Aldatma Geni

Hepimizin aklında aynı sorular: Ben de aldatılır mıyım? Herkes aldatır mı? Aldatmak içgüdüsel bir davranış mı yoksa kontrol altına alınır mı? Aldatma geni teorisi sofraya yeni bir yaklaşım getiriyor.

Giriş Tarihi: 31.10.2019 14:40 Güncelleme Tarihi: 31.10.2019 14:40
Özgür Uysal

NEDİR ALDATMA GENİ?
İsveç'ten bilim insanları, sosyal hayattaki davranışlarda belirleyici olan vasopressin hormonuyla ilişkili bir genin; erkekleri aldatma, duygusal olarak bağlanmama ve evlenmemeye ittiğini söylüyor. Stockholm'deki Karolinska Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmada, en az beş yıldır birlikte olan çiftlere ilişkilerinin gücünü tespit etmek amacıyla son bir yılda ayrılıp ayrılmadıkları ya da herhangi bir evlilik krizi atlatıp atlatmadıklarına dair testler yapıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre AVPR1A 334 isimli bu gene iki tane sahip olan erkeklerin diğerlerine oranla evliliklerinde daha sık kavga ettiği, mutsuz olduğu ve partnerlerine bağlanmada zayıf oldukları ortaya çıktı. Tabii ki bu sadece erkeklere özgü bir davranış değil. İngiltere'deki Londra St. Thomas Hospital İkiz Araştırmaları Bölümü'nden Prof. Tim Spector ve ekibi, 19 ve 38 yaş aralığındaki 1600 ikiz kadın üzerinde bir araştırma yapıyorlar. DNA'sı tamamen aynı olan tek yumurta ikizlerinden birisi eşini aldatmışsa diğerinin eşini aldatmasının; DNA'sı yüzde 50 aynı olan çift yumurta ikizlerine oranla iki kat daha fazla olduğu ortaya çıkıyor. Dr. Spector, "Genetiğin, kadınların sadakati ve partner sayısında yüzde 40 oranında belirleyici olduğunu tespit ettik. 3, 7 ve 20 numaralı genlerin sadakatle bağlantısı olduğunu tahmin ediyoruz" diyor. Dr. Spector ortalığı biraz karıştırmış olsa da altı milyondan fazla üyesi olan kaçamak sitesi Gleeden araştırmaları da 30 yaşını geçmiş olan kadın ve erkekte aldatma oranının aynı olduğunu gösteriyor. Yani aldatmak genetiğimizde varsa da cins, cinsiyet ayırt etmiyor.


Yalan üzerine araştırmalarıyla ün yapmış olan, Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın? kitabının yazarı Paul Ekman, "İnsan davranışları beyin kimyası ile direkt bağlantılı. Beyin kimyasının da vücudumuza ve davranışlarımıza olan yansımasını kontrol edemeyiz. Elbet kendilerini açığa çıkarırlar" diyor.

OLAY KAFADA BAŞLIYOR
Yalan üzerine araştırmalarıyla ün yapmış olan, Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın? kitabının yazarı Paul Ekman, "İnsan davranışları beyin kimyası ile direkt bağlantılı. Beyin kimyasının da vücudumuza ve davranışlarımıza olan yansımasını kontrol edemeyiz. Elbet kendilerini açığa çıkarırlar" diyor. Gleeden araştırması, evliliklerde aldatmanın ortaya çıkmasının ortalama altı ay sürdürdüğünü gösteriyor. Ortaya yakın zamanda atılan bir teoriye göre de beyinde salgılanan dopaminin algılandığı sistemdeki farklılıklar, kişide aldatmaya yatkınlık olarak karşımıza çıkıyor. Genetik uzmanları, küçükken yalan söyleyen çocukların, büyüdüklerinde kumar oynamaya ve eşlerini aldatmaya meyilli olduklarını belirterek, bu farklılıkların hayatı ciddi anlamda etkileyebildiğini söylüyor. İşte buna aldatma geni deniyor.

