Hava Durumu İlişkinizi Etkiliyorsa

İlişkiler üzerine kara bulut gibi çöken kış mevsimi geldi çattı. Erkek arkadaşınızla aranızın açılmasının sebebi mevsimselse, durumu değiştirmek elinizde...

Giriş Tarihi: 20.02.2019 12:20 Güncelleme Tarihi: 20.02.2019 12:20

Kış ayları yakınlaşmanızı sağlayacak pek çok fırsatla doludur; şömine önünde yapılan romantik sohbetler, kayak tatilleri ve birbirinize sarılarak ısınmanızı sağlayacak olan soğuk hava koşulları. Ancak kış mevsimi aşk hayatınıza zarar da verebilir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre,çiftler yılbaşı ile Sevgililer Günü arasında kalan zamanda ilişkilerini bitirmeye daha yatkınlar. Bunun kısmi sebebi özel günlerin çiftler üzerinde yarattığı yoğun baskı olabilir. Tabii konunun bilimsel boyutları da var. Psikolog Seth Meyers, soğuk havalarda enerji seviyelerimizin düştüğünü, bu nedenle ruh halimizin değişken olabileceğini belirtiyor. Sonuç olarak her iki faktör de ilişkiyi yürütmeyi zorlaştırıyor.

Tabiat anayı yenmek elbette imkansız. Ancak kış aylarının olumsuz etkilerine karşı ilişkinizi güçlendirmek için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Kavga Çıkarmaya Meyillisiniz

Hem kadınların hem de erkeklerin sinir katsayıları kış aylarında iyice artar. Yapılacak daha az aktivite olduğu için aylarca eve tıkılan çiftler daha sık tartışmaya başlarlar. Duygularınızı Zinde Tutun (Emotional Fitness of Intimacy) adlı kitabın yazarı Barton Goldsmith, en önemli sebebi güneş ışığı eksikliği olarak tanımlıyor. Güneş ışığı eksikliği serotonin seviyenizin düşmesine ve ruh halinizi dengeleme yetinizin azalmasına sebep olur. Bu da sizin, günde 15 saat moral depolayıcı güneş ışığından faydalandığınız yaz aylarına göre daha agresif olmanıza yol açabilir.

Eğer bu negatif halinizin geçmesini istiyorsanız, her fırsatta birlikte zaman geçirmeye çalışın. Güneş altında dolaşmak kısa bir süre bile olsa, metabolizmadaki hem serotonin hem de D vitamini seviyelerini artırıyor. Bu sayede kavga etmek yerine sevişmeyi tercih edebilirsiniz.

Kendinizi Şişkin Hissediyorsunuz

Kış aylarında yeme alışkanlıklarımız da değişir. Buz gibi soğuk bir havada eve girdiğiniz zaman, sıcak ve lezzetli bir yemek yemek çok keyifli olur (örneğin bir tabak dumanı tüten makarna). Sabahları yataktan kalkmak daha zor olduğundan ayılmak için normalden daha fazla kahve tüketmeniz gerekiyor olabilir. Ayrıca hava erken karardığı için bir kadeh kırmızı şarabınızı daha erken saatlerde içmek istiyor olabilirsiniz.

Ruh Halinize Çare (The Mood Cure) isimli kitabın yazarı ve beslenme uzmanı Julia Ross, kış aylarında ruh halimizi dengelemek için karbohidratlı yiyecekler ile uyarıcı ve alkollü içecekleri daha fazla tüketmeye doğal bir eğilimimiz olduğunu belirtiyor. Ross, bu yöntemle güneşin eksikliğini gidermeye çalıştığımızı da ekliyor. İşin aslı, bu tür besinlerin aşırı tüketimi hem kendinizi kötü hissetmenize hem de daha fazla yiyip içmenize sebep olabilir. Bu durum da, en yakın arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda giydiğiniz kıyafetten zevk almanızı zorlaştırabilir.

Bu kısırdöngüden kurtulmak istiyorsanız, protein bakımından zengin besinler tüketmeyi alışkanlık haline getirin. İyi pişmiş kırmızı et, balık, peynir ve yumurta gibi besinler vücutta bulunan serotonin hormonu seviyesini artırır. Sabahları midenizi karbonhidratla doldurmanın iyi bir beslenme şekli olduğu efsanesini unutun. Elbette kararında bir miktar tüketebilirsiniz. Ancak sanılanın aksine, karbonhidratı azalttığınızda kendinizi daha iyi ve enerjik hissettiğinizi fark edeceksiniz.

İLİŞKİ KURTARICI

Eviniz uygunsa bir köpek alabilirsiniz. Araştırmalar, bir köpekle ilgilenmenin ruh halinin iyileşmesini sağlayan oksitosin hormonu seviyesini yükselttiğini gösteriyor.

BİZE ULAŞIN