Game of Thrones'u hiç izlememiş insanların soracağı sorular

İtiraf ediyorum, bundan bir hafta önceye kadar fanatizmde sınır tanımayan Game of Thrıones dizisinin hiçbir bölümünü izlememiş bir faniydim. Ve kim kimdir, ne değildir bilmiyordum.

Giriş Tarihi: 20.06.2016 15:00 Güncelleme Tarihi: 20.06.2016 15:00

Nilüfer TÜRKOĞLU
nilufer.turkoglu@cosmopolitanturkiye.comYıllar önce 'Lost' vardı, hani şu bir sürü insanın, bir uçak kazası nedeniyle adaya düştüğü ve olayların geliştiği dizi. İzlemedim, popülariteye karşıyım diye biraz da, biraz da ilgimi çekmedi. Ancak ne zaman ki her yerde spoilerlar türedi ve dizinin henüz yayımlanmamış sonu hakkında tahminler, daha sonra da dizi bitince yarattığı hayal kırıklıkları ortaya çıktı, o zaman dedim "Neymiş, neyin nesiymiş bu Lost?" Tüm insanlar tam anlamıyla 'Lost' olmuştu çünkü...

Ve evet, yine de izlemedim Lost'u. Ne başını ne de sonunu bilirim. Şimdi aynı şeyi insanoğlu, 'Taht Oyunları' ya da daha çok telaffuz edilen orijinal ismi 'Game Of Thrones'la yaşıyor. Tüm dramatik karakterlerin yarattığı merakın ötesinde, Türk dizilerine taş çıkaran ne entrikalar dönüyormuş dizide de, ben çevremdeki GOT fanatiklerinin yalancısıyım. Sibel Kekili'nin diziye girişinden, Khaleesi'nin 'lokum' misali vücut ölçülerine, Jack Snow'un karizmasından dozu bir hayli yüksek sevişme sahnelerine, dizide ne olursa büyük sükse yapıyor, tüm dünya aynı anda yeni bölümü konuşup tartışıyor. Yine olan tabii bu diziye bir kere bile göz atmamış meraksız seyirciye oluyor. Muhabbetin dışında kaldığınız yetmiyormuş gibi diziyi olur da izlerseniz kimin öldüğünü şıppadak öğreniyorsunuz! Oldu mu şimdi bu?

İtiraf ediyorum, bundan bir hafta önceye kadar fanatizmde sınır tanımayan bu meşhuuur dizinin hiçbir bölümünü izlememiş bir faniydim. Ve kim kimdir, ne değildir, olay hangi dünyada geçmektedir, ejderhaların işi nedir, taraflar kimlerdir, hiçbir şeyi bilmiyordum. Facebook duvarıma yazdığım "Game of Thrones, 1. sezon, 1. bölüm" notumun altına düşen arkadaş mesajlarından dünyanın en şanslı kişisi olduğum sonucunu çıkardım. Öyle ki önümde bir sürü sezon ve bölüm varken heyecanım sürekli tavan olacakmış. Anlaşılan o ki, diziyi Amerika'yla aynı gün (Pazartesi, bakın nasıl biliyorum!) izleyen sevgili arkadaşlarım, her bölümün bitmesiyle büyük hüzünle gark olurken henüz izlemeye başlayan birini şanslı ilan ediyorlar.
Alemsiniz sevgili arkadaşlar!

Onca lafı neden ettiğime gelince... Olur ya, siz de GOT'a yeni başlayacak olanlardansanız, aklınızı kurcalayacak ve sormak zorunda hssedeceğiniz birkaç soru olduğunu göreceksiniz. Tıpkı benim gibi. Gerçi henüz beş bölüm izleyen biri de bunları sorar, emin olun. Hadi sorun sorun da, güldürelim şu fanatikleri. Bakın nasıl koltukları kabara kabara, iştahla, şevkle cevap vermeye başlayacaklar, hatta size spoiler bile verecekler, kalıbımı basarım!

İşte size Game of Thrones'u izlememiş insanların soracağı muhtemel sorular... Saçmalıkları silsilesi ama merak işte... Hadi hep beraber izleyelim de kurtulalım, şşşşt spoiler vermeyin lütfen! Ayıp oluyor!

Jon Snow ölüyor mu, yaşıyor mu?
Tansiyon yükseltici aman dikkat! Hele ki bu kadar Jon Snow sevgisiyle dolup taşan kadınlar etrafımı sarmışken! Facebook feed'lerinde aptal teoriler ortaya atılıyor.


Kahleesi ismini nasıl telaffuz etmeliyim? Bir de gittiği kuaför neresi? Çünkü buz platin rengi saçları muh-te-şem! Acaba hangimize yakışır, merak ediyorum!

Neden herkes sürekli çıplak, bu bir Otaçağ pornosu mu yoksa? Bu arada Orta Çağ'da mı geçiyor, dönem ne? Bu kadar popüler olmasının sebebi bu mu? Erkek arkadaşımın sürekli izlemesinin nedeni de yoksa bu mu?

Herkesin öldüğüne bakılırsa, dizinin ana kadrosu hayatta kalıyor mu? Sadece bir bölüm izledim ama en az yedi kişi öldü.

Dizinin mottosu haline gelen 'Winter is Coming' (Kış Geliyor) sözü ne anlama geliyor?

Demir taht da neyin nesi? Neden demir mesela? Bir de neden bu taht, bu kadar başa bela oluyor, her şey onun altından çıkıyor?

Herkes 12 yaşındaki şu sarışın çocuktan nefret mi ediyor?

Cidden soruyorum, Jon Snow yaşıyor mu? Facebook teorilerinin ucu bucağı yok!

Hodor da kim, neden sürekli kapıyı açık tutuyor? Ya da konuştukları şu kapı hangisi?

Her bölüm çok mu karanlık? Biraz ışığı açamazlar mı?

Game of Thrones, Lord of the Rings'le aynı kulvarda bir yapım mı? Yani ejderhalar falan, ne bileyim, bana onu hatırlattı.

Elflerin seks hayatı da var mı? Muhtemelen olabileceğini düşünüyorum.

Maisie Williams kör mü değil mi?

Herkes ölüyor mu ya? İnanamıyorum!

BİZE ULAŞIN