Evet, herkes yalan söyler. Çarpıtmaya, esnetmeye gerek yok. Olmamış bir şeyi olmuş gibi söylemek, abartmak, gizlemek, söylememeyi tercih etmek, beyaz, siyah, pembe, mor hepsi yalan. Ve acıklı olan şu ki dört yaşında yalan söylemeye başlıyoruz ve 30 yaşına geldiğimizde günde ortalama 10 yalan söylemeye başlıyoruz.

HERKES YALAN SÖYLER Mİ?
Bu sorunun cevabı net: Evet, herkes yalan söyler. Çarpıtmaya, esnetmeye gerek yok. Olmamış bir şeyi olmuş gibi söylemek, abartmak, gizlemek, söylememeyi tercih etmek, beyaz, siyah, pembe, mor hepsi yalan. Ve acıklı olan şu ki dört yaşında yalan söylemeye başlıyoruz ve 30 yaşına geldiğimizde günde ortalama 10 yalan söylemeye başlıyoruz. Mesela Gleeden'ın araştırmasına göre üç yılı geçmiş ilişkilerin yüzde 55'inde aldatmaya bağlı bir tartışma yaşanıyor. Yani sosyolojik olarak hepimiz yalan söylüyoruz Gleeden'a göre de bunu kadın, erkek ayırt etmeden yapıyoruz. Aldatma geni sadece, bunu hangi sıklıkta ve kararlılıkta yapmaya yatkın olduğumuzu belirliyor. Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Korkut Ulucan, "Beynimizin ödül siteminde iki kilit molekül var: Serotonin ve dopamin. Bu kimyasalların normal metabolizmaları bizim için önemli. Ancak herkeste aynı şekilde çalışmıyorlar, kimilerinde daha etkili, kimilerinde ise daha az etkili. Bu yüzden bazı bireyler yalan söylemeye, kumar oynamaya, eşini aldatma gibi olaylara diğerlerine göre daha yatkın. Yapılan çalışmalar, özellikle dopaminin beyin hücrelerinde algılanmasını sağlayan moleküldeki farklılıkların, küçük yaşta yalan söylemeye, ileriki dönemde de kumar oynama veya eşini aldatma yatkınlığına sebep olduğunu ortaya koyuyor."


Chicago Üniversitesi'nde aldatma olan 200 ilişkiyi incelemiş olan uzmanlar partnerlerini aldatan katılımcıların yüzde 42'sinden, "İlişkiyi çok daha önce bitirmem gerekirdi" cevabını almış.


ALDATMAK MI ZOR, ALDATILMAK MI?
Aldatma geni var mı, yok mu tartışmasına siz cevap verin ama başlıktaki soru hem garip hem de cevabı kolay duruyor değil mi? Aslında tam olarak öyle olmayabilir. Her ne kadar aldatılmak büyük bir yük gibi görünse de aldatmanın da yapana faturaları ağır olabiliyor. Gleeden'ın bu amaçla kayıt olan milyonlarca üyesi üzerinde yaptığı ankette kaçamak yapan kişiler, bu eylemden sonra ilişkilerinde normalde göstermeyecekleri toleransı gösterdiklerini söylüyorlar. Yani aldatmak sorumluluğun beraberinde yükselen bir katlanma eşiği de getiriyor. Chicago Üniversitesi'nde aldatma olan 200 ilişkiyi incelemiş olan uzmanlar partnerlerini aldatan katılımcıların yüzde 42'sinden, "İlişkiyi çok daha önce bitirmem gerekirdi" cevabını almış. Yani aldatmak, vicdani bir yükle birlikte ileride pişman olacak uzatmalara götüren bir mutsuz ilişkiyi de menünün içerisine ekliyor. Burada asıl sorulması gereken soru hangisinin zor olduğu değil. Kimin daha çok aldattığı, aldatmanın genetik mi yoksa alışkanlık mı olduğu değil. Asıl sormamız gereken soru şu: "Neden aldatıyoruz?" Yani motivasyonumuz nedir? Hangi yetersizlik ya da arayışın peşinden koşup hem kendimizi hem karşımızdakini yıpratıyoruz? Asıl soru şu, madem aldatacağız neden ilişki yaşıyoruz? Herkesten önce kendinizi aldatmadığınız bir ay dilerim.

BİZE ULAŞIN