İkinci buluşmanın sırrı

İlk buluşma tabii ki çok önemli. Ancak onun potansiyel aşkına dair size gerçek sinyalleri veren ikinci buluşmadır. İkinci buluşmanın olabilmesi için ihtiyacınız olan her detay burada.

Giriş Tarihi: 29.03.2017 16:00 Güncelleme Tarihi: 29.03.2017 16:30

ZEYNEP SİPAHİ

FOTOĞRAFLAR: NICK ONKEN

İlk buluşma için çok fazla enerji harcarız. Dijital çağda yaşadığımız düşünülürse, önce çöpçatanlık uygulamalarında konuşmaya başlar, ardından birbirinize hafif flörtöz ve kelime oyunlarından oluşan zekice mesajlar atmaya başlarsınız. Ardından da o ilk buluşma gerçekleşir ve onunla yüz yüze ilk tanışmanızı yaşarsınız. match.com sitesinin bilimsel danışmanı olan Dr. Helen Fisher, insanların ilk buluşmada karşısındaki kişinin kendisi için doğru olup olmadığını tespit etmeye çalıştığından ama bunun kabaca tanımadan daha öteye gitmediğinden bahsediyor. İlişkiler üstüne yapılan araştırmalar da bunu doğruluyor. Şaşırtıcı ama ikinci buluşma tahmin ettiğinizden çok daha fazla anlam taşıyor. "İkinci buluşmada ortak ilgi alanlarınızın, fikirlerinizin, hayata bakış açılarınızın ve hedeflerinizin neler olduğunu öğrenmeye başlarsınız ki bu da sizin bir çift olabilmenizi belirleyen unsurlardır" diyor Fisher.

NEDEN İKİNCİ BULUŞMA ÖNEMLİ
İlk buluşma genelde ne şaşırtıcı ne de iticidir, yani ortada kalan, pek bir şeyin anlaşılmadığı randevudur. Haliyle ayaklarınız yerden havalanmadığı için omuzlarınızı silkip ikinci buluşmaya gerek bile yok düşüncesiyle hareket edersiniz ve o şansı karşı tarafa tanımazsınız. Ne de olsa ondan pek emin olamamışsınızdır ve bu yüzden "neden iki saatimi daha onunla harcayayım ki" diye düşünürsünüz. Ancak gönül eğlendirip takılmaktan ziyade gerçek aşkı bulma hedefinde olan erkeklerin sizin onlara tanımadığınız o ikinci şansa ihtiyaçları var. match.com'un 2015 yılında ciddi bir ilişki kurmak isteyen 5.500 bekar erkek ve kadın arasında yaptığı araştırmaya göre ikinci buluşmaya şans tanıma eğiliminde olanların oranı yüzde 74'tür. Aynı zamanda araştırmaya katılan erkek ve kadınların yarısından fazlası ilk buluşmanın ardından karşısındaki kişi için "olabilir" diye düşünüyorsa, bunun ilişkiye dönme olasılığı daha yüksektir. "Birisiyle ilk tanıştığınız zaman onun hakkında çok az bilgiye sahip olursunuz ve en küçük detaylara bile anlam yüklemeye çalışırsınız. Buluştuğunuz kişi size anlamsız gelen bir şey söyleyebilir ve siz de o kişinin hiç de zeki olmadığına kanaat getirebilirsiniz. Ancak araştırmalar gösteriyor ki birisini daha iyi tanıdıkça onu daha çok beğenmeye başlarsınız" diyor Fisher. Aynı zamanda ilk buluşma söz konusu olduğu zaman genelde o buluşmanın neden ilişkiye dönüşemeyeceğine dair olumsuz taraflara daha çok odaklanırsınız. Fakat akıllıca kurulan bir buluşma stratejisiyle "evet" demenizi sağlayacak olan yanlara odaklanabilirsiniz.

