmin edicidir. Cevap yazma zorunluluğunuz bile yok. Hele bir de partnerinizle zor zamanlar geçiriyorsanız, kafanızı dağıtmak için oldukça işe yaracağı kesin. Kendinize güveniniz gittiğinde ve yalnız hissettiğinizde Tinder'da biraz vakit geçirmek sizi eğlendirebilir. Ne de olsa bekar olsaydınız, kimlerle iletişim kurabileceğinizi ya da olası seçeneklerinizi görmüş oluyorsunuz. Tabii bu işin negatif tarafları da yok değil. Kendinizi bu dünyaya kaptırırsanız, var olan ilişkinizin zedelenmesi olası. Şımarmanızı sağlayan küçük flörtler zararsız gibi görünse de karşınıza reddetmenizin zor olduğu biri çıkabilir ve aklınızı çelebilir. Çünkü partnerinizin sahip olmadığı özellikleri gördükçe ona karşı heyecanınızı kaybedebilirsiniz. Bu da ilişkinize kısa sürede yansır. Diğer yandan çöpçatanlık uygulamaları, var olan ilişkinizin daha sağlam hale gelmesini de sağlayabilir. Çünkü önünüze çıkan onlarca uygun partner adayına bakıp hiçbirisinin kendi sevgiliniz gibi olmadığını düşünebilir ve kendinizi şanslı hissedip ilişkinize daha sıkı sarılabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN