Neden Aldatılıyoruz?

İlişkilerimizde aldatılmamak için bu 5 maddeye dikkat!

Giriş Tarihi: 23.08.2019 14:02 Güncelleme Tarihi: 23.08.2019 14:02

Her ilişkinin korkulu rüyasıdır aldatılmak. Yapılan araştırmalar, bir ilişkinin bitmesinin nedenlerinin ilk sırasında sadakatsizlik geldiğini gösteriyor. Peki, neden aldatılıyoruz? Bakalım sizce de doğru mu?

Özgür Uysal

MADDE 1: EV İŞLERİ YARDIMI
Türkiye'nin en popüler kaçamak sitesi Gleeden tarafından yapılan anketler, kadınların eşlerini aldatma nedenlerinin başında bir erkeğin ev işlerine yardım etmemesinin geldiğini gösteriyor. Ankete katılan kadınlar, eşleri kendilerine yardım etmediğinde kendilerini yalnız hissettiklerini ve bunun da kendilerini başka bir romantik ilişki arayışına yönelttiğini söylüyorlar.

MADDE 2: AYRI TATİL
Kinsey Enstitüsü'nün yayınladığı Sadakatsizlik Raporu'na göre, erkek ve kadınların birlikte oldukları partnerlerini en çok ayrı gittikleri tatilde aldatıyorlar. Ancak bir şekilde hissediyoruz herhalde ki seyahat sitesi Momondo'nun 23 ülkede gerçekleştirdiği araştırma, eşini ya da partnerini yalnız başına tatile göndermeye en çok karşı olan ikinci ülke olduğumuzu gösteriyor. Listenin ilk sırasında ise Romanya yer alırken, eşinin yalnız başına tatile gitmesine en az Finlandiyalılar itiraz ediyor.

MADDE 3: SOSYAL MEDYA
Burada üçüncü sırada olduğuna bakmayın. Çoğu araştırmada listenin başını her zaman sosyal medya çekiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün X ve Y kuşağı ilişki tipleri ve tatmin araştırmasında yeni nesil ilişkilerin tartışma nedenlerinin başında tarafların sosyal medyadaki faaliyetleri geliyor. Yani, "Kim o like'ladığın kişi?" tartışması sadece bize özgür bir şey değil. Ayrıca kaçamak sitesi Gleeden'ın İngiltere'de çıkan bir anket sonucuna göre insanların yüzde 53'ü, partnerleri eski sevgilisinin sosyal medyadan aktif şekilde takip ediyorsa bunu aldatmak olarak değerlendiriyor. Siz de Gleeden anketi gibi düşünüyor musunuz? Yoksa sizin için partnerinizin sosyal medyadan kimi takip ettiğinin bir önemi yok mu?

MADDE 4: ORTA YAŞ KRİZİ
Ortalama 50 yaşından sonra belirginleşen zihinsel fonksiyonlarda düşüş, huysuzluk, kıskançlık ve çapkınlık gibi alışılmamış davranış şekillerinin dikkat çektiği dönem orta yaş krizi olarak adlandırılıyor. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği'ne göre evliliklerdeki erkek tarafından gerçekleşen aldatmalar da en çok bu yaşlarda ortaya çıkıyor.

MADDE 5: SICAK HAVA
Garip gelebilir ancak Columbia Üniversitesi'nin aile planlaması hakkında öğrencileriyle yaptığı araştırmalarda yazın ısınan havaların çiftlerin mevcut partnerleriyle cinsel yaşamlarının azalmasına ve bunun da başkaları hakkında romantik hayaller kurmasına neden olduğunu tespit etmiş. Aldatma konusunda cinsiyet eşitliğini savunan Gleeden'ın 8.000 evli çift üzerinde yaptığı anket de her 10 çiftten 3'nün yazının ayrı yatıyor olduğunu gösteriyor. Yani özetle sıcaklarda terlememek için birlikte yatmaktan feragat etmek başka şeyleri de kaybetmenize neden olabiliyor. Neyse ki havalar soğumaya başladı.

Sonuç: Her şey iletişimde bitiyor

Kinsey, WHO, Gleeden araştırması olmasının bir önemi yok. Aslında aldatılmak korunulması gereken bir şey değil, ilişki içinde baştan hiç ortaya çıkmaması gereken bir durum. Dolayısıyla partneri ihmal etmemek, iletişim kurmak, flörtü ve cinsel hayatı canlı tutmaya çalışarak o ilişkiye emek vermek tek korunma yöntemi. Siz her şeyi yaptığınıza inanıyorsanız ve buna rağmen aldatıldıysanız o zaman zaten partnerinizin sadece sizi değil, sevdiğini düşünerek kendisini de aldatıyordur. Bunu düzeltemezsiniz. Hatta yol yakınken bittiği için kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Böyle ilişkiler için en güzel cevap Can Yücel'in şiiridir: "Olmuyorsa zorlamayacaksın."

BİZE ULAŞIN