BEKLEYİN
İkinci buluşmada gerçeklerle yüzleşirsiniz ve o kişinin peşinde koşmaya değer olup olmadığını o zaman anlarsınız. "Tekrar buluşuyor olmak paylaştığınız yüzeysel konuları geçip birbiriniz hakkında daha detaylı bilgiler edinmenizi sağlar" diyor Stanford Üniversitesi'nde sosyoloji profesörü olan Dr. Daniel McFarland. İlk görüşteki aşk hayallerini bir kenara bırakacak olursanız, o ilk kıvılcımı hissedebilmeniz için ekstra zamana ihtiyacınız var. Ne var ki o kıvılcımın da pek anlam ifade etmediği kanıtlanmış durumda. OkCupid adlı çöpçatanlık uygulamasının verilerine göre herhangi bir kıvılcım hissetmeseler de harika olduğunu düşündükleri kişinin peşinden giderek ilişki yaşamak isteyenlerin oranı yüzde 79. "İlk görüşte aşka ve etkilenmeye dair hurafeler olsa da beynimizdeki romantik aşka hükmeden bölüm her an uyanabilir. Bu etkilenmeyi en başta yaşayabileceğiniz gibi birkaç buluşmanın ardından ve hatta yıllar süren arkadaşlıktan sonra yaşayabilirsiniz" diyor Fisher. İşte, tam da bu yüzden ikinci buluşmayı istemelisiniz. Singles in America'nın yaptığı araştırmaya göre bekar erkeklerin yüzde 61'i ve bekar kadınların yüzde 70'i ikinci buluşmaya birincisinden çok daha fazla heyecanlanıyor. Bu yüzden ikinci round'a şans tanıyın. İkinci buluşmayı düşünme ihtimalinizi yükseltmek için ihtiyacınız olan yolları sizlere bilimsel olarak kanıtlanmış verilerle sunuyoruz.

İLK BULUŞMA OYUN PLANINIZ
AKŞAM YEMEĞİNDE BULUŞUN

İlk buluşmada akşam yemeği gibi daha uzun soluklu plan yapmazsanız, ikinci buluşma için daha az hevesli olursunuz.

ŞIK BİR RESTORANA GİDİN
match.com'un araştırmasına göre hoş bir restoranda yenen yemeğin ardından yüzde 50 oranında ikinci buluşmaya ve birbirinizi tekrardan görmeye daha çok eğilimli oluyorsunuz.

TATLI YEMEYİ UNUTMAYIN
Purdue Üniversitesi'nin araştırması, tatlı şeyler yediğiniz ya da içtiğiniz zaman buluştuğunuz kişiyle ilişki yaşamayı düşünme ve bu yüzden de ikinci buluşmaya daha eğilimli olduğunuzu ortaya çıkardı.

SOHBETİ GELİŞTİRİN POLİTİKADAN BAHSEDİN
İkinci buluşmayı kapma olasılığınızı yüzde 91 oranında yükseltmek ister miydiniz? "Gerçek dünyada olup biten sorunları konuşuyor olmanız, paylaştığınız yüzeysel konuları geçmenizi sağlar ve kültürünüzle ne kadar ilgili olduğunuzu gösterir" diyor Fisher.

ESPRİ ANLAYIŞINIZI VE ZEKANIZI GÖSTERİN
Eğlenceli ve bir o kadar karizmatikseniz, erkeklerin yüzde 56'sı sizi daha da yakından tanımaya çok hevesli oluyor. Aynı zamanda da erkeklerin yüzde 42'si zekanızdan etkilenerek sizinle tekrar buluşma isteğinde oluyor.

BULUŞMADAN MEMNUNSANIZ, BUNU GÖSTERİN
Kartlarınızı kapalı oynamayı bir kenara bırakın. İlişki isteyen erkeklerin yüzde 71'i ikinci buluşma için sizin de hevesli olduğunuzu görebilmek istiyor.

BU GİZLİ İŞARETLERE DİKKAT EDİN
Unutmayın; detaylar size birçok ipucu verir.

SESİ GİDEREK YÜKSELİYOR MU?
American Journal of Sociology'nin araştırmasına göre bu onun heyecanlandığını gösterir.

AYNI ŞEYLERE Mİ GÜLÜYORSUNUZ?
Kansas Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre birbirinizi aynı anda gülerken yakalıyorsanız, bu romantik bir ilginin karşılıklı olarak söz konusu olduğunu gösterir.

BU KONULARDA STRESE GİRMEYİN
BULUŞMAYI KİM ÖDEYECEK

Singles in America'nın araştırması gösteriyor ki ikinci buluşmanın gerçekleşmesi için hesabı kimin ödediği gerçekten hiç fark etmiyor.

