Aşkın Dijital Dili

Karşılıklı sevgi sözleri, bunları davranışa dökmek, hediyeleşmeler, birlikte geçirilen kaliteli zaman ve sizi bir arada tutan fiziksel çekim… Aşkı yaşamanın binbir türlü yolu olsa da son dönemlerde atağa kalkıp oyunu domine eden bir şey daha var; sosyal medya.

Giriş Tarihi: 07.07.2019 14:09 Güncelleme Tarihi: 07.07.2019 14:09

İrem Orhan

Aşk, aşktır; insanlar ve ilişkiler değişse de o gerçekten varsa, bakidir. Fakat onu yaşayış şekilleri kişiden kişiye farklılaşabilir. Hele de teknolojinin hayatın her alanına nüfuz ettiği günümüz dünyasında… Bugün yüksek hızlı internet ile kendimizi ifade şekillerimizden tutun da hayata bakış biçimlerimize kadar her şey evrim geçiriyor. Aşk hayatımızı da etkisi altına alan bu durum, pek tabii özel ilişkilerimizdeki davranış biçimlerimizi de yeniden yapılandırıyor. Misal, artık pek çoğumuz verdiğimiz online yemek siparişi gelene kadar sosyal medya üzerinden birileriyle tanışıyor, yine sosyal platformlardan aşkımızı cümle aleme ilan ediyoruz. Öyleyse aşkı anlatmanın en güncel biçimini huzurlarınıza sunuyoruz: Sosyal medya. Bunun sizin için de geçerli olup olmadığını test etmek istiyorsanız, işte aşkın bu yeni dilini konuştuğunuza dair bazı işaretler.

Flörtöz Özçekimler
Bir selfie, bir selfie daha! Sosyal mecralarda paylaşım yapmak konusunda hayli bonkörsünüz. Yeterince dikkat çekeceğini düşündüğünüz her fotoğrafınız, filtrelendiği andan itibaren sosyal aleme düşüyor. O an belki bir kişinin dikkatini çekmek tüm amacınız ama geri kalan 734 takipçinin beğenisini kazanmakta, o bir kişinin dikkatini çekmenin başka bir yolu oluyor. Sosyal medya profiliniz ani duygu geçişleriyle dolu. Üzüldüğünüzde de, sevinçli anlarınızda da en uygun emoji ile ne hissettiğiniz hep aleni ortada.

Seri #like
Sizi sosyal medyada takip eden kitleyi, paylaşımlarınıza gelen beğenileri, yapılan yorumları son derece önemsiyorsunuz. Girdiğiniz bir post kimler tarafından beğenilmiş, kaç kişi kaydetmiş, görenler hakkında ne düşünüyor gibi konular özel ilgi alanınız. Hatta bunun denetimini birtakım takip uygulamalarıyla kontrol altına aldığınızı bile söylesek, yanılıyor olmayız öyle değil mi? En yakınınızdakiler de bundan nasibini alıyor pek tabii. Mesela paylaştığınız bir fotoğraf ya da videoyu kaçıncı dakikada gördükleri bir anda en önemli probleminiz olabiliyor. Hatta bu konuyu hiç çekinmeden saatlerce tartışabilirsiniz bile.

İlişkinin Kilometre Taşı Fotoğraflar
Önemsediğiniz bir ilişkinin içindeyseniz, birlikte geçirdiğiniz her güzel gün tarihe not düşmek için iyi bir fırsat olur. İlk buluşmanızın birinci ay dönümü mesela? O güne ait güzel bir fotoğrafınız ve anlamlı bir yazı ona olan sevginizin nişanesi gibi olacaktır. Ya da birlikte çıktığınız ilk tatilin fotoğrafları. Veya ilk sinema deneyiminiz. Tüm bunlar sosyal medyanın pırıltılı sayfaları arasında yerini almalı. Çünkü bu küçük sevinçlerinizi neden kitlelerle de paylaşmayasınız öyle değil mi?

Caption Meselesi
Online dünyada var olmak sizin için önemli bir konu tabii ama varlığınızı anlamlandıran güzel mesajlar da sizden soruluyor. Her bir fotoğrafın altına yazacağınız açıklama için dakikalarca çaba harcıyorsunuz. Diğer bir yandan profiliniz kişisel gelişim kılavuzu gibi, her paylaşımınız ayrı bir mesaj veriyor. Süslü sözler yazıp, duyguları köpürtmek sizin işiniz. Hele bir de aşktaysanız…

Karşılıklılık Problemi
Sevginizi sosyal medyada haykırmak konusunda son derece rahatsınız. Hatta bazı tavırlarınızın rahatlığın ötesine geçtiği bile söylenebilir. Çift olarak fotoğraflarınızı çekip paylaşmaya bayılıyorsunuz ve istiyorsunuz ki, karşı taraf da aynı atılımlarda bulunsun. Ama asıl sorun da burada başlıyor zaten çünkü böyle bir durumda hiç kimseden karşılıklılık bekleyemezsiniz. Ya da sosyal dünyada paylaşılan bir fotoğrafla gerçek sevgiyi ölçümleyemezsiniz. Bunu kötü tecrübelerle zor yoldan deneyimleyeceğinize, durumun farkına varıp bir an önce davranış değişikliğine gitseniz fena olmayacak gibi.

Sosyal Kabul ve Aşırı Önemli Hissetmek
Sosyal hayatta bu denli aktif olmanız ve paylaşımlarınıza önem vermeniz güzel. Burada bir sorun yok ancak oradaki sanal hareketlerden birtakım anlamlar çıkarmaya çalışmak baştan sona hata. Hele ki söz konusu ikili ilişkiler olunca… Fotoğraflarınıza olan ilgi kişilerin sizi yeterince önemseyip önemsemediklerinin bir göstergesi olamaz. Ya da birileri sizinle olan fotoğraflarını paylaştığında, hakkınızda güzel sözler yazdığında kendinizi o kadar da önemli biriymiş gibi hissetmenize gerek yok mesela.

'Stalk' Sizin İşiniz
Dünyadaki gelişmeleri sosyal medyadan takip etmeye bayılıyorsunuz. Size değişik fikirler veren, olabilecek her konuya farklı açılardan bakan profiller özellikle favoriniz. Ama bu takipte eski sevgilileriniz, artık görüşmediğiniz arkadaşlarınız, uzak akrabalarınız ve yeni sevgilinizin eski sevgilileri de bir anda konuya dahil oluveriyor. Sizinle ilişkisi olmayan insanları uzaktan uzaktan takip etmeye bayılıyorsunuz. Stalk yapmak boş vakitlerinizin bir numaralı aktivitesi. Yakın zamanda kendinize başka bir meşgale mi bulsanız acaba?

BİZE ULAŞIN