Sevgiliniz geri dönerse...

Her şey bitmişti veya öyle sanıyordunuz ama bir gün eski sevgiliniz size dönmek istedi. Her şey alt üst oldu; düşünceleriniz, duygularınız, hayatınız... Peki, ikinci raund gerçekten iyi bir seçim mi?

Giriş Tarihi: 30.12.2016 11:46 Güncelleme Tarihi: 30.12.2016 11:46

FOTOĞRAFLAR: NICK ONKEN

Herkesin hayatında "Eğer … olmasaydı, ne mutlu olurduk" dediği bir sevgilisi olmuştur. Yani eğer şehrinizi değiştirmemiş veya yeni bir işe girmemiş olsaydınız ya da bir başkasıyla tanışmamış olsaydınız, geri dönebileceğiniz bir sevgili… Belli bir süre sonra size geri dönen sevgiliniz ise kolay atlatılmayacak bir sorun. Evet mi, hayır mı cevabını vermeden önce içinizde fırtınaların kopması normal. İyisiyle kötüsüyle hatıralar, gurur, istek, duygular birbirine karışır. 28 yaşındaki Öznur bu tür bir durum yaşayanlardan. 29 yaşındaki Bora'dan üç sene birlikte yaşadıktan sonra ayrılmak zorunda kalmış. "Artık birbirimizi sevmiyor değildik ama o sürekli yurt dışına çıkıyordu. Yeterince uzun zaman beraber yaşamıştık ve artık gelecek planları yapma zamanı gelmişti. Bir bakımdan onu anlıyordum ama sürekli seyahatte olması bana sanki beni ve bizim için yapmak istediğim şeyleri önemsemiyormuş hissi veriyordu. Ben sıkılıyordum, o egoist davranıyordu, en sonunda ondan bir seçim yapmasını istedim. Kalkıp gitti ve bir daha da görmedim onu." Öznur ve Bora bir sene görüşmemişler. Sonra Öznur, Bora'nın artık seyahatlere gitmediğini ve ona dönmek istediğini duymuş. "Seyahat tutkunu Bora artık değişmiş ama ben de çok değiştim. Yalnızlığa alıştım, kız arkadaşlarımla mutlu bir hayatım var. Aslında onu özledim ama ona dönmek istediğimden emin değilim. Beni çok kırdı" diyor Öznur.

BİRKAÇ SANİYE İÇİN GERİYE GİTMEK
Bir ilişkiye yeniden devam etmek bir DVD'yi yeniden başlatmak kadar kolay değil. Kendinize şu soruyu sorun: Siz halen aynı kişi misiniz? Nostaljiyi gerçekle karıştırmak çok kolay, özellikle de duygular söz konusuyken. Geri dönmek, hayatınızın bazı etaplarını yok saymak demek ki; bu da çok zor. 27 yaşındaki Arzu için eski sevgilisini görmek tam bir duygu karmaşasına neden olmuş. "Serkan seksi ama sorumsuz biriydi. Maddi manevi onu her zaman desteklemiştim ama ona tapıyordum. İlişkimizin sonunu onun hayat stili getirmişti. Sorumsuzluğuna artık katlanamıyordum" diyor Arzu. Serkan'la bir partide karşılaşan Arzu, bakın onu nasıl bulmuş: "Halen seksi, sorumsuz ve beni görmekten mutlu görünüyordu. Şakalaşmaya, sohbet etmeye başladık. İçimden bir ses onsuz ne kadar çok sıkıldığımı haykırıyordu. Eve beraber gittik ve seks her zamanki gibi muhteşemdi. Ertesi gün yeniden değerlendirmeye aldım duygularımı. Onunla tekrar birlikte olmamı hak edip etmediğini sorgulamaya başladım. Serkan'la beraberken kişiliğimden hep ödün veriyordum. İlk önce cool davranmıştım, sonra kendimden çok vermeye başladım. Tekrar aynısı olacaktı. Onun umursamaz hayat stilini kabul edemezdim. Yani sonunda kaybeden yine ben olacaktım. O yüzden kabul etmedim. Çok istediğim bir şeyi, ileride üzülmemek adına reddettim."

BU SEFER OLACAK MI, OLMAYACAK MI?
İkinci raundun nasıl olacağı, aslında birinci raundun nasıl bittiğine bağlıdır. Eğer Öznur gibi geçici bir sebep yüzünden ayrıldıysanız, olabilir ancak Arzu gibi kalıcı bir sorun söz konusuysa, yine hüsranla sonuçlanma riski çok yüksek. Annenizin sözü gibi gözükse de tavsiyemiz şu: Size eski bir alışkanlığa dair her ne kadar söz verse de sözünü tutması mümkün değil, o yüzden siz siz olun, boş ümitlere kapılmayın.

GERÇEK "MUTLU SON" VAR MI?
Geri dönüşüyle ilgili bir türlü karar veremiyorsanız ve yalnızlıktan bıkma dönüşü mü, yoksa gerçekten sizi sevdiği için mi döndüğünü merak ediyorsanız, çevrenizden yardım isteyin. Arkadaşlarınız ilişkinizi daha objektif değerlendirebilir. Eğer ilk geri dönüşü ise, arkadaşlarınız belki size cesaret verebilir. Ayrılık sebebiniz neyse, onu geçici bir durum olarak kabul edip yeni bir başlangıç yapmaya çalışın. Her şey iyi gidiyorsa, harika. Gitmiyorsa, tabii bunu yaşayarak fark etmeniz biraz acı verici olabilir ama gerçekçi olmanız gerekir. İlişkiyle ilgili ikiniz de hevesli olmalısınız, başka türlü bunu yürütemezsiniz. İçinizde daha önce yaşadıklarınızla ilgili herhangi bir kin veya kötü duygu barındırmamalısınız. işinizin kolay olacağını düşünüyorsanız, yaşayanların itiraflarına bir göz atın: "Bora'yı yeniden keşfediyorum. Gerçekten değişip değişmediğini öğrenmek bana heyecan veriyor. Onu yeniden keşfeder gibiydim, ilişkinin ilk evresindeki o heyecanı doya doya yaşıyorum yeniden. Tek sorun şu: Yeterince uzun bir zaman ayrı kaldık yani onu unutabilmek için yeterince zaman geçmişti. Yokluğuna alışmıştım ama kısa sürede her şey yoluna girecek."

Uğraşmaya hazırsanız, hiç problem yok. İlişkiye ara vermek, öncelikler ile duygusal boşluk arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacak. Karar sizin...


BİZE ULAŞIN