SİZİ ÖPÜP ÖPMEMESİ
Bekarların yarısı ilk buluşmada öpüşmenin daha olumlu bir hareket olduğunu her zaman iddia etse de öpüşmediğinizde de bir şey değişmiyor.

İLK BULUŞMADA YAKINLAŞMAK
Bu kesinlikle ikinci buluşma olasılığınızı etkileyecek bir şey değil. Ve gerçekten sizden bir şeyler bekliyor olması ilk buluşmada hiç hoş değil, direkt bu tür sevgili adaylarını eleyebilirsiniz.

UYGULAMALARDA NELER OLUYOR?

Tinder'in Alternatifleri
Sizler için bazı çöpçatanlık uygulamalarını denedik. Böylece parmağınızı yormanıza gerek kalmayacak.

BUMBLE
ANA FİKİR:
Sağ doğru sayfayı kaydırın, eşleşin, ardından da 24 saat içerisinde ona mesaj atın. Çünkü bu uygulama bir tek kadınların beğendiği erkeğe mesaj atmasıyla işlemeye başlıyor. AYRICALIK: Facebook'u olan herkes kullanabiliyor. Başka bir şey gerekmiyor. FİYAT: Uygulama kullanımı ücretsiz ancak ayda 9,99 dolar ödeyerek sizi kimlerin beğendiğini görebilir ve bu kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

HINGE
ANA FİKİR:
Facebook'la uygulamaya bağlanıyorsunuz ve size sadece tanıdıklarınızın çevresini gösteriyor. Ayrıca ekrana dokunup eleme yapmanıza da gerek yok. İstediğiniz kişiyle iletişime geçebiliyorsunuz.

AYRICALIK: Facebook'u olan herkes kullanabiliyor. Başka bir şey gerekmiyor.

FİYAT: Uygulama kullanıcısına bir aylık deneme süresi tanıyor. Ardından ayda 7 dolar'lık ödeme talep ediliyor.

WHIM ANA FİKİR: Hangi akşam bir buluşma için müsait olabileceğinizi yazıyorsunuz ve uygulama sizi benzeri kişilerle eşleştiriyor. Eşleşme tamamlandıktan sonra uygulama buluşma için size bir saat ve yer yolluyor. Bu noktadan sonra muhabbet edebilecek misiniz? İşte, gerçek bir buluşma karşınızda!

AYRICALIK: Herkes uygulamayı indirip kullanabiliyor.

FİYAT: Uygulama kullanıcısına 30 günlük deneme süresi tanıyor. Ardından ayda 3,99 dolar'dan 7,99 dolar'a ödeme talep ediyor.

HAPPN
ANA FİKİR:
Dünya çapında 23 milyondan fazla kullanıcı var. Her gün geçtiğiniz yollar ya da gittiğiniz yerlerde kimlerle kaç kere denk geldiğinizi size gösteriyor. Bu kişiler arasından beğendiğinize kalp yolluyorsunuz ve iletişime geçiyorsunuz.

AYRICALIK: Herkes uygulamayı indirip kullanabiliyor.

FİYAT: Uygulama ücretsiz ama kredi satın alarak beğendiğiniz kişinin bundan haberdar olmasını sağlayabiliyorsunuz.

THE LEAGUE
ANA FİKİR:
Kariyerleri birbirine benzeyen ve çok yoğun çalışan insanları birbiriyle eşleştiriyor. Her akşamüzeri ilginizi çeken dört kişiyi seçerek iletişime geçebiliyorsunuz.

AYRICALIK: 145.000'den fazla kişi uygulamayı kullanabilmek için bekleme listesine başvuru yapmış durumda. Ancak üye olan bir arkadaşınız varsa, size üyelik için davet gönderebiliyor.

FİYAT: Facebook ya da LinkedIn'e üyeyseniz, ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

RAYA
ANA FİKİR:
Bu uygulamayı bir tür Instagram gibi düşünebilirsiniz. Seçtiğiniz bir şarkı eşliğinde profilinizde fotoğraflarınız sırasıyla yayınlanmaya başlıyor. Her gün sınırlı sayıda kişi görebiliyorsunuz.

AYRICALIK: Önce başvuru yapmanız ardından da kabul edilmeyi beklemeniz gerekiyor.

FİYAT: Uygulamanın ücreti ayda 7,99 dolar.

BİZE ULAŞIN