Varlığı bir dert, yokluğu yara

Evet, tahmin ettiğiniz gibi konumuz para. Ama bu sefer ne iş hayatınız ne de harcamalarınız üzerinden bu konuyu tartışıyoruz. Çünkü kadın-erkek ilişkilerinde çoğu zaman gündeme getirilmesi uygunsuz ya da ayıp karşılanan maddi kaygılar aslında ilişkinin gidişatını belirleyen temel etkenlerden biri.

Giriş Tarihi: 04.05.2017 12:28 Güncelleme Tarihi: 04.05.2017 12:28

REYHAN GÜNEŞ

Her ilişkide dönüm noktası denilebilecek anlar vardır. Kimi zaman bu birlikte kedi sahiplenmek olurken, kimi zaman da evinizin yedek anahtarını vermektir. İlişki her geçen gün iyi veya kötü kendi sonuna doğru yol alırken maddi konular her zaman gizemini korur. Yatırım ve danışmanlık şirketi Moneyzen'in kurucusu Manisha Thakor, "Biriyle tanıştığınızda fiziksel, duygusal ve ruhen birbirinize uygun olup olmadığınızı düşünürsünüz ama finansal uyumunuzu görmek bunlardan daha zordur" diyor. Mutluluğu belirleyen etkenlerden biri olan parayı göz ardı etmek, olmayacak bir ilişki için haddinden fazla zaman ve enerji harcamanıza neden olabilir. Karşınızdaki erkekle geleceğinizin olabileceğini düşünüyorsanız cevaplanması gereken bazı sorular vardır.

PARTNERİNİZİN FİNANSAL GEÇMİŞİNDE NELER VAR?
Birbirinizin geleceğe dair umut ve korkularını anlamak için maddi konularda ne gibi sorunlar yaşadığını ve bu sorunlarla ne zaman karşılaştığını konuşun.

EBEVEYNLERİNİN İKİSİ DE ÇALIŞIYOR MUYDU? MADDİ KONULARI NASIL HALLEDİYORLARDI?
Pek çok kişi ailesinin maddi konularda attığı adımları gözlemleyerek büyür ve zamanı geldiğinde onların (varsa) hatalarından çıkardığı dersler doğrultusunda finansal bakış açısını oluşturur. Finansal eğitim blog'u myfabfinance. com'un kurucusu Tonya Rapley, geleceğe dönük beklentileriniz karşınızdaki kişiyle uyuşmuyorsa feragat edebileceğiniz şeyler konusunda açık olmanızı tavsiye ediyor: "Kariyerimi bırakmayı kesinlikle düşünmüyorum ama zamanla çalışma saatlerim düzelecektir" gibi.

AİLENİN PARA ALIŞKANLIĞI NASILDI?
Rapley, "Ailelerimizin parayı yönetme şekli finansal konularda korkular yaşamamıza veya sorumsuz davranmamıza neden olabilir. Karşınızdaki kişinin ailesi parasal anlamda onu hiçbir sürece dahil etmiyorsa bu maddi konularda olgunlaşamamasına neden olabilir" diyor. Bu durumda harcamalarını gözlemleyin ve para hakkında daha fazla konuşun.

HERHANGİ BİR FİNANSAL PİŞMANLIĞIN VAR MI?
Bu soracağınız en önemli sorulardan biri. Karşınızdakinin savunmaya geçmesini önlemek adına kibar davranın. O Daha Fazla Kazandığında (When She Makes More) kitabının yazarı Farnoosh Torabi, aynı şekilde sizin de ne kadar kazandığınız, ne kadar biriktirdiğiniz ve ne kadar borcunuz olduğu konusunda açık davranmanız gerektiğini söylüyor. Eteğinizdeki tüm taşları döktükten sonra borçlarınızdan kurtulmak için ortak planlar yapın.

FATURALARINI AİLEN Mİ ÖDÜYOR?
Torabi, "İlerleyen yaşına rağmen ailesinden maddi destek alıyorsa büyümekte sorun yaşıyor olabilir" diyor. Telefon faturasını bile ödemiyorsa ilişkide ciddi adım atmak için hazır olmayabilir.

