Kavga esnasında onu sakinleştirin

En uyumlu çiftler bile bazen birbirlerine sinirlenirler. Ancak bir kızgınlık durumunda kız arkadaşınızın duygularını idare etmeyi biliyorsanız bunu takip edecek olan çok gerilimli bir kavgayı önleyebilirsiniz. Böyle bir patlamayı etkisiz hale getirmek için bu tavsiyeye kulak verin.

Giriş Tarihi: 13.10.2018 17:20 Güncelleme Tarihi: 13.10.2018 17:20

Sarılarak Çözmeye Çalışmayın
Kız arkadaşınız durumu abartıyor olsa bile, problemi fiziksel davranışlarla yola sokmayı denemek, durumu sadece daha kötü yapar. Make Up, Don't Break Up (Barışın, Ayrılmayın) isimli kitabın yazarı Bonnie Eaker Weil, tartışmayı fiziksel temasla çözmeye çalışmanın kız arkadaşınızın onu dinlemiyormuşsunuz izlenimine kapılmasına sebep olacağını söylüyor. İşleri karmaşık hale getirmekten nefret etseniz bile, onun endişelerine değer vermeniz kavganın daha çabuk soğumasını sağlar.

Büyüklük Sizde Kalsın
Kız arkadaşınızı mağdur durumda bıraktıysanız bir an önce bunu düzeltmelisiniz. Emotional Fitness for Couples Couples (Çiftler için Duygusal Sağlık) isimli kitabın yazarı Barton Goldsmith, inatçı olmanın durumu ağırlaştıracağı konusunda bizleri uyarıyor. Peki ya masumsanız? Şu alternatif özrü bir deneyin: "Bunu isteyerek yapmadım ama senin neden o şekilde algıladığını anlayabiliyorum." Yapacağınız bu samimi açıklama, bazı durumlarda kolay çıkış yolu gibi algılanabilecek olan "Özür dilerim" cümlesinden daha iyi sonuç verir.

Konudan Sapmayın
Bu senaryonun tanıdık geleceğine eminiz: Bir an bulaşıkları yıkama sırası konusunda tartışırken bir bakarsınız kız kardeşinin altı ay önceki doğum gününe katılmamış olmanız gündeme gelir. Weil, bir insanın yanlış anlaşılıyor hissetmesinden veya hatalı olduğunu algılamasından dolayı, konuyu desteklemek amacıyla eski tartışma sebeplerini ortaya çıkartabileceğini ifade ediyor. Yapmanız gereken; konuşmayı, o anda olmuş olan olaya odaklandırmaktır. Eğer kız arkadaşınız eski şikayetlerini dile getirmeye başlarsa "Önce bugün burada olanlar hakkında konuşup halledebilir miyiz? Diğer sorunları daha sonra tartışabiliriz ama şimdi bunu bitirmek istiyorum" demelisiniz.

Çözmek İstediğinize Dair Ona Güvence Verin
Bir kadın, ilişkisinin tehlikeye girdiğini hissederse çoğu zaman kavga çığırından çıkar. Bu nedenle kız arkadaşınıza problemi çözmek istediğinizi ve bu konuda samimi olduğunuzu göstermelisiniz. Weil, kimin hatalı olduğuna parmak basmak yerine ona bu problemin bir daha yaşanmaması için çözümler bulmak istediğinizi anlatmanız gerektiğini söylüyor. Bu, ona ilişkinizi uzun vadeli düşündüğünüzü gösterir.


BİZE ULAŞIN