Kötü haber verirken dikkat!

Yapılması zor olan konuşmalar sırasında duyguların sizi alt etmesine izin mi veriyorsunuz? Cevabınız evetse, negatif içerikli bir haber iletmeniz gerektiğinde, sizinle paylaştığımız bu beş yanlışı yapmaktan mutlaka kaçının.

Giriş Tarihi: 29.04.2017 13:35 Güncelleme Tarihi: 29.04.2017 13:35

ZEYNEP SİPAHİ

FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

Birine kötü bir haber iletmek zorunda kalmak yüzleştiğimiz en zorlu anlardan biridir. İşten çıkarma ya da yetersiz performansla ilgili verilmesi gereken olumsuz haberler ise özellikle işe yeni başlayan yöneticiler için tahmin ettiğinizden çok daha streslidir. Bazıları kurbanın acısını paylaşır, bazıları ise kafası karışmış hisseder ya da bu kötü haberi iletecek olan ilk kişi olmanın kızgınlığını yaşar, özellikle de bu karar kendisinin onay verdiği ya da aynı fikirde olduğu bir konu değilse. Ayrıca birini üzüyor olduklarını bilmek de kendilerini gergin hissetmelerine neden olur ki bu da çok doğaldır. Bu tür durumlarda kuracağınız cümlelere daha çok dikkat etmeye çalışırsınız, kelimelerinizi tek tek seçersiniz ve yanlış anlaşılacak herhangi bir şey söylememek için özen gösterirsiniz. Ne var ki bu konuşmaları yapmak hiç kolay değildir ve genelde bir noktada bocalarız. Bu yüzden öncelikli olarak yapmanız geren duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmek. İş hayatında bu konuşmaları defalarca deneyimlemiş olsanız da duyguları kontrol altında tutma konusunda çoğu kişi başarısız oluyor. Aşağıda iletişim konusunda en sık yapılan beş hatayı sizler için derledik. Bir dahaki sefere birisine kötü bir haber vermeniz gerektiğinde bunlara dikkat ederek daha sağlıklı ve başarılı bir iletişim kanalı kurabilirsiniz.

1 PAZARLIK YAPMAK
Vereceğiniz kötü haber için sohbete başladığınızda konuşmanın uzlaşmaya dönük olmasına izin verirseniz, en büyük hatayı yapmış olursunuz. Çalışan olumsuz haberi aldığında, ilk olarak sizi "ama neden" sorusuyla karşıya karşıya bırakır ve devamında "Neden bunu yapmak zorundasınız", "Bu neden gerekli", "Neden bu kişi ben olmalıyım" gibi onlarca soruya maruz kalırsınız. Kendinizi bu tür diyaloglara hazırlamanız gerekiyor. Bu haberin sizin iletmeniz gereken bir mesaj olduğunu göz önünde bulunduracak olursanız, bu tuzağa düşmezsiniz. Karşınızdaki kişiye tabii ki merhametli yaklaşabilirsiniz ama vereceğiniz haberin dışına çıkıp konuyu saptırmamalısınız.

2 TAMPONLAMAK
Büyük bir olasılıkla bugüne kadar birinin kız ya da erkek arkadaşından ayrılırken kurduğu dolaylı cümlelere ve laf kalabalığıyla dolu konuşmalarına denk gelmişsinizdir. Hatta bu öyle bir konuşma şeklidir ki karşı taraf ilişkilerinin sonlandığını dahi anlayamayabilir. Tamponlama, negatif mesajı iletecek kişi siz olduğunuzda, karşı tarafın alacağı darbeyi yumuşatmaya çalışmanız anlamına geliyor. Fakat böyle yaptığınızda bu sadece karşınızdaki kişinin kafasının daha fazla karışmasına neden olur. Çünkü sizin gerçekte ne söylemek istediğinizi kesinlikle anlayamaz. Bu kurumsal hayatta sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden çoğu yöneticiye yapacakları bu tür görüşmelerin ilk 10 saniyesinde işin sonlandığını söylemeleri gerektiği iletilir.

3 DUYGUSAL AKTARMA YAPMAK
Duygusal aktarma yapmakta kötü haberi verecek olan kişi kendi duygu ve hislerini kontrol edemez. Genelde telaşlı, panik halinde ve duygusal yükün yaşattığı stresten bir an önce kurtulma isteğiyle hereket ederler. Bunu maalesef mesajı iletecekleri kurbana da yansıtırlar. Haliyle zaten hiç hoş olmayan haberi alan kişi için karşısındaki kişinin aşırı gerginliği görüşmenin daha da zorlu ve kötü geçmesine neden olur. Bu yüzden hislerinizi dizginlemeyi ve işten çıkarmanın yaşadığımız hayatta normal olduğunu kabul etmeniz gerekiyor.

4 TARTIŞMAK
Olumsuz haberi alan bazı kişiler bunun adaletsiz olduğunu düşünür. Bu yüzden karşı argümanlar oluşturmaya ve tartışmaya eğilimlidirler. Buna asla izin vermemeniz gerekiyor. Potansiyel çatışmayı fark edip kendinizi bir şekilde kontrol etmeniz lazım. Uzmanlar yöneticilere çalışanlarını dinlemeyi ve içlerini dökmelerine izin vermelerini ardından da verdikleri olumsuz haberi açık ve net şekilde tekrarlamalarını öneriyor. Bu metot olabilecek bir tartışmayı önlemenizi sağlıyor.

5 MEKANİZE ETMEK
Mekanize etmek demek, duygularınıza yenik düşmeniz anlamına geliyor ama tartışmak yerine tarafsız kalıyorsunuz. Olaydan uzaklaşıyor ya da robotik davranır hale geliyorsunuz. Bu yüzden vermeniz gereken kötü haberi doğallıktan yoksun ve beceriksiz şekilde karşı tarafa iletiyorsunuz. Bu da kötü haberi alan kişiyle iletişiminizi daha da sıkıntılı hale getiriyor ve sağlıklı iletişim kurulamamış oluyor.

BİZE ULAŞIN