PARTNERİNİZİN NASIL BİR HARCAMA ALIŞKANLIĞI VAR?
Parasını nelere harcadığını öğrenin ki birlikte gelecek kurduğunuzda isteklerinize ulaşmakta zorlanmayın.

HARCAMALARINI NASIL TAKİP EDİYORSUN?
Mali Müşavir Hilary Hendershott, "İnsanlar 20'li ve 30'lu yaşlarında harcama alışkanlıklarını değiştirmek konusunda daha açık olabilir. Eğer ortak para yönetiminiz olsun istiyorsanız düşüncelerinizi dile getirin, nasıl güvende hissedeceğinizi spesifik olarak belirtin" diyor.

FİNANSAL ANLAMDA SANA BAĞIMLI BİRİLERİ VAR MI?
Önceki evliliğinizden çocuklarınız, her ay düzenli para gönderdiğiniz anneniz veya bir süredir işsiz olduğu için destek olduğunuz arkadaşınız… Yardım ettiğiniz kim varsa söyleyin. Yargılayıcı tavırlardan uzak durun ama kafanızı karıştıran bir durum varsa "Daha ne kadar ona destek olmayı düşünüyorsun" diye sorun.

ASLA VAZGEÇEMEYECEĞİN KİŞİSEL HARCAMAN VAR MI?
Haftalık yoga dersi veya tuttuğu takımın final maçı biletleri… İleride yaşanabilecek tartışmaları önlemek adına vazgeçilmezlerinizi baştan belirtin. Torabi, "Fedakarlık yapmayacağınız şeyleri belirtirseniz ortak noktada daha kolay buluşursunuz" diyor.

NE HAYAL EDİYORSUN?
Emekliliğinizi nerede geçireceğinizi bile düşündünüz. Peki ya partneriniz?

BÜYÜK BİR AMAÇ UĞRUNA PARA BİRİKTİRİYOR OLSAN BU NE OLURDU?
Uğruna para biriktirdiğimiz şeyler hayatta nelere değer verdiğimizi gösterir. Birbirinize bunu sorarak önceliklerinizi öğrenin. İkiniz de bahçeli ev için biriktiriyorsanız ne mutlu size. Siz yüksek lisans için para biriktirirken, o önümüzdeki yıl çıkacağı dünya turuna yatırım yapıyorsa cevaplanması gereken sorular var demektir.

MADDİ KONUL ARDA BAŞ ARISIZ OLDUĞUNU GÖSTEREN 3 İŞARET

PARA HAKKINDA KONUŞMAK İSTEMEZ.
Eğer parasıyla ne yaptığı ve yapmak istediği konusunda açık değilse alarm butonunun çaldığını söyleyebiliriz. Bu konuda açık olmaması esrarengiz davranmasına ve aranızda gerginliğe neden olabilir.

İLİŞKİNİZİN BAŞINDA BORCUNA KEFİL OLMANIZI İSTER.
"Kredi notu dolayısıyla ihtiyacı olan miktarda kredi çekemiyorsa bu zaten kötüye işarettir. Bu yüzden isteğini kesin dille reddetmeniz oldukça önemli. İş ilişkiniz varmış gibi düşünün. Her şeyden ve herkesten önce kendinizi korumanız gerektiğini unutmayın.

KONTROLSÜZ PARA HARCAR.
Torabi, "Kredi kartıyla yaptığı alışverişlerde savruk davranıyorsa veya arabası için haddinden fazla harcama yapıyorsa tüm bunları nasıl karşıladığını sorun" diyor. Evet, cömertlik çekicidir; peki ya har vurup harman savurmak? Hiç sanmıyoruz. Rapley, her seferinde hesabı ödüyorsa veya gereksiz jestler yapıyorsa onu bunun ğereksizliği konusunda uyarmanızı tavsiye ediyor. Sonrasında bu davranışlarının nedenlerini öğrenin ve sorunun kökenine inin.

BİZE ULAŞIN