"Cici kız mısınız yoksa "hayalet kadın" mı?

Hayatınızdaki erkek tarafından vazgeçilmez olmayı, onun her davranışını benimsemek ve fikirlerini aynen kabul etmek olarak görmek, size farklı bedeller ödetebilir.

Giriş Tarihi: 12.01.2017 11:43 Güncelleme Tarihi: 12.01.2017 11:43

NAİME TERCAN

Erkeğine destek olan, fikirlerinin peşinden giden ve her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır cümlesini söyletenlerden mi yoksa kendi kişiliğini hiçe sayan, erkeğinin gölgesinde kısılıp kalarak sürekli kendinden ödün veren hayalet kadınlardan mı olacaksınız? bu seçimi hareketleriniz belirleyecek. kendinizle ilgili öz eleştiri yapmaya başlamadan önce aklınıza yakın arkadaşlarınızdan örnekler getirin. aşık olduğu çocukla ilişkiye başladıktan sonra tanıdığınız kişi olmaktan uzaklaşan arkadaşlarınızı şöyle bir düşünün. kız kıza rutinlerinizin birer, ikişer sekteye uğradığı, erkek arkadaşını memnun etmek için nasıl da çırpınan bir kadına dönüştüğünü izlediğiniz arkadaşlarınız olduğuna eminim. arkadaşınızın sizinle olan ilişkisindeki gelişmeler bir yana, zamanla erkek arkadaşıyla arasında yaşanan duygusal boşluk hakkında bir fikriniz oldu mu? acaba erkekler bizden ne bekliyor? her dediklerine evet diyen, avlanma güdüsüyle yoğrulmuş egosuna ters köşe yaptıran bir kadın mı yoksa onunla aynı kortta eşit şartlarda maça devam etmeyi tercih eden savaşçı bir dişi olmamızı mı?

ÇEKİCİLİĞİNİ YİTİREN KADIN
Hiç şüpheniz olmasın ki erkekler için en az çekici olan kadın tipi; kendi kişiliğini baskılayarak onun gölgesi olmayı tercih eden "ideal eş" rolündeki kadınlar. Kendini mükemmel kız arkadaş olmaya adayan kadınlar kendilerinden verdikleri ödünler sonucunda neredeyse kimliklerini kaybediyorlar. Erkek arkadaşlarının belki de onlarda en etkileyici bulduğu özellikleri; özgür ruhlu oluşları, özgün ve karakterli halleri gidiyor yerine sadece erkek arkadaşının ondan neler beklediğini düşünen, sürekli onu memnun etmeye odaklı, sıkıcı bir kadın geliyor. Bu durumda olan kadınlar erkek arkadaşlarını memnun etmeye kendilerini öyle kaptırıyorlar ki, kendileri olmaktan çıkıyorlar. Oysa ki bizi diğer kişiler için çekici kılan yanımız benzersiz, kendimize özgü eşsiz kişilik özelliklerimiz. Karşı cinsin aşık olduğu özellikler de genellikle bireysel olan bu özelliklerimiz. Kadınlar mükemmel eş olma tutkusu ile ilişkinin normal seyrini bozuyorlar. Sonsuza dek sevilecek kadın olma istekleri, sevgililerine doğru kadın olduklarını gösterme çabaları, kendilerini başka başka kalıplara sokmalarına ve çeşit çeşit rollere çarçabuk bürünmelerine neden oluyor. İlişki sırasında kimseden uyarı kabul etmeyen kadın, ilişki sonrası özeleştiri yaptığında kendini suçluyor. Fazla üzerine gittiğini ve mükemmelliği abarttığını belirtiyor.

SAHİCİ OLUN YETER
Mutlu çiftler; arkadaşlık ve bireysellik arasında denge kurmuş olanlardan oluşuyor. Her iki tarafın da kendine özgü bireyselliklerini koruyarak en iyi arkadaş olabilmeyi başarmaları mutluluğun anahtarı olarak tam da önünüzde duruyor. Emin olun, yeryüzünde çok az erkek kendine özgü kişiliğini bir kenara atmış, erkek arkadaşı için tüm özel zevklerinden ve düşüncelerinden feragat etmeye hazır bir kadını çekici buluyor. Günümüz erkekleri çok daha mantıklı ilişkilerden yanalar. Birbirlerine her konuda destek olan; aşk, iş, bütçe, ev, arkadaşlık mevzularında rahat edebildikleri, tartışarak da olsa ortak payda bulabildikleri bir ilişki arıyorlar. Sohbet edebilmek, arkadaşlarla iyi vakit geçirmek pek çok konunun önüne geçebiliyor ilişkilerde. İlişki danışmanları da küçük heyecanların ilişkiyi ayakta tutan harç rolünde olduğunu vurguluyorlar. İlişki içinde bir taraf isteklerini sürekli göz ardı eder, tüm enerjisini karşısındakine yöneltip kendini unutursa, bu bencillikten daha fazla ilişkiye zarar veriyor. Bu durumda karşı taraf, kadının sorumluluğunu da üzerinde hissediyor. Onun hayatını yaşayan bir kişi daha olması aşk, seks, ilişki dengesinde hiç bir tarafa artı yazmıyor.

