Camın büyüsünü yansıtıyor

Uzun bir bekleyişten sonra ruhunun sesine kulak veren cam sanatçısı Felekşan Onar, markası Fy-shan Glass Studio ile hayat bulan ürünlerini, camın büyüsünü hissedenlerle buluşturuyor.

Giriş Tarihi: 25.01.2017 11:27 Güncelleme Tarihi: 25.01.2017 11:28

NAİME TERCAN

FOTOĞRAFLAR: GÜVEN POLAT

Finansman ve sanayi odaklı profesyonel yaşantınızı bırakıp cama yoğunlaştınız. Cama olan ilginiz nasıl başladı?
Kolejde sanat stüdyolarımız olurdu. Bir gün stüdyo hocamız cam plakalarla gelip cam boyama yapacağımızı söylediğinde inanılmaz ilgimi çekti. Cam objeler toplamaya ve boyamaya başladım. Harçlıklarımı biriktirerek anneme Anneler Günü hediyesi olarak müzayededen Rene Lalique'in bir cam vazosunu almıştım.

Şimdilerde klasik bir iş gününüz nasıl geçiyor?
Günüme genellikle sporla başlıyorum. Sonrasında atölye çalışması yapmak için sıcak cam üflediğim Riva'da ya da füzyon ve kalıpla şekillendirme yaptığım atölyemde çalışıyorum.

Cam üfleme nasıl bir süreç?
Üfleme en az dört kişinin birlikte yaptığı bir çalışma. Orada ben 'tasarımcı sanatçı' durumundayım. Olayın bitişine müdahale ediyorum. Bir anda oluveriyor. Önceden planlanan bir üretim olmasına rağmen ürün son anda şekilleniyor.

Keyifli bir showroom'unuz var. Burada ne kadar zaman geçiriyorsunuz?
Genelde öğleden sonraları uğruyorum. Müşterilerim koleksiyonların hazırdaki parçalarından seçim yapabildikleri gibi kişiselleştirerek de sipariş verebiliyorlar. Farklı satış noktalarında olmama rağmen gelip burada benimle vakit geçirmek istiyorlar. Çünkü cam sevmek, sanatçı kadar camı alan insan için de önemli. Benimle sipariş üzerine ahbaplık etmeyi seviyorlar.

Eğitiminizi hangi alanda tamamladınız?
Özel İzmir Amerikan Koleji'nin ardından Cornell Üniversitesi'nde ekonomi ve müzik okudum.

Sanatın her alanıyla ilgilendiniz öyleyse...
Müzik tarihi okudum ve bunun için de Viyana'da bir yıl geçirdim. Bugünümde o zamanın pozitif etkileri çok. Viyana'da o dönemdeki toplum hayatı, binalar, mimari ile çok zaman harcadım. Ve gördüm ki üç boyutlu objelere çok ciddi merakım var.

Ama siz farklı alanlarda ilerlemeyi tercih ettiniz.
Kariyerime bankacılıkla başlayıp tekstil ve konfeksiyon sektöründeki çalışmalarla devam ettim. 2003'te Harvard Üniversitesi'ndeki master programını tamamladıktan sonra doğumlar dahil olmak üzere -aile işinden profesyonel yaşamadurmaksızın çalışmış bir kadın olarak biraz aileme vakit ayırayım dedim ve ilk yaptığım şey camdan objeler çizmeye başlamak oldu.

Sergiler ne zaman başladı?
2004'te ilk sergimi yaptım. Benim için dönüm noktası 2008'de Berlin'de bir galeriden aldığım teklif oldu. Orada yer almam beni çok hızlı şekilde ilerletti. 2009'da yedi sanatçı Bergama Müzesi'nde bir sergi yaptık. Benim eserimin poster resmi oluşu sanatsal anlamda bir pik oldu. Sonrasında bir bakıma kendimi rahat hissettim.

Markanızın doğuşu bundan sonra mı oldu?
Bir sanatçı olarak ismimi oturtmanın markayı oturtmaktan zor olacağını biliyordum. O nedenle her ne kadar dekoratif objeleri çok sevsem de önce sanatsal objelere yöneldim ve kullanıma yönelik bir parça yapmadım. 2010 yılına kadar türünün tek örneği eserlerle müzeler ve sergilerle ilerledim. Akabinde Fy-shan Glass Studio'yu kurdum.

İşinizin zorlukları neler?
Öncelikle cam, malzeme olarak çok zor. Camın nerede, ne reaksiyon verdiğini keşfetmem çok maliyetli oldu. Akademik altyapımın bana en büyük yardımı da bu noktada olmuştur. 1950'lerdeki arşivlere dönüp belirli büyüklükteki cam hangi ısıda şekil alıyor, hangi ısıda soğuması lazım; bunları araştırdım. Cam emek isteyen bir malzeme.

Kendinizi beslemek adına neler yapıyorsunuz?
Çok sık seyahat ediyorum. Vazoların üzerlerindeki dekorlar seyahatlerimden ve okuduğum kitaplardan ortaya çıkıyor. Okuyorum, araştırıyorum.

Moda sanatı nasıl etkiliyor?
Bence çok etkiliyor. Toplumsal hayat aslına bakarsanız her konuyu etkiliyor. Bir film izlerken bile orada görülenler, dekor, kostüm, aksesuar olarak yansıyor.

Cam konusunda nasıl eğitim alınabilir?
Mimar Sinan Üniversitesi'ndeki cam ve seramik bölümü ile Anadolu Üniversitesi'nde benzer bir bölüm var. Benim yaş seviyemde cam eğitimi almış olan yok. Cam Ocağı Vakfı ile Riva'da dünya standartlarında bir cam okulu açılması benim şansım oldu. Bunları yapabilmem onlar gibi bir mevcudiyet olmasa mümkün değildi.

BİZE ULAŞIN