Skype görüşmelerinde dikkat edilmesi gerekenler

Eskiden Skype'ı uzak mesafe ilişkilerindeki kurtarıcı olarak kullanırdık. Şimdiyse hayalinizdeki işin görüşmelerini Skype üstünden yapma olasılığınız çok yüksek. İstediğiniz işi kapmak için iyi bir Skype kullanıcısı olduğunuza emin misiniz?

Giriş Tarihi: 11.01.2017 11:38 Güncelleme Tarihi: 11.01.2017 11:41

ZEYNEP SİPAHİ

FOTOĞRAFLAR: ISTOCK.COM

Ah, 2016! Hollywood'un bize yıllar öncesinden hayalini kurdurduğu, uçan arabalarla seyahat ettiğimiz o zamanlara henüz gelmemiş olsak da devir internet devri. Haliyle artık iş görüşmelerinin çoğu Skype üstünden yapılıyor. Özellikle uluslararası şirketlerdeki bir pozisyon için başvurduğunuzda önce Türkiye ayağında başarılı olup ardından da yurtdışındaki görüşmelerinizi tamamlamanız gerekiyor. İnternet söz konusu olduğunda hepimizin uzman olduğu kesin. Fakat söz konusu iş görüşmesi olunca sahip olduğumuz o rahatlık uçup gidiyor. Bunu değiştirme zamanı geldi! Dijital çağda yaşadığımıza göre oyunu kurallarına göre oynamaya hazır mısınız?

PROFİLİNİZ PROFESYONEL GÖRÜNSÜN
"Karşı tarafta iyi bir intiba bırakmak istiyorsanız, kullanıcı adınızı basit tutun" diyor Brown &Chase Talent Acquisition & Advisory şirketinin Yönetim Üyesi ve Ortak Kurucusu Nerissa Chaux ve ekliyor: "Tam adınızı ve soyadınızı kullanmanızı öneririm." Aynısı kullandığınız fotoğraf için de geçerli. Abartıdan uzak, profesyonel bir portre fotoğrafı kullanmanızda fayda var. Gülümsediğiniz bir fotoğrafı kullanıyor olmanız çok önemli. İşverenler gerçekten bu işi isteyen kişiyi işe almaya çalışır. Haliyle kullanıcı fotoğrafınızın buzlar kraliçesi gibi olması karşı tarafta daha sizinle görüşmeyi yapmadan hakkınızda negatif düşünce oluşmasına neden olur.

PRATİK YAPIN
"Aramaları aksaklık olmadan alabildiğinizden ve aynı şekilde istediğiniz kişiyi arayıp konuşabildiğinizden emin olun" diyor Crowd Media Group Direktörü Judy Sahay. "Sizin için notlar alabilecek güvendiğiniz bir arkadaşınızı Skype üstünden arayın. Onun tarafından nasıl göründüğünüzü görebilmek için ekran görüntüsü almasını isteyin. Ve mümkünse, arkadaşınız yaptığınız görüşmenin videosunu kaydedip size yollasın. Böylece hem iş görüşmesi sırasında insanların sizi nasıl göreceğini hem de kendinizi daha iyi yönde nasıl geliştirebileceğinizi anlayabilirsiniz. İş görüşmesine başlamadan 10 dakika önce internet bağlantısını ve herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Bilgisayarınızın güvenlik duvarının Skype'ı engellemediğini de ilk olarak kontrol etmeniz önemli.

GÖRÜŞME ALANINI HAZIRLAYIN
Görüşmeyi başvurduğunuz şirketin toplantı odasında değil de evde gerçekleştirecekseniz, ev arkadaşınızı görüşmeyi yapacağınız saatte evde olmaması için uyarın. Aynısı evcil hayvanınız için de geçerli. Görüşmenin en can alıcı noktasında klavyenizin üstüne kedinizin atlaması pek hoş olmaz. Onu odaya hapsetmek hoş değil ama hayalinizdeki iş fırsatını yakalamak için kendinizi garantiye almalısınız.

COSMO TÜYOSU
Görüşme saati, telefon numaraları, görüşeceğiniz kişilerin titr ve isimlerini bir kağıda not alın. Böylece Skype'ta yanlış zamanda yanlış insanla bağlantı kurma riskini elersiniz.

BİLGİSAYARIN ŞARJI
Dizüstü bilgisayar ya da tablet üstünden görüşmeyi yapacaksanız, prize yakın bir yerde oturun ve görüşme sırasında şarja takarak kullanın. Pil tamamen dolu görünse bile bu önlemi mutlaka alın. İşi riske atmaya gerek yok, değil mi?

GÜÇLÜ BAĞLANTI
Evinizde internet en iyi nerede çekiyorsa, görüşmenizi orada yapmaya çalışın. Ayrıca internet kotanızı kontrol edin. Sınırlı internet kullanıyorsanız, kotanız görüşme sırasında dolabilir ve bağlantınız yavaşlayabilir.

UYGULAMALARI KAPATIN
Facebook ya da benzeri uygulamaları bilgisayarınızda kapatmayı unutmayın. Görüşme sırasında devamlı uyarı geliyor olması karşı tarafta yaratacağınız intiba açısından hem hiç hoş değil hem de dikkatinizin dağılması an meselesi.

