Evde şiddet

Evde uygulanan şiddet genelde gizli kalıyor. Neler şiddet kapsamına girer? Yapanların savunduğu gibi aşk ile şiddet arasında bir bağlantı var mıdır?

Giriş Tarihi: 03.11.2018 11:51 Güncelleme Tarihi: 03.11.2018 11:51

"Sevgi" şiddete başvurmanın mazereti olabilir mi?
Asla. Sevgi ile şiddetin hiçbir ilişkisi olamaz. İnsan sevdiğini her şeyden korumak ister, başına hep iyi şeyler gelsin ister. Sevdiğiniz kişinin canını yakmak, ona herhangi bir şekilde şiddet uygulamak sadece uygulayanın kendi bünyesinde bulunan arızalara işarettir.

Dayak atmak şiddettir. Ama sizce ev içi şiddet bundan mı ibaret? Neler şiddet kapsamına girer?
Şiddetin çok çeşitli şekillerde uygulandığını ve en görülmeyen ya da görülmek istenmeyen halinin ise kısıtlama ve baskı halidir. Bir insanın yaşamının ana kararlarına hükmetmetmek dayak kadar ciddidir.

Sevgi ile kıskançlık kelimeleri hep yan yana kullanılıyor. Kıskançlığın da şiddet doğurması beklenen sonuç mudur?
Kimi insan her şeyi kıskanıyor, kiminde ise böyle duygular olmuyor. Kıskançlık kendini yetersiz veya eksik bulmaktan kaynaklanıyor. Kıskançlık oranı ile sevgi oranını ölçmek ise çok saçma. Sevgi kıskançlığı, kıskançlık da şiddeti kesinlikle doğurmaz. Yetersizlik öfkeyi, öfke ise kıskançlık kılıfında saklı şiddetti doğurur.

Sadece kadınlara mı şiddet uygulanıyor? Şiddete maruz kalan kadın değilse daha mı zor?
Bir erkek için, bir kadın tarafından kendisine şiddet uygulandığını itiraf etmek, şiddetin kendisi kadar kötü ve aşağılayıcı bir durum. Fiziksel güç, evde kimin daha güçlü ve baskın olduğunun göstergesi olmuyor her zaman.

BİZE ULAŞIN