Kış geldi Seyşeller yolcusu kalmasın

Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu şirketi, Türk Hava Yolları’nın sefer sağladığı 114’üncü ülke; Seyşeller. Tebrik ediyor, deneyimliyor, kış vakti vatana teni bronz, ruhu şımarmış dönüyoruz!

Giriş Tarihi: 06.01.2017 12:22 Güncelleme Tarihi: 06.01.2017 12:22

ÖZLEM KOTAN

FOTOĞRAFLAR: SELİM TÜRK

Dünyanın bambaşka uçlarına yabancılık çekmeden, bizden uçak, pilot, kabin ekibi, uçan şef, Do&Co mönüsü ile direkt uçmak nasıl keyifli anlatamam. Zaten gideceğiniz ülkede fantastik deneyimler yaşamaya ve tatmaya yola çıkmışken o yolda; gidişte ve dönüşte en azından steril ve güvende hissetmek önemli. Ülkeye ayak bastıktan sonra, isteyen istediğini yapsın!

"UÇMADIK YER KALMASIN" DİYOR THY!
Seyşeller; merak ettiğim fakat yabancı havayolu şirketleriyle uçmayı canımın çekmediği, dolayısıyla gezemediğim Doğu Afrika ülkelerinden biriydi. Derken Türk Hava Yolları'ndan; "Yeni hat açtık, destinasyonumuz Seyşeller, İstanbul'dan kalkıp 7 saat 45 dakikada direkt Mahe Uluslararası Havalimanı'ndasınız, var mısınız bizimle bu ilki deneyimlemeye" sorusuna cevabım direkt ve net "Ben hazırım" oldu.

HAVADA KAR KOKUSU GİTTİ YERİNE, KAKAOLU GÜNEŞ YAĞI KOKUSU GELDİ
Tam da İstanbul donduruyor, meteoroloji sulu kar anonsu veriyordu. Kış vakti yaz bavulu hazırlamak ve sosyal medyada ifşa etmek insanı nazarlara karşı korumayan aktiviteler. "Elemtere fiş, kem gözlere şiş" deyip tatlı basın grubumuz ve değerli THY yetkilileriyle yolculuğumuza start veriyoruz.

BİKİNİM İÇİMDE…
Uçağımız kalkmadan içeride ilaçlama yapılmıştı. İner inmez de lokal yetkililer bizi içeride tutup, uçağın ilaçlanıp ilaçlanmadığını kontrol ettiler. O sırada ben de bikinim içimde mi değil mi ona baktım! Yani, son derece hazırım kendimi Ağustos'ta hissetmeye! Uçağın kapısı açılıyor, sözü verilen 29 derecelik o en sevdiğim sıcak hava yüzüme çarpıyor. Jet lag'den eser yok çünkü Türkiye'deki saat Seyşeller'den sadece 1 saat ileride! Kırmızı halılı karşılama törenimiz var. Yerel danslar, boynumuza asılan mis kokulu çiçekten kolyeler eşliğinde; THY Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur'la birlikte yönetim kadrosundan birçok temsilcinin yanı sıra Seyşeller Kültür ve Turizm Bakanı Alain St. Ange ve yine Ada'nın Dışişleri ve Ulaştırmadan Sorumlu Bakanı Joel Morgan gibi çok sayıda protokol temsili ve bizler tanışıyor, kaynaşıyoruz.

YA BLAKE LIVELY'Yİ KÖPEKBALIĞI YUTARSA!
Zaman su gibi akıp gitmiş, pilotumuz anonsunu yapıyor: "Yatağınızdan çıkın, kemerlerinizi bağlayın, Hint Okyanusu'ndaki 115 adadan oluşan Şeyşeller Adası'na inişteyiz" diyor. Benimse bitki çayım elimde, kalbim küt küt atıyor, yüreğim ağzımda, bilin neden? Black Lively'nin başrolünü oynadığı 2016 Amerikan yapımı Karanlık Sular (The Shallows) filminin en gerilimli sahnelerindeyim. Nancy (Black Lively) Okyanus'ta tek başına sörf yapan seksi kızımız ve kıyıya çok yakın noktada katil bir köpek balığı kendisine musallat oluyor! Neyse bu filmi izleyin, ben beğendim. Finali de güzel. Benim şimdi başka heyecanlarım var…

