Kırık bir kalbi onarmanın 10 yolu

Kırık bir kalbin tamir edilmesi asla kolay değildir. Peki acının ötesine nasıl geçebiliriz?

Giriş Tarihi: 06.05.2017 12:46 Güncelleme Tarihi: 06.05.2017 12:49

ACIYI KABUL EDİN
Biraz acı çekmeniz gerektiğini kabul edin. Kalbiniz kırılacak kadar sevdiyseniz, biraz acı çekmeniz kaçınılmaz bir gerçektir.

Sizin için önemli olan bir şeyi kaybettiğinizde, üzülmek doğaldır ve önemlidir. Bu his iyileşme sürecinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Kalbi kırık insanlarla ilgili bir problem de ıstıraplarını defalarca yaşamakta olmalarıdır. Acı dolu anıların döngüsünü kıramayacak olursanız, aksi halde, tekrar eden işlev bozukluğu kalıplarına takılıp kalmanız ihtimali vardır. Acı zihinsel bir alışkanlık haline gelebilir. Acının sağlıksız hale geldiği anlar olabilir. Bu alışkanlık kırılabilir ve kırılmalıdır da.

ACINIZIN ÜZERİNE GİDİN, ETRAFINDA DOLAŞMAYIN
Kalbi kırık bir kişi için en zor şey acıyı hissetmek ve bu acıya katlanmak. Hayata devam edebilmek için üzülmeniz gerekiyor. Yoğun acıyı yaşayarak, sorunlarla doğrudan mücadele etmeye hazır olan daha güçlü bir kişiye dönüşürsünüz. Bir süre sonra acı, son kalesini de kaybederek üzerinizdeki etkisini yitirmiş olur.

GÜLÜN VE AĞLAYIN
Gülmek insanları pek çok düzeyde iyileştiriyor, ağlamak da öyle. İyi bir ağlama sonrasında kendinizi daha iyi hissetmenizin tesadüf olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hayır, gözyaşlarının iyileştirici gücüne katkıda bulunan birçok fizyolojik neden vardır. Ağlamak, toksik maddeleri kaldırır ve duygusal stresi hafifletir.

KALBİNİZDEN SÖKÜN VE BAĞIMSIZLIĞINIZDAN TEKRAR ZEVK ALIN
Ortaya çıkan boşluğu kendi kendinize doldurmaya çalışmak yeni bir ilişki için acele etmeden veya sevgilinizi geri kazanmak için umutsuzca çabalamadan kalpten sökmenin ta kendisidir. Mutluluk ve barışa giden en kısa yol kalpten söküp atmaktır.

Mutlu olmak için kimseye veya başka bir şeye ihtiyacınız yok. Aşk acısı yaşarken, hayatınızın o kişi olmadan bir bütün olacağına inanmanız çok zor. Fakat hayatınız o olmadan da bir bütün olabilir. İçinizdeki boşluğu doldurmak sizin işiniz ve bunu yükselen enerjinizle yaratıcı bir şekilde yapabilirsiniz.

ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN
Artık bu bağlantıları kırmanız gerekiyor. Eski sevgillinizi hatırlatan müziği kapatın. Bilim, müziğin terapötik bir etkisinin olduğunu göstermektedir. En sevdiğiniz, iyi hissettiğiniz parçalarından bazılarına dikkat edin: Onları dinlemek endorfinlerin serbest kalmasını tetikleyebilir, enerjinizi yükseltip stresle mücadele etmenize yardımcı olabilir.

ANTRENMAN YAPIN
Egzersiz, depresyon için en etkili terapidir. Antrenman yapmak (yüzme, koşma, egzersiz yapma, yürüme, kick boks yapma gibi) hüznünüz üzerinde ani rahatlama etkileri yaratır.

İLİŞKİNİZİN HİKAYESİNİ YAZIN
Bunu üç farklı yazma oturumunda üçüncü kişi bakış açısı ile yapın. İlk olarak, bu kadının bu adamla nasıl tanıştığını ve nasıl aşık olduklarını anlatın. Sonra aşkın hikayesini ve ilişkinin kalitesinin nasıl düştüğünü yazın. Sonunda ise dağılmanın öyküsünü anlatın: Bunu söyledi; bunu yaptı vs. Bu size çok değerli bir perspektif kazandırır.

ESKİ SEVGİLİNİZE KARŞI NEZAKET HİSSEDİN
Eski sevgilinize karşı şefkatinizi sürdürün. Bu her ne kadar mantıksız ve imkansızmış gibi görünse de; kalbinizde bir daha aşık olmaya niyetli olmadığınız biri için nazik duygular taşımak, zihninize istikrar ve huzur getirir. Eski sevgilinizin geçmişteki yanlışlarını unutmanıza, affetmenize veya eski sevgilinizle iletişim halinde kalmanıza gerek yok. Onun her hareketinden saplantı duymamak için Facebook'da arkadaşlığınızı bitirmek iyi bir fikir. Unutmayın; size ne kadar kötü davranmış olursa olsun, o da sizinle aynı şeylerin özlemini duyuyor: Aşkı bulmak ve mutlu olmak.

AŞKI TEKRAR BULACAĞINIZA İNANIN
Eski sevgillinizin sevebileceğiniz tek insanın olduğunu düşünme tuzağına düşebilirsiniz. Bu altı milyar insanın bulunduğu bir gezegende doğru olmayan bir düşüncedir. Öyleyse neden buna inanıyorsunuz? Bu, ilişkinin bittiğini kabul etmediğinizden kaynaklanıyor olabilir mi? Yoksa acı ile ilişkili kötü duyguların asla ortadan kaybolmamasından mı korkuyorsunuz? Bu korku sizi endişelendiriyor ve daha uzun süre kötü hissetmenizi sağlıyor. Kırık kalbinizin taşıdığı yük ağırlaşıyor ve bu sizi bir kısır döngüye sürüklüyor.

TEKRAR SEVMEYİ UNUTMAYIN
Kalplerimiz, sona eren bir ilişkiden dolayı yandıktan ve yaralandıktan sonra iki seçeneğimiz var: Kalbimizin kapılarını kapatabiliriz, böylece kimse bir daha içeri giremez veya tekrar sevebiliriz. Yeniden sevin çünkü kalp sadece aşkla genişliyor. Daha çok aşık oldukça ve kalbinizin aşk acısı çekmesine izin verdikçe, kalbinizin daha genişlemesine ve derinleşmesine olanak verirsiniz. Eğer aşkınız gerçekten karşılıklı ise sevdiğiniz kişiler sizden ayrılsa bile kalbinizi terketmeyecektir. Reddedilme, kaybetme ve ölüm acısı verimli bir hale gelebilir. Evet, ne kadar derinden severseniz kalbiniz o kadar kırılacak, fakat aşkın size getireceği meyvelerin bolluğundan memnun olacaksınız.

BİZE ULAŞIN