DUYGULARINIZI YAŞAYIN
Hayatınızdaki erkeğin her yönünü iyi ya da kötü kabullenmek zorunda değilsiniz. Sevgilinizin beğenmediğiniz huyları, anlamadığınız alışkanlıkları olabilir. Bunları hiç konu etmemek sizi ilişki içinde daha iyi konuma getirmez. Tam tersi, birikim yapacak olan bu yutkunmalar hiç beklenmedik bir anda patlak verebilir. Tamiri zor olacak bu tür durumlarla karşılaşmamak için dürüstlükten şaşmayın. İçinizden geçenleri partnerinize uygun dille söylemeniz ilişkinizin devamlılığı için çok önemli. Gerçek üstü davranırsanız asla gerçek bir ilişkiye sahip olamazsınız.

CİCİ KIZ SEDROMU
Nasıl büyütüldüğünüze bir bakın; iyi bir eş ve anne olmak üzerine kulağınızda pek çok küpe olmalı. Ayrıca arkadaşlarınızın, anne-babanızın bile sizi sevmesinin formülü cici kız olmanızdan geçmedi mi? Zarafet, kibarlık, anlayış, beceri gibi kavramlarla kadınlar daha erken tanışır. Tüm bunlara adaptasyon sınavı verilirken mükemmel olmaya çalışmak kişinin kendini güvensiz hissetmesine de sebep olabilir. Eğer bir kadın kendini yeterli, değerli ya da belki güzel hissetmiyorsa diğerleri tarafından onaylanmanın yolunu onları mutlu etmek adına abartılı özverilerde bulunmakta bulabilir. Bu şekilde hareket eden kadın aslında en değerli ve eşsiz olan özelliğinden; karakterinden vazgeçiyordur. Kendinden sürekli ödün veren kadın, istenmedik ya da beklenmedik hiçbir tepki vermez. Bu sayede ilişkilerinde sevilen kişi olur. Ancak karakterini hiç ortaya çıkarmamış olan kadın için bu defa da sevgi çıkmazı belirir.

HAYALETLER ÜRKÜTÜCÜDÜR
Her istediğinizi yapan bir erkek arkadaş düşünün. Her dediğinize tamam diyen, hiç kendi zevklerini, isteklerini belirtmeyen, sadece sizinle olmak isteyen biri olsa nasıl hissedersiniz? Bir süre sonra sıkılacağınızdan eminim. Kendinizi bu duruma düşürmek istemezsiniz. Evet, aşk insana hiç yapmayacağı şeyleri yaptırabiliyor ama siz hayalet bir aşık değil güçlü bir kadınsınız. Kendiniz olarak hayatın her alanında varolmak için ne mücadeleler verdiğinizi bir düşünün. Aşk sizi hayalete çevirmesin!

Erkekler bu durumdan memnun değil

Bakın neler söylüyorlar...

"İlişkinin başındaki heyecandan eser kalmadı. Çünkü benim hiçbir şey yapmam gerekmiyordu. Çabalamam, gayret etmem gereken hiçbir konu yoktu. Ben ne desem, ne yapsam Çağla için bunlar tamamdı. Hayat bu şekilde kolaydı, çok da iyi biriydi ama gözümdeki çekiciliğini tümüyle kaybetmişti."
-Serdar 40, Eğitmen

"Her zaman benim için hayatı kolaylaştıracak biriyle birlikte olmayı istedim. Aslı'ya aşık olduğumda onun bu kişi olmasını çok arzu ettim. Neşeli, dinamik ve akıllı biriydi. Kısa sürede beni çözdü; zevklerimi, artılarımı, eksilerimi, fikirlerimi. Ancak bundan sonra Aslı ortadan yok oldu. Ona aşık olduğum sürprizli halleri kalmadı. Neredeyse kendimle çıkıyor gibi olmuştum."
-Okan 36, Sigortacı

"Beni mutlu etmek için maksimum çabayı harcayan bir kadındansa, kendine önem veren, hayatla barışık, duygu ve düşüncelerini ifade etmekten çekinmeyen bir kadınla olmayı tercih ederim. Hayatımdaki kadın benimle ilgili memnun olmadığı konuları bana söyleyebilmeli. Gerçek bir kadınla olmak isterim açıkçası!"
-Kaan 31, İşletmeci


BİZE ULAŞIN