Her yaş kendine özel

20’li yaşlardaki pek çok birey, dışarı çıkmamak veya eğlenmemek gibi nedenlerle çevresindekilerin eleştirilerine maruz kalıyor. Geceyi evde geçirme isteğiniz karşılığında “Sen artık yaşlandın” cümlesini duymanıza neden oluyorsa yazımıza buyurun.

Giriş Tarihi: 20.04.2017 11:16 Güncelleme Tarihi: 20.04.2017 11:16

DERLEYEN REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: CHRIS CLINTON

CUMA AKŞAMI EVDE OTURUYORSUNUZ.
Arkadaşlarınız gece ne yapılacağı konusunda sonu gelmeyen WhatsApp yazışmasına kendini kaptırmış durumda. "Yeni açılan bara gidelim. Çok iyi bir DJ çalıyormuş" teklifinin ardından battaniyenize gömülüyorsunuz. Onlar 'çılgın' planlar peşindeyken sakin akşam yemeği yemeyi teklif edecek cesaretiyse kendinizde bulamıyorsunuz. Okların üzerinize çevrileceğinden ve "70 yaşında gibisin" cümlesini duyacağınızdan eminsiniz. Toplumun bireylerden beklentisi herkesin 'yaşına göre davranması' yönünde. Bu beklentinin diğer yüzüyle sık sık karşılaşıyoruz. Belirli yaşa gelmiş insanların nasıl davranması veya giyinmesi gerektiğini kendisinden önce toplum belirliyor. İngiltere'de yapılan bir araştırma, bu beklentiyi sayılara bile dökmüş. Katılımcılar, 46 yaşından sonra skinny pantolon giyilmemesi, 52 yaşından sonraysa gece yarısında evde olunması gerektiğini düşünüyor. Orta yaşı geçmiş bireylerdeki baskı gözle görülür şekilde hissedilse de konu yaşına göre davranmak olduğundan şimdiye dek göz ardı edilen genç nesiller de mağdur. 23 yaşındaki Selin, evde oturup televizyon izlemek istediği günlerde bu baskıyı iliklerine kadar hissediyor:

"Birkaç saatliğine uğramamı istiyorlar veya dışarı çıkmadığım için bekar olduğumu söylüyorlar. Ama yalnızca yorgun oluyorum. Tavırları suçluluk hissetmeme neden oluyor." Gençlerin ve yaşlıların hayat tercihleri Dr. Cynthia May, Dr. Ellen Stoltzfus ve Dr. Lynn Hasher tarafından yapılan bir araştırmayla keşfedilmiş. Araştırmada yaşça daha büyüklerin erken saatlerde çalışmayı tercih ettiği görülürken gençlerin akşam daha yaratıcı olduğu görülmüş. Gecenin gençlere ait olduğunu düşüncesinin temelinde bu durum yatıyor olabilir. Araştırmada ayrıca, gençlerin yenilikleri öğrenmede daha başarılı olduğu; olgun bireylerinse daha iyi kelime dağarcığına sahip olduğu görülmüş. Kafayı Toplamak (Get It Together) kitabının yazarı Damian Barr, "Bugünlerde 20'li yaşlarda olmak zor. İş bulmaya çalışırken milyonlarca rakiple yarışıyorsunuz, ev kurmaya ya da ilişki yürütmeye çalışıyorsunuz" diyor. Ancak unutmayın, tünelin sonundaki ışığa çok yakınsınız. Dışarı çıkmadığınız veya Instagram'da boy göstermediğiniz için kötü hissedersiniz bilim insanlarının günün sonunda sizin kazançlı çıkacağınızı söylediğini unutmayın.

BİZE ULAŞIN