Banyo ürünleri sektörünün öncü kuruluşlarından Bocchi’nin hamam kültürünü yeniden canlandırmak ve yaşatmak amacıyla başlattığı “Her Dem Banyo’’ projesini takipteyiz. İlk destinasyon 1258 yılında inşa edilen Konya Sahip Ata Hamamı idi. Hamamın hikayesini şehrin büyülü atmosferinde Türkolog Ali Canip Olgunlu’dan dinledik.

Giriş Tarihi: 27.01.2017 10:57 Güncelleme Tarihi: 27.01.2017 10:57

ÖZGE ZEKİ

Suyun terapötik etkisi atalarımız tarafından yüzlerce yıl önce keşfedilmiş, hamamlar yaratılmış. Ancak ne yazık ki bu kültür günümüze kadar gelemedi. Spa adıyla adlandırılan benzer bakımların yapıldığı mekanlar yurt dışında başlayıp yurdumuza da hızla dağılırken hamamlar yitirildi. Ancak şanslıyız ki bugünlerde kültürü geri geliyor. Tarihi hamamlar da hak ettikleri ilgiyi görüyor. İşte banyo ürünleri markası Bocchi, bu ihtiyaçtan yola çıkarak ilim, sanat, kültür, hoşgörü şehri olarak nitelendirilen Konya'daki Sahip Ata Hamamı'yla "Her Dem Banyo" projesini başlatıyor. En önemli özelliği Hz. Mevlana'nın yıkandığı hamam olması. Ayrıca Anadolu'da çifte hamam olarak inşa edilen ilk hamamlardan. Halen hizmet veren hamamı gezerken etkileniyor ve projenin başarıya ulaşmasını diliyoruz.

BANYOLARDA EĞLENCE ZAMANI

Renkli ve eğlenceli banyolar yaratmak, sade banyo temasının karşısında iyi bir alternatif. Bocchi, 18 farklı renk seçeneğiyle farklı banyolar yaratmaya olanak sağlıyor. Sıra dışı tasarımlarda kendini ifade eden renkler, mekanın enerjisini tamamen değiştiriyor. Tasarımlar, doğanın bütün renklerini yansıtırken; kendi evinize özel, zevk ve ihtiyacınıza göre tasarım da yapılıyor.

HER DEM BANYO PROJESİ ÜZERİNE...

''Her Dem Banyo'' projesi kapsamında 2017 yılının sonuna kadar, ünlü Türkolog, Araştırmacı Yazar Ali Canip Olgunlu'nun rehberliğinde 12 farklı şehirde hamamlar yerinde incelenecek. Bu incelemeler İZ TV tarafından da belgesel haline getiriliyor. Markanın en büyük hedefi ise şartların olgunlaşmasıyla bir ya da iki hamamın restorasyonunu üstlenmek ve yeniden kullanıma sunmak. Bocchi Kurucu Ortağı Şadi Burat projenin hedeflerini şöyle özetliyor: "Bocchi 66 yıllık deneyime sahip bir banyo markası. Böyle bir projede yer almamızın en önemli sebebi suyun dokunduğu her yerde olmamızdır. Roma kültüründe therma, Türk kültüründe ise hamam olarak anılan merkezler sadece bir yıkanma yeri değil, daha ötesi sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı merkezlerdir. İtalyan banyo markası olarak Türk ve İtalyan kültürünün çok önemli bir kesişim noktası olan hamamlara hak ettikleri ilgiyi göstermek istedik."

BİZE ULAŞIN