Stresle Başa Çıkın

İş hayatında stresle başa çıkan kazanır. Peki nasıl? Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Hakan Atalay, dört önemli tavsiye veriyor.

Giriş Tarihi: 22.03.2019 10:30 Güncelleme Tarihi: 22.03.2019 10:58

Stressiz bir iş hayatı neredeyse imkansız ama stresi yönetmek, minimize etmek, mümkün olduğu kadar az zararla işin içinden çıkmak mümkün. Bunun için biraz soğukkanlılık ve profesyonel desteğe ihtiyaç var. "İşyerleri çok daha kalabalık, işler ve ilişkiler karmaşık. Dolayısıyla günümüz insanının bunlarla başa çıkması için kendine özgü yöntemler geliştirmesi gerekli" diyen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Hakan Atalay, tavsiyelerde bulunuyor.

1. Baştan Tedbir Alın
İlk adım, hayatın başlı başına stres kaynağı olabileceğini bilerek hayatı baştan itibaren buna uygun olarak düzenlemeye çalışmaktır. Örneğin, sevdiğiniz bir iş seçmek, iş dışındaki hayatı ve ilişkileri stres üreten değil, dinlendirici alanlar haline getirmek; dünya görüşünüzü zenginleştirmek, bunlar arasında sayılabilir.

2. Kendinizi Tanıyın, Geliştirin
Kendinizi tanımak, hayat boyu merak etmek ve öğrenmek, farklı alanlara ilgi duymak, okumak, farklı kültürleri görmek, olaylara farklı açılardan bakabilme yeteneği edinmek iş hayatını daha çekilir hale getirecektir.

3. Beklentiniz Gerçekçi Olsun
Beklenti, öfke yoğunluğunun artmasına neden olabilir. İşteki durumun gerçekçi bir şekilde değerlendirilmesi ve beklentilerin buna göre ayarlanması, ayrıca başkalarının ruh haline yönelik empati hissinin geliştirilmesi öfke denetimini kolaylaştırabilir. Ayrıca, öfkenin yerine mizahın kullanılmasını sağlamak ruh sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

4. Çözüm Odaklı Olun
Yaşanan her ne olursa olsun, bakış açınız çözüm odaklı olmalı. Sorunun nereden kaynaklandığı, kimin sorun çıkardığı, işlerin nasıl karmaşık hale geldiği gibi detaylar içinde boğulup, suçlu aramak yerine, sorunu nasıl çözeceğinize odaklanın. Sonra geriye dönüp durumu sorgulamak ve yapılan hataları tekrarlamamak sonraki potansiyel sorunların da önüne geçmenize yardımcı olacak.

Ayın Çalışan Kadını
Canon Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Burçin Civan

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü mezunu olan Burçin Civan'ın kariyeri, ortaokulda Oxford University Press'in düzenlediği bir yarışmada ilk sinyallerini vermiş. Hazırladığı projeyle birinci seçilen Civan, o yıllarda yeni fikirler yaratmaktan büyük zevk aldığını fark etmiş. Pazarlama odaklı başlayan mesleğine Pazarlama İletişimi ve Kurumsal İletişim'le yön veren Civan, kariyerine Canon'da devam ediyor.

Sizce başarılı pazarlama iletişiminin kuralları neler?
İlk kural dinlemek. İletişim çift taraflı olmalı; önce karşı tarafı dinlemek, onun beklentisini öğrenmek. İkincisi katma değer yaratmak. Bizim var olma amacımız markaya değer katmak.

İyi bir iletişimci olmak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?
Bu mesleğin olmazsa olmazlarından ikisi detaycılık ve mükemmeliyetçilik. Gözlem yapmalarını, dinleme yeteneklerini artırmalarını, empati kurmalarını, yeni fikirler üretmelerini, farklı bakış açısı geliştirmelerini tavsiye ederim.

Hotiç

Knitss

Vakko

Cos

BİZE ULAŞIN