GÖRÜŞME ZAMANI

GEÇ KALIRLARSA NE YAPMALIYIM?
"Görüşmeyi yapacağınız kişi sözleştiğiniz saatte sizi aramadıysa ve 10 dakika geçtiyse, mesaj atıp hatırlatmanız, iyi bir izlenim yaratır" diyor Chaux. Mesajınıza yanıt vermezler ve aramazlarsa, 30 dakika bekleyin ve aramayı siz yapın.

ONLARI NASIL SELAMLAMALIYIM?
Alışıla gelmiş olan el sıkışmanın Skype'taki bir görüşmede söz konusu olmayacağı aşikar. Chaux, el sallamanın dijital ortamda bir tür el sıkışma olarak kabul edildiğini söylüyor. Video görüşmeniz başladığında gülümseyip el sallamanız ve "merhaba" demeniz, aradaki buzları anında kırar.

NEREYE BAKMALIYIM?
Direkt kameraya baktığınızdan emin olun. Eğer görüşmeyi yaptığınız kişiye bakarsanız, karşı taraf sizi aşağıya doğru bakıyormuşsunuz gibi görür. Bu durumla ilgili tek istisnai durum var ki o da not tutmanız gereken anlar. Görüşme sırasında notlar alıyor olmanız normal ama bunu karşı tarafa önceden söyleyin ki görüşmeyi yapan kişi kameraya direkt bakmadığınız için sizin gergin olduğunuzu düşünmesin. Ayrıca mikrofonu olan bir kulaklık takarak hem dış sesleri engelleyebilir hem de sesinizin karşı tarafa daha net ulaşmasını sağlarsınız.

AKSİLİKLERİN ÜSTESİNDEN GELİN

BAĞLANTI KESİLİRSE…
Bağlantı kesilirse, panik olmayın. Anlık bir iletişim kesintisiyse, sizi tekrardan aramaları için bekleyin. Eğer beş dakika geçtiyse ve halen onlardan bir ses çıkmadıysa, siz arayın.

BİLGİSAYARINIZ ÇÖKERSE…
Skype'ı her ihtimale karşı tablet ve diz üstü bilgisayarınıza da yükleyin. Masaüstü bilgisayarınız anlık olarak çöker ya da kapanırsa, hemen diğer araçlardan iletişim kurabilirsiniz. Bu sizin gayet soğukkanlı olduğunuzu ve stresle başa çıkabildiğinizi de karşı tarafa gösterir. Eğer video görüşmesi mümkün olmuyorsa, telefon görüşmesiyle devam edip edemeyeceğinizi onlara danışabilirsiniz.

GÖRÜNTÜNÜZ DONUYORSA…
Görüşmenin tam ortasında fark ettiniz ki görüntü donuyor ve öyle bir an geldi ki görüştüğünüz kişinin görüntüsü tamamen dondu. Panik yapıp gerilmeyin. Bağlantıyı kesip baştan açmanız gerektiğini ve onları hemen geri arayacağınızı söylemekten çekinmeyin.

ONLARI TAM OLARAK DUYAMIYORSANIZ…
Onlara sakin şekilde yaşadığınız sorunu söyleyin ve mikrofonlarıyla ilgili sorunu gideremezlerse, onlara telefondaki Skype uygulaması üstünden aramayı gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerini sorun.

ÖRNEKLER GÖRMEK İSTERLERSE…
Görüşmeden önce onlara daha önceki işlerinizden örnekler görmek isteyip istemediklerini sorun. Görüşme başlamadan önce onlara e-posta olarak çalışmalarınızı iletirseniz, görüşme sırasında üstüne beraber konuşabilirsiniz.

GÖRÜŞMENİN SONU

İŞİ BİTİRİN
"Önce siz kapatın" ya da "Hayır, önce siz" gibi hiç profesyonel olmayan diyaloglara görüşmenin sonunda kesinlikle girmeyin. "Görüşmeyi onların sonlandırmasını bekleyin" diyor Sahay ve ekliyor: "Görüşmenin bittiğini biliyorsunuz ve naziksiniz. Eğer onların görüşmeyi sonlandırmasını bekliyor ama onlar birden başka bir konuya geçiyorlarsa 'zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Sizden sabırsızlıkla haber bekliyorum' diyerek görüşmeyi nazik şekilde sonlandırabilirsiniz.

TECRÜBEDEN ÖĞRENİN
Merve bugüne kadar 44 Skype görüşmesi yaptı ve nelerin ters gidebileceğini biliyor.

"Çok fazla sessizlik iyi değildir ve inanın söz konusu Skype olunca bu daha da kötü oluyor. Çünkü bire bir görüşme olmadığı ve sadece yüzünüz ekranda olduğu için durumu rahatlatacak bir hareket yapamazsınız. Aynı zamanda konuşmaların çakışmamasına da özen göstermeniz gerekiyor. Karşı taraf konuşurken sizin de konuşuyor olmanız hiç hoş değil. Derin bir nefes alın ve onların cümlelerini kurmalarına izin verin."

COSMO TÜYOSU
"Sürekli kımıldayıp durmayın" diyor Crowd Media Group'un Direktörü Judy Sarah. Tartışmasız şekilde devamlı elinizdeki kalemle ya da etrafınızdaki eşyalarla oynuyor olmanız karşı taraf için çok rahatsız edicidir. Unutmayın ki bu bir iş görüşmesi ve her hareketiniz çok önemli.

BİZE ULAŞIN