Nasıl başlarsan öyle gider mi?

Yeni yıl başlarken yaşadıklarımız, tüm senemizin gidişatını etkiler takıntısı ne kadar doğru?

Giriş Tarihi: 27.01.2017 11:44 Güncelleme Tarihi: 27.01.2017 11:44

AYŞEGÜL ULUÇ

FOTOĞRAF: MICHAEL EDWARDS

Yeni bir sabah, yeni bir hafta bile insana umut verirken, yepyeni bir yıl elbette herkes için yeni dilekler, yeni amaçlar ve yeni mutluluklar ifade ediyor. İşte tam bundandır ki, bir önceki yılın sonuna yaklaşırken herkes geçmekte olan senede yaptığı hataları gözden geçirir ve bir sonraki senede hatadan yoksun, doğruların yol açtığı mutlulukları hayal ederek planlar yapar. Yılbaşı yaklaştıkça insanları ayrı bir telaş da alır. "Yeni yıla nasıl girersen tüm yıl da o şekilde devam eder" sözü kulaklarda çınlar durur. Kırmızı çamaşır giyelim de yeni sene şanslı geçsin diye düşünenler, evde yalnız olmayayım, aman yoksa tüm yıl yalnız kalırım diye panik olanlar, yeni yıla girdiği günlerde terk edilenlerin "bu bir işaret, bu yıl aşksızım" şeklindeki üzüntüleri…

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ
Yeni yılın yeni bir enerjisi olduğuna ben de inanıyorum; insanları öyle veya böyle, daha iyi biri olmak için motive ettiğine, kimi zaman hayatlarında uzayıp giden ve onları yıpratan konularla ilgili sonlandırma yapmak için kafalarında bir ışık yaktığına… Peki ya işler böyle gitmezse? Aralık geldiğinde kurtuldum artık dediğiniz eski sevgiliniz, yılbaşı akşamı kapınızı çalar ve yeni yıla onunla girerseniz? Yeni yılda da aynı enerji emici ilişki devam mı edecek demek oluyor bu? Yoksa uğruna çalıştığınız ve müşteriye sunduğunuz projeniz 2 Ocak sabahı reddedilirse? Bütün sene, iş anlamında olumsuz geçecek anlamına mı geliyor? İşte tam da bu yüzden, insanları olumlu enerjiye yönlendireceği düşünülen o yaygın sözün, aslında insanları, yeni yılın başında bir hayal kırıklığı durumunda, neredeyse bütün sene için ümitsizliğe iteceğini, yolunda gitmeyen en ufak bir konuda hemen pes ettireceğini ve "bu sene zaten kötü başladı" mazeretine sığınarak daha az çabalatacağını düşünüyorum. Oysa gerçekler böyle değil. Ve aslında sadece kötü başlayan senelerde değil, aynı zamanda güzel başlayan yıllarda da yıl boyu aynı şekilde devam etmek garanti değil. Örneğin, lise yıllarımda, oturduğumuz sitenin sosyal tesislerinde gençler için düzenlenen yılbaşı partisinde, hem okuldaki platonik aşkım gelip benimle tanışmıştı, hem de daha önce hiç tanımadığım ancak kendisini yerli Tom Cruise olarak adlandırabileceğim bir bey ile futbol ve sinema üzerine güzel bir sohbet yapmıştık. Tahmin edersiniz ki yeni yılın ilk saatindeki düşüncem, "evet galiba bu sene benim de bir çıktığım olacak, sonunda kader bana da gülecek" şeklindeydi. Ancak yıl hiç de öyle gitmedi ve ben ilk kez o sene düşünmeye başladım. "Hani nasıl başlarsak öyle gidiyordu?" Yılbaşı şans gereklilik listesini gözden geçirdiğimde; kırmızı çamaşır, dışarıda eğlenilen bir etkinlik, saç, baş, güzel kıyafet, yeni yılın şans getirmesi ve güzel geçmesi için her şey vardı. Yıl şükür ki güzel geçmişti ancak hangisiyle konuşacağımı şaşırdığım bir yılbaşı akşamından sonra beklenen kapıda kuyruk olmuş karşı cinsler ortaya çıkmamıştı. Okulda sırama isimsiz gül bırakan, arkadaşlarıma çaktırmadan beni soran, ev telefonunu arayıp sesimi duyunca heyecandan telefonu kapatan kimse yoktu. İşte o sene, kendi kendime karar verdim, yılbaşı gecesinin nasıl geçtiği konusuna takıntı yapmamaya. Örneğin, iki önceki yılbaşında, ağır grip şekilde annemlerin evinde koltukta battaniyelerle yatarken, yeğenim Kerim'le, Pepe'nin kardeşi Bebe'nin seslendirdiği "kalbim kırıldı" şarkısına eşlik ederek girdim yeni yıla. Herhalde en az grip olduğum senelerden biri olmuştu o yıl. Üstelik Pepe ve Bebe'yi de o günden beri hiç görmedim.

POZİTİF HİSSİYAT
Yeni yıla nasıl başlarsan öyle mi gider diye sorduğum arkadaşlarımın neredeyse hepsi evet cevabını verdi. Ama konu hakkında derine indikçe, bunun aslında onların içindeki bir umut olduğunu gördüm. İyi başlarsa pozitif enerji yayılır, başlangıçlar iyidir gibi olumlu düşünmeye yönelik dilekleriydi aslında onların soruma olan cevabı. Bu şekilde olumlu düşünmek ve bunu derinden hissederek yeni yıla arınmış şekilde girmek çok güzel ancak bu kadar umut bağlanan bir zaman diliminde, başınıza gelecek tatsız olaylar ile tüm seneyi kendinize zehir etmemek dikkat edilmesi gereken en önemli nokta. 4-5 sene önce, yılbaşı akşamı evine yemeğe davetli olduğum, benden yaşça büyük bir arkadaşım, o güzel gecenin ertesi sabahı, eşinin ondan boşanmak isteme konuşması ile yıkılmıştı. Elbette böyle ani bir haber her kadını çok üzer ve yıpratır ancak maalesef arkadaşım o sene kendini hiç toparlayamadı. Oysa her gün her saat değerli biz insanlar için. Evet, yeni bir başlangıç için zaman belirlemek elbette çok güzel ancak henüz Ağustos ayındayken, güzel planları ertesi sene için düşünmek, kişinin kendine yaptığı bir haksızlık. Yeni yıla mutlu, sağlıklı ve huzurlu girenlerin, tüm sene bu güzellikleri devam ettirmek için çaba göstermesi, tatsız ve üzgün girenlerin ise suçu yeni seneye atmayıp, kendileri için güzel şeyleri hemen o an yapması, herkes için pozitif 2017 getirecektir. Mutlu, sağlıklı, barış ve aşk dolu bir sene olsun!

BİZE ULAŞIN