Geçmişi ilişkinizi nasıl etkileyecek?

Kabul edelim, hepimizin geçmiş ilişkilerinden ötürü eteğinde biriktirdiği taşlar var. Bunlar kimi zaman kalp kırıklıkları kimi zamansa geleceğe dönük umutsuzluklar olarak ilişkilerimizi etkiliyor.

REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: PHOTOALTO/FREDERIC CIROU/GETTY IMAGE TURKEY

Her ilişkide pembe gözlüklerin rafa kaldırıldığı, gerçeklerin üzerinizde soğuk duş etkisi yarattığı bir eşik vardır. Geçmiş ilişkiler ışığında edinilen tecrübeler ve alınan hayat dersleri geleceğinizi belirler. Yani kalbinizi tuzla buz eden o eski sevgiliniz ilişkiniz boyunca size yaşattıkları yetmiyormuşçasına yeni sevgilinizin de mazi olmasına neden olabilir. Peki, siz tam anlamıyla kendinizi adamaya hazırken yeni flörtünüzden nasıl emin olabilirsiniz?

Zor Geçen Ayrılığın Ardından
Biten ilişki sonrasında acıyı dindirmek amacıyla herkes farklı yöntemler izler. Ancak pek çok kişi arkadaşlarıyla geçirdiği birkaç ağlama seansının ardından kafasını dağıtmak için kendini gecelere yani eğlencenin ve yeni insanların kollarına atar. Hayatınıza giren erkeğin amacının acıyı dindirmek olup olmadığını duygularıyla yüzleşme sürecinden anlayabilirsiniz. Durumu öğrenmek için ona ayrılığını sorun ve tepkilerini inceleyin.

Rahatça Konuşuyorsa
Başlayan pek çok ilişkinin bittiğini biliyorsunuz. Biten ilişkinin ardından duygularına gerçek anlamda noktayı koymayı başarabilmiş olanlar geriye dönüp baktıklarında bir şekilde o sıkıntılı dönemi sonlandırmış olmanın rahatlığını yaşar. Geçmiş ilişkilerini takıntı haline getirmeden konuşabildiğiniz biri yeni ilişkiye başlamaya hazır demektir.

Zorladığınız İçin Konuşuyorsa
Eski sevgilisini anlatma ve kalbini açma sürecinde size kendinizi onu ameliyat masasına yatırmışsınız gibi davranıyorsa muhtemelen kafasındaki soru işaretlerinin cevabını bulamamıştır. Hemen panik olmanıza gerek yok. Yalnızca kırılmış, hayal kırıklığına uğramış ya da kafası karışmış olabilir.

Aldatılan Taraf
İlişkinin en temel yapıtaşı güvendir. Sevgili adayınız sizden önceki tecrübesinde güveninin kırıldığı bir tecrübe yaşadıysa aynı duruma tekrar düşmemek adına paranoyak tavırlar sergileyebilir.

Kimin Suçlu Olduğunu Biliyorsa
Flörtünüzün önceki ilişkisinde aldatıldığını öğrendiğinizde endişelenmeniz oldukça normal. Önemli olan bunun acısını sizden çıkarıp çıkarmadığı. Onun davranışları üzerinden sizi yargılamıyorsa karşısındakine güvenmek anlamında büyük sorunu yoktur.

Bazen Güvensiz Tavırlar Sergiliyorsa
Yaşadığı olaylar dolayısıyla zaman zaman güven sorunu yaşaması oldukça normal. Kız kıza çıktığınız akşamlarda nereye gideceğinizi soruyorsa beklentisinden fazla ayrıntı paylaşarak bu konuda kafasını biraz daha rahatlatabilirsiniz. Sizin için dürüstlüğün ne kadar önemli olduğunu vurgulamak ve ona verdiğiniz sözleri tutmak da iyileşme sürecinde ona yardımcı olacaktır.

Her Hareketinizi Kontrol Ediyorsa
Aldatılan bazı erkeklerin yaşadıklarını unutmaları uzun zaman alır. Bazense bunu siz onun hayatındayken başaramazlar. Kontrolcü tavırlarıyla özgürlüğünüze müdahale ediyorsa ve uyarmanıza rağmen davranışlarında değişiklik olmuyorsa ilerleyen zamanda da olmayabilir.

Uzun Süreli İlişki
Bugüne dek yaşadığı ilişkilerde birkaç haftayı geçememiş biri bağlanma sorunu yaşıyor olabilir.

Karşısına Yanlış Kadınlar Çıkmışsa
Nasıl ki siz karşınıza bay doğrunun çıkmasını bekliyor ve hedefi bir türlü tutturamıyorsanız o da aynı durumdan ötürü yalnız olabilir. Biraz sabırlı davranın. Yakın zamanda aradığınız kişinin o olup olmadığını göreceksiniz.

Tedbirli Davranıyorsa
Birlikte olmayı isteyeceği biri tarafından reddedilmiş olabilir. Kartlarını daha kapalı oynayarak tekrar zarar görmemeye çalışıyordur. Sizin için değerli olduğunu ona göstermeyi başarabilirseniz cesaretini geri kazanacaktır.

Hep Terk Edilmişse
Bugüne dek ilişkilerinde başarısız olsa da siz bir şekilde bir araya gelebilirsiniz. Ancak bu kişi tüm ilişkilerinde kendinden kaynaklanan sorunlar dolayısıyla terk edilmişse durup düşünmeniz gerekiyor. Birkaç eski ilişkisi hakkında bilgi edinerek aradığınız cevabı bulabilirsiniz.

Onu Konuşturun
Duygusal konuları gündeme getirmek ve bunlarla ilgili soru sormak zor olabilir. Öncelikle nerede olduğunuza dikkat edin. Sevmediği mekanda kendini güvende hissetmeyecektir. Alkol ilk etapta onun duygusal dünyasına giriş anahtarı gibi görünse de sizin duyduklarınız karşısında aşırı tepki vermenize neden olabilir. Aynı zamanda bu tarz hassas konularda seçtiğiniz kelimelere dikkat etmenizi ve empati yeteneğinizi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

BİZE ULAŞIN