İlişki karşılaştırma sendromu

Arkadaşınızın arkasından bakıp ondan zayıf mı, yoksa şişman mı olduğunuzu anlamaya çalışmanız çok tuhaf değil ama ilişkinizi sürekli arkadaşlarınızın ilişkileriyle karşılaştırmanız hiç doğru bir davranış değil. Sizi bu alışkanlığa iten olayları ve bu alışkanlıktan kurtulmanın yollarını öğrenin.

Giriş Tarihi: 02.01.2017 11:55 Güncelleme Tarihi: 02.01.2017 11:58

FOTOĞRAFLAR: ISTOCK.COM

İki hafta önce en iyi arkadaşım 30 yaş partisi verdi ve sevgilisi ona bir haftalık New York tatili hediye etti. Birkaç hafta sonra benim 30'uncu yaş günüme sıra geldi ve sevgilim karşıma bir banyo setiyle çıktı. İşte karşılaştırma sendromum o zaman başladı" diyor okurlarımızdan Gaye.

Hepimiz zaman zaman kendimizi arkadaşlarımızla karşılaştırırız. Bu her zaman yanlış değildir. Asıl sorun başkalarının hayatlarındaki veya ilişkilerindeki olumlu yönleri kendi hayatınızdaki olumsuz yönlerle karşılaştırdığınız zaman başlıyor. Bu tür karşılaştırmalar tehlike içeriyor çünkü dışarıdan ne kadar dört dörtlük gibi gözükse de, kimsenin ilişkisi ideal değil. Daima diğer insanların bizden daha mutlu olduklarını düşünmek, kendinizi mutsuzluğa sürüklemenize yol açabilir.

"NEDEN BENİM SEVGİLİM ONUNKİ KADAR ROMANTİK DEĞİL?"
Size evlenme teklif ettiğinde, sevgiliniz evliliğinizin ne kadar güzel olacağını açıklamaya çalışırken, sizin aklınızdan arkadaşınızın sevgilisinin evlenme teklifini Paris'te yaptığı mı geçiyor? Olabilir. Belki ilk duyduğunuzda siz de böyle bir evlenme teklifinin çok romantik olduğunu düşünebilirsiniz ama hayallere fazla kapılmayın. Çantaya sokuşturulan aşk mektupları, özel günlerde yazılan şiirsel yazılar, her zaman dört dörtlük bir ilişkinin aynası değildir. Sevgilinizin ve ilişkinizin artılarını ve eksilerini listeleyin. Olumlu yönleri olumsuzlardan daha fazlaysa, sağlıklı bir ilişkiniz olduğu için sevinebilirsiniz.

"ONLAR SANKİ RUH İKİZİ, BİZSE PARTNER BİLE OLAMIYORUZ."
Arkadaşlarınız yıllardır birlikte olmalarına rağmen, halen birbirlerinin cümlelerini tamamlayıp birinin yaptığı espriye diğeri gülüyorsa, haklısınız, uyumlu bir çift olabilirler. Az kavga ettiklerini hatta kavgalarının en fazla 10 dakika sürdüğünü gördüğünüzde, sizin neden böyle iyi anlaşamadığınızı düşünebilirsiniz. Birbirinizle ne kadar çok konuştuğunuz yeterli bir kıstas değil. İlişki uzmanlarına göre herkesi usta bir konuşmacı yapamazsınız. Her insan her konuda saatlerce konuşamayabilir. İlişkinizdeki iletişimi ilerletmek istiyorsanız, bunu sırf ilişkiyi kurtarmak için yapmadığınızdan emin olun. İletişimin sizin için ne anlamına geldiğini iyi anlayın. Konuşmak istediğiniz konuları listeleyin ve bir günlüğüne televizyon izlemekten vazgeçip şarap eşliğinde keyifli bir sohbete koyulun.

"ONLAR YÜZÜK TAKTILAR, SİZ HENÜZ EV ANAHTARLARINIZI BİLE BİRBİRİNİZE VERMEDİNİZ."
Haftada iki kez buluşmak bile sizi mutlu ederken, ilişkisine sizinle aynı zamanda başlayan bir arkadaşınız, yanınıza parmağındaki yüzükle gelince, canınız sıkılabilir. Belki de aniden bir soru belirir kafanızda: "İlişkimiz gerçekten bir yere gidiyor mu yoksa zaman mı kaybediyoruz?" Her ilişkinin kendine ait bir yolu ve hızı var. Doğal hızını artırmak istediğinizde, tam tersi bir tepkiyle karşılaşabilirsiniz. Belki de kıskandığınız arkadaşlarınız asıl size imreniyordur. Gerçekten hayatınızın o anında evlenmek isteyip istemediğinizi bilmeniz önemli. Belki de ileride daha uygun birini bulmayı beklemek istiyorsunuzdur.

BİZE ULAŞIN