Patti Smith'i dünya gözüyle görmek ya da görememek...

Biz gidemiyoruz, peki ya siz? Bu gece müzik dünyasının en özel kadınlarından biri sahnede İstanbul'a şarkılarını söyleyecek. Hazır mısınız?

Giriş Tarihi: 23.06.2016 11:05 Güncelleme Tarihi: 23.06.2016 11:05

Punk'ın vaftiz annesi, müzisyen, besteci, şair ve yazar... Sadece müzik tarihine değil, sanat tarihine damgasını vuran yaşayan efsane Patti Smith, 23 Haziran'da Zorlu PSM sahnesinde izleyicilerine ömür boyu unutulmayacak türden bir deneyim yaşatacak.

Bugüne kadar yayınladığı 11 stüdyo albümüyle 70'li yıllardan itibaren müzik tarihini şekillendiren, Michael Stipe'tan Morrissey'e, Madonna'dan Courtney Love'a, Nirvana'dan Garbage'a birçok ünlü müzisyene ilham veren, punk rock'ın şekil aldığı yılların en önemli öncülerinden biri olan Smith, müziğini tanımlarken şiiri vurucu şarkı sözlerinin formu haline getirdi. 19. Yüzyıl Fransız şiirinden, özellikle de Arthur Rimbaud'dan beslenen Patti Smith, Beat kuşağının söylemlerini garage rock eşliğinde sunarak büyük ilgi gördü.

Prodüksiyonunu John Cale'in üstlendiği 1975 çıkışlı ilk Patti Smith Group albümü Horses, hem müzik tarihinin en önemli albümlerinden biri olmayı, hem de punk rock'ın doğuşunda önemli bir rol üstlenmeyi başardı. Duruşu ve imajıyla da benzersizliğini tamamlayan Smith, moda dünyası tarafından ilham perisi olarak benimsendi. Patti Smith'in ünlü kitabı Just Kids'te de karşımıza çıkan ünlü fotoğraf sanatçısı Robert Mapplethorpe'la ilişkisi, Horses'ın kapak fotoğrafına hayat verdi. 1978 tarihli albüm Easter'da yer alan, Patti Smith'in Bruce Springsteen'le beraber yazdığı hit şarkı Beacuse The Night, sanatçının çok daha geniş kitleler tarafından benimsenmesini de sağladı.

2010'da yayınlanan biyografik kitabı Just Kids'le National Book Award'u kazanan Smith, son olarak geçtiğimiz yıl yayınlanan kitabı M Train'le de en çok satanlar listesine bir kez daha adını yazdırmayı başardı.

Günümüzün ve tarihin en önemli müzisyen/sanatçılarından biri olan Patti Smith'in hafızalarınızda kalıcı bir şekilde yer edecek unutulmaz performansına 23 Haziran'da Zorlu PSM sahnesinde tanıklık etmek muhteşem olacak.

BİZE ULAŞIN