5 adımda doğru kişiyi bulun

Her gün yeni bir mobil tanışma uygulaması çıkarken, doğru kişiyi bulmak giderek zorlaşıyor. Popüler tanışma uygulamalarının araştırmalarına göre bu 5 basit adımı takip ederek bay doğruyu bulabilirsiniz.

YAZI: FAYE BRENNAN
DERLEYEN: LARA AKYEL
FOTOĞRAF: CHRIS CLINTON

1.ADIM
GİZEMLİ KIZI OYNAMAYIN

İşe profilinizde kendinizle ilgili bir şeyler yazarak başlayın. Araştırmalar biyografi kısmı dolu profillere daha fazla mesaj yazıldığını gösteriyor. Gerekli, gereksiz aklınıza gelen her şeyi yazarak doldurmaktan bahsetmiyoruz tabii. Yaklaşık iki tweet uzunluğunu (280 karakter) geçmeyecek şekilde, kendinizden kısa kısa "yaz aşığı, kahve delisi" gibi kalıplar kullanarak bahsedebilirsiniz. Ayrıca aradığınız ilişki tipini bu alanda belirterek yanlış insanlarla vakit kaybetmemiş olursunuz. Bazı tanışma uygulamaları, profilinizde son birkaç Instagram paylaşımınızı ya da Spotify müzik listenizi de gösterme olanağı tanıyor. Bu opsiyon, insanların sizinle ilgili biraz daha fikir edinmesi için harika bir yol.

2. ADIM
STRATEJİK FOTOĞRAFLAR SEÇİN

Fotoğrafın ilk izlenimde büyük etkisi olduğunu biliyoruz. Bu yüzden, profilinize minimum 4 fotoğraf eklemeniz önemli. Bu fotoğrafların hayatınızı 360 derece gösteriyor olması daha da önemli. Tinder Photography şirketinin kurucusu profesyonel fotoğrafçı Charlie Grosso; "Amaç, profilinizi, sizi en doğru biçimde temsil edecek materyallerle doldurmanız; böylece sonrasında hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz azalıyor" diyor. Profilinizde mutlaka yüzünüzün net gözüktüğü bir yakın çekim, bir boydan fotoğraf bulunmalı. Ayrıca, sosyal hayatınıza dair; spor yaptığınız veya arkadaşlarınızla eğlenirken çekildiğiniz birkaç fotoğraf serpiştirmeniz önemli. Aklınızdan geçeni biliyoruz ama kötü haber; selfie yok! Araştırmalara göre selfieler ilgi çekmiyor. Dahası, kafa karıştırıcı grup fotoğrafları da selfielerle aynı kategoride. Bir diğer uyarıysa, Snapchat filtreli fotoğraflar için; bir zamanlar belki şirindi, artık değil. Bir erkek arkadaşınızla çekildiğiniz fotoğrafın da tanışma uygulamalarında yeri olmadığını hatırlatmak isteriz.

3. ADIM
İZ SÜRÜN

Ünlülerin çöpçatanı ve İlişki Danışmanı Jasmine Diaz'a göre biz kadınların tanışma uygulamalarında yaptığı bir numaralı yanlış, baktığımız kişiyi sadece profil fotoğrafına göre değerlendirmemiz. "Sadece seksi bir fotoğrafa tav olmaktansa, profilin tamamını göz önünde bulundurmalısınız" diyor Diaz. Kendi hakkında yazdıklarına bakarak onun komik, narsist ya da sportif biri olduğunu anlayabilirsiniz. Bir sonraki adım, belirttiği ilgi alanları ve hobileriyle kendinizinkileri karşılaştırmak. Sonrasında sıra daha derin bir araştırmaya geliyor, bu noktada stalk becerilerinizi ortaya sermenizin tam zamanı. Diğer sosyal medya hesaplarına, fotoğraf yorumlarına ve arkadaşlarına göz atın. Seçtiği arkadaşlar, onun nasıl biri olduğuna dair fikir edinmeniz için en iyi referans kaynağı.

4. ADIM
ÖNDEN HANIMLAR!

Araştırmalarınız sonucu bir ışık gördüğünüz yakışıklıyı beğendiniz, görünüşe bakılırsa; o da sizi. Şimdi harekete geçme zamanı. Bir diğer tanışma uygulaması olan Plenty of Fish'in yaptığı bir araştırmada, bu uygulamalar vasıtasıyla tanışıp evlenen erkeklerin yüzde 35'i ilk mesajı karısının attığını söylüyor. Fakat bu konuda aklınızda tutmanız gereken bir şey var, tanışma uygulaması OkCupid'in söylediğine göre basit bir "Hey" çoğu zaman görmezden geliniyor. Onun yerine, profilinde ilginizi çeken bir şey hakkında yazarak konuşmayı başlatabilirsiniz. Daha dikkat çekici olması için, mesajınıza bir gif ya da emoji eklemeyi deneyin. Tinder, gif gönderen kullanıcılarının, diğer kullanıcılara göre yüzde 30 daha yüksek ihtimalle cevap aldığını öne sürüyor. Bir diğer tanışma uygulaması olan Clover ise erkeklerin, emoji kullananlara yüzde 8 daha yüksek ihtimalle cevap verdiğini belirtiyor. Yani sonuç olarak, gif ve emojilerle haşır neşir olun.

5. ADIM
BU KADAR MESAJLAŞMAK YETER

Crush Mobile şirketinin Ceo'su Sonya Kreizman; "İhtiyacınız olan son şey bir mektup arkadaşı. Yazışmayı bir kenara bırakın ve ondan aldığınız elektriğin devamı yüz yüze gelecek mi onu keşfedin" diyor. Birkaç gün sohbet ettikten sonra ondan güzel bir enerji aldıysanız, ilk buluşmayı planlamamanız için hiçbir sebep yok. Numaranızı vermek konusunda şüpheliyseniz, Google Voice üzerinden iletişim kurmanızın mümkün olduğunu aklınızda bulundurun. Buluşacağınız yeri belirlediyseniz, mekanın ıssız bir yerde olup olmadığına ve aydınlık bir ortama sahip olduğuna emin olun. Küçük bir öneri; bir arkadaşınıza buluşmadan bahsedin. Buluşma iyi gitmiyorsa, arkadaşınızdan sizi aramasını isteyerek, bir bahaneyle oradan uzaklaşabilirsiniz. Buluşma iyi gidiyorsa da yapacağınız şeyi biliyorsunuz; telefon sessize!

BİZE ULAŞIN