Erkekleri anlama kılavuzu

Yepyeni bir gün ve yine telefon ekranınızda ne anlama geldiğinden tam olarak emin olamadığınız bir mesaj. Hayatınızdaki yakışıklı, kafanızı karıştıran yazışmalarıyla ayarlarınızla oynamadan önce yol haritamızı takip edin.

DERLEYEN REYHAN GÜNEŞ

Kalp atışlarımızı hızlandıran, beynimize giden kanı durduran 'Nasılsın' mesajını aldınız ve arka arkaya sıraladığınız onlarca soru zihninize üşüştü. Görüşmek mi istiyor, canı sıkıldı da vakit geçirmeye mi çalışıyor veya gerçekten nasıl olduğunuzu mu merak ediyor… Bu soruların cevabını henüz bulamamışken 'Ne yazsam' diye düşünmeye başlıyorsunuz. Mesajlaşmayı bu kadar kafanızda büyütmeyin gibi bir tavsiye veremeyiz. Çünkü araştırmalar, yazı dilindeki en ufak ayrıntıların (gözden kaçan yazım yanlışlarının bile) anlamı olduğunu iddia ediyor. Şimdi derin nefes alın. Hangi mesaja nasıl cevap vermelisiniz ve satır arasında söylemek istediklerinizi anlamasını nasıl sağlarsınız; açıklıyoruz.

ISRARCI DURUŞ
"Bana fotoğrafını at. Ben de kendiminkini sana atarım. Söz veriyorum kimseye göstermeyeceğim."

NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ: "Bu tarz hareketleri gereksiz ve tehlikeli buluyorum.".

NE YAZMALISINIZ: İşin açıkçası endişelerinizde sonuna kadar haklısınız. Karşınızdaki erkekten hoşlanıyor ama isteğini yerine getirmek istemiyorsanız flört ekseninden çıkmadan cevap verebilirsiniz. İlişki Uzmanı Julie Spira, birkaç emoji yardımıyla bu işin içinden rahatça çıkabileceğinizi belirtiyor.

YALNIZCA GECELERİ ARAYAN FLÖRTÜNÜZ
"Selam güzellik, uyandın mı?"

NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ: "Saatin akşam 10 olduğunu göz önünde bulundurursak tabii ki uyandım. Bu saate kadar aramamasının nedeni neydi acaba?"

NE YAZMALISINIZ: Şu aşamada yapabileceğiniz en doğru şey cevap vermek için yarını beklemek. Karşınızdaki erkeğe karşı koyamıyorsanız Spira, "Üzgünüm, 10'dan sonra Külkedisi'ne dönüşüyorum" gibi esprili yanıt verebileceğinizi söylüyor.

KAFA KARIŞTIRAN YAKIŞIKLI
"Ne haber? Sunum nasıl geçti?"

NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ: "Bir bakıyorum flört ediyoruz, bir bakıyorum en yakın arkadaşımmış gibi davranıyor. Ne düşüneceğimi bilemiyorum."

NE YAZMALISINIZ: Spira, ona ya kabul etmek ya da reddetmek durumunda kalacağı bir teklifle gitmenizi tavsiye ediyor. Bunu yaparken daha önce bahsettiği etkinliklerden birini konuya dahil edebilirsiniz: "Selam, sunum çok iyi geçti. Bu arada, geçenlerde Athena'yı çok sevdiğini söylemiştin. Cuma günü konserleri varmış. Arkadaşlarımla gideceğim. Sen de gelmek ister misin" gibi. Böylece hem evde oturup onu beklemediğinizi gösterebilir hem de topu ona atarak aranızdaki ilişkinin bir an önce adının konmasını sağlayabilirsiniz.

HAYALET FLÖRT
"Çok kısa kaldığım için kusura bakma…"

NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ: "Tam bu işin olacağını düşündüğüm anda öyle bir şey yapıyor ki asla olmayacak dememe neden oluyor. Sürekli karışık mesajlar göndererek dengemi bozuyor."

NE YAZMALISINIZ: "Evet, ben de neden o kadar hızlı gittiğini anlayamadım. Aramızdaki ilişki gittikçe tuhaflaşıyor. Bu hareketini hayatıma devam etmem gerektiği şeklinde mi yorumlamalıyım" gibi bir cevapla hem ona rakipleri olduğunu hatırlatabilir hem de sizinle ilgili ne düşündüğünden emin olabilirsiniz. İşin içinden bu kadar kolay kurtulmasını istemiyorsanız "Gerçekten mi" yazabilirsiniz. Tek kelimelik bu cevap, canınızı ne kadar sıktığını anlamasını sağlayacaktır.

ÇENESİ DÜŞÜK MESAJ SEVER
"Bugün çok verimli geçti. Akşam yemeğinde lazanya hazırladım, sonrasında dolgu yaptırmak için dişçiye gittim. Şimdiyse banyo yapmaya hazırlanıyorum. Sen ne yapıyorsun?"

NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ: "Bunların hiçbirini bilmem gerekmiyordu."

NE YAZMALISINIZ: "Şu an çok meşgulüm ama salı günü görüşmek için sabırsızlanıyorum" diyebilirsiniz. Buluşma günü geldiğinde "Gününün nasıl geçtiğini benimle paylaşmanı seviyorum. Ancak çoğu zaman benim mesaj yazabilecek zamanım bile olmuyor. Akşam eve döndüğümüzde konuşsak nasıl olur? Hem birbirimizin sesini duymuş oluruz" diyerek bitmek bilmeyen mesajlardan kolayca sıyrılabilirsiniz.

DİLBİLGİSİ SORUNSALI KONUŞTUĞUNUZ DİLİN YAZIM KURALLARINA HAKİM OLUN
BOSTON ÜNİVERSİTESİ'NDEN PROFESÖR BERKO GLEASON, "YAZIŞMALARDA KULLANDIĞINIZ DİL, KARŞINIZDAKİ KİŞİYE İKİ FARKLI MESAJ İLETİR. BUNLARDAN BİRİ GÖNDERDİĞİNİZ MESAJDIR, DİĞERİYSE BU MESAJI GÖNDERENİN YANİ SİZİN NASIL BİRİ OLDUĞUNUZDUR" DİYOR. NOKTALAMA İŞARETLERİNE GELECEK OLURSAK CÜMLELERİN SONUNDA NOKTA (.) KULLANMAK, SAMİMİ OLMADIĞINIZ İZLENİMİ VEREBİLİR. BUNUN YERİNE GEREKLİ YERLERDE ÜNLEM (!) VE SORU İŞARETİ (?) KULLANIN YA DA HİÇBİR NOKTALAMA İŞARETİ KULLANMAYIN.

BİZE ULAŞIN