Snoblarla Baş Etme Rehberi

Ergenlik yıllarını geride bırakalı çok oldu. Ancak eminiz ki, çevrenizde hâlâ kendini sizden üstte gören, yargılayıcı bakışlarla bu durumu sonuna kadar hissettiren birileri vardır. Şimdi onlara haddini bildirme zamanı.

Giriş Tarihi: 28.12.2018 17:26 Güncelleme Tarihi: 28.12.2018 17:26
Reyhan Güneş

Onları hepimiz tanıyoruz. Neredeyse her konuda fikri olan, kendini sizden üstün gördüğünü sık sık belli eden, burnundan kıl aldırmayan, entelektüellik seviyesi nedeniyle herkesin kendisine hayran olduğunu, hatta çevresindeki çoğu insanın onun gibi olmak istediğini düşünenler… Karşılıklı iletişimde göz devirmenin ata sporu haline geldiği snobların dünyasında hayatta kalmak istiyorsanız kılıçlarınızı kuşanmak durumundasınız. Günümüzde maddi konuların yanı sıra her türlü zevkiniz onların hedef tahtasında yerini alabilir. Dinlediğiniz müzikler, izlediğiniz filmler, birlikte olduğunuz kişi, hayata bakış açınız… Bu tarz insanların temel amacı size kendinizi kötü hissettirerek duygu durumlarını 'daha iyi' hale getirmektir. Psikolog Karthleen Mojas, "Burada en önemli nokta, tepki vermeden önce karşınızdaki kişinin neyi, neden yaptığının farkında olmanız ve söylenen neredeyse hiçbir sözün direkt olarak sizinle ilgisi olmadığını aklınızın bir köşesine yazmanız. Sonrasında dilerseniz hak ettiği cevabı verebilir veya sessizliğinizi koruyabilirsiniz" diyor. Günlük hayatta sık sık karşılaştığımız dört snob tavrı ve bunlarla baş etme yöntemlerini sizler için hazırladık.

ENTELEKTÜEL SNOBLAR

ONU TANIYIN: Bu kategoride bulabileceğiniz insanlar çoğu zaman evlerinde televizyon olmamasıyla, popüler kültürden uzak durmalarıyla övünür. Sevdiğiniz dizilerden bahsetmeniz durumunda yüzlerinde alaycı bir gülümseme belirir. Alakasız anlarda bile onları eğitim durumları, katıldıkları sertifika programları veya okudukları kitaplar hakkında övünürken bulabilirsiniz.

PROBLEMLERİ: Kendilerini yetenek, dış güzellik veya başkaları tarafından değer verilme gibi konularda eksik hissediyor olabilirler. Bu durumu gerekçelendirirken 'Çünkü onlardan daha zekiyim' diye düşünebilirler.


FAZLA DUYARLI SNOBLAR

ONU TANIYIN:
Bu tarz insanlar, bulundukları ortamda kadın ve hayvan hakları veya çevrecilik gibi konularda en duyarlı davranan bireylerin başında geldiğine inanır. Sizin bakış açınızı veya bu anlamda neler yaptığınızı bilmemesine rağmen hakkınızda yargılayıcı söylemlerde bulunabilirler. Amaçları seçimler konusunda size kendinizi suçlu hissettirmektir.

PROBLEMLERİ: Mojas, "Bu gruba dahil edebileceğimiz bireyler, hoşgörülü olmak veya empati kurmak gibi konularda hayli başarılı olduklarını iddia etse de günün her anı eleştiri oklarını size yöneltebilecek potansiyele sahiptir. Eğitim alanında veya iş hayatında sizden geri olmaları durumunda bunu ahlaki konularda üstün gelmeye çalışarak kapatmayı hedeflerler" diyor.
BİZE ULAŞIN