ÖNCE UÇAĞIMIZ GÖKKUŞAĞINDAN GEÇSİN…
Tekerlekler karaya değer değmez bir gökkuşağının içinden geçecekmişiz. Meğer havacılık ritüelinde ilk destinasyonunu yapan uçaklar alanda su tankı ile karşılanırmış. Şöyle ki; itfaiye araçları iki taraftan su sıkarak, mümkünse gökkuşağı oluşturarak, uçağın içinden geçişini sağlanırmış. Bu anı penceremden çekip Instagram hikayelerimde paylaşmam lazım. Uçağımızdaki Wifi hizmeti harika bu arada! Zaten yol boyunca ofis hayatına entegre olup kızlarla mail'leşip, Whatsapp'laşmayı ihmal etmedim. Aa o da ne! Bakıyorum Seyşeller yolcusu arkadaşlarıma, hepsi telefonlarını, kameralarını, fotoğraf makinelerini hazırlamış bekliyoruz. Hodri meydan, hızlı ve başarılı çekip paylaşan kazansın! Ve beceriksizliğim tutuyor; ne çekiyor ne görüyorum. Sadece cama dökülen su damlalarını seyrediyorum. Nice başka ilk seferlere diyorum artık!

BİLİYOR MUYDUNUZ?

Seyşeller ile Türkiye arasında +1 saatlik zaman farkı var.

Vize yok. 6 ay geçerli pasaportunuzun olması
yeterli.

Gidiş 7 saat 45 dakika, dönüş 8 saat sürüyor.

İstanbul'dan Seyşeller'e tüm vergiler dahil, gidiş ve dönüş 599 USD'den başlayan açılışa özel rakamlarla uçabilirsiniz.

Son 6 yıldır "Avrupa'nın En İyi Havayolu Şirketi" Türk Hava Yolları seçiliyor.

Seyşeller küresel taşıyıcının Afrika'da uçuş sağladığı 31. ülke ve 42. uçuş noktası oldu.

THY; ada çıkışlı yolcuları için başta Paris, Dubai, Frankfurt, Londra, Milano, Bombay, Abu Dabi, Viyana, Münih, Zürih, Roma, Moskova, Düsseldorf, Colombo ve Hong Kong olmak üzere yine direkt, toplamda 88 uluslararası noktaya bağlantı imkânı sunuyor.

SEYŞELLER'DE NE YAPILIR?

12 aya yayılan yaz sezonuna hoş geldiniz! Sadece ana Ada Mahe'deki Kempinski Seychelles Resort'ta iki gece konakladığımız, bir öğlen yemeğimizi de Four Seasons Seychelles'te yediğimizden anladığım kadarıyla Seyşeller'de her keseye hitap eden bütçelerde birbirinden romantik ve seksi konaklama ortamları var. Tercihen sevgilinizle gittiğinizde, hangisinde kalırsanız, vaktiniz orada geçecektir. Yani muhteşem Seyşeller doğasında, şnorkeller elinizde, palmiyeler altında, deniz, kum, güneşte, rengarenk balıklar, dev kaplumbağalarla. Turistik faaliyetler pek yok. Başkent ve şehir merkezi Victoria'da az buçuk gece hayatı varmış ama her yer 18:00'de kapanıyormuş. Şehirde bir Hint Tapınağı Tempio Hindu var, bir pazar ortamı var Victoria Market, rengarenk bir mezarlık Bel Air Cemetery, birkaç kilise ve muhteşem manzaralı Mission Lodge Lookout adında bir botanik bahçe gezebileceğiniz. Taze Hindistan cevizi yiyebilir, suyunu içebilir, romunu tüketebilirsiniz. Muzun da, başta cipsi olmak üzere türlü versiyonu tadacak, balık ve pirince doyacaksınız.

BİZE ULAŞIN