oyununu nasıl kazanırsınız?

Yıllar önce LinkedIn hesabınızı oluşturdunuz ve bir daha da dokunmadınız. Peki, kariyeriniz açısından belki de bir altın madeninin üstünde durduğunuzun farkında mısınız?

Giriş Tarihi: 04.03.2017 12:10 Güncelleme Tarihi: 09.03.2017 14:59

DERLEYEN: ZEYNEP SİPAHİ

FOTOĞRAFLAR: CHRIS JANSEN/BAUER; KRISTINA SOLIO/BAUER

Arkadaşınız size "Ne fark eder, bu sadece çevrimiçi bir özgeçmiş" dese de gerçek bu kadar basit değil. Bu yanlış bilgiye sahip olan arkadaşınızı dinlerseniz, kariyerinizde başarı şansını yakalamanız pek de mümkün görünmüyor. McKenzie Black Consulting'te işe alım uzmanı olan Lynda Devon Black, 'in önemli profesyonel bağlantılara ve içeriğe sahip olduğundan bahsediyor. İşle ilgili çevrenizi genişletmek, yeni iletişim kanalları yaratmak, yenilikleri yakından takip etmek ve duyurulardan haberdar olmak gibi birçok avantajı var LinkedIn'in. Hesabınızda Facebook'taki gibi sadece tanıdıklarınızı ve yakınlarınızı ekleme gafletine burada düşmemeniz gerekiyor, işe alım uzmanları ve insan kaynakları departmanları LinkedIn ağınızda mutlaka bağlantı kurduğunuz kişiler olmalı.

LinkedIn Avustralya ve Yeni Zelanda'nın iletişim departmanı yöneticisi Shiva Kumar, her yıl LinkedIn'te dokuz milyar arama yapıldığını söylüyor. Bu da çok fazla tıklanma anlamına geliyor. Başka bir deyişle bir o kadar iş teklifi, profesyonel bağlantı ve para kazanma kapısı… Bu yüzden LinkedIn hesabınızın sizi kariyerinizde bir adım öne taşıyacağı gerçeğini hala kabullenmediyseniz, yazımızı okuyup aydınlanmaya hazır olun.

LinkedIn hesabınız sadece iş değiştirmeyi düşündüğünüz ya da yeni bir iş aradığınız zaman ihtiyacınız olan bir şey değil. LinkedIn dünyasının içine dalmalı ve onu yaşayabilmelisiniz, aynı zamanda da tabii ki profilinizi sürekli yenilemelisiniz. Neden? Çünkü muhtemelen üniversiteden mezun olur olmaz başvurduğunuz iş için hazırladığınız CV'nizi bir daha kullanma ihtiyacı bile duymadınız. Peki, iş hayatınızdaki gelişmeleri düzenli olarak yenilemezseniz, olası işe alım uzmanları ve iş arkadaşları sizin ne yaptığınızı ve kariyerinizde neyi hedeflediğinizi nereden bilebilir? Evet, buna biraz zaman ayırmanız gerektiğini farkındayız ama sizin için hazırladığımız tüyolar ve ipuçlarını takip ederek, kariyeriniz açısından LinkedIn'i avantaja çevirebilirsiniz.

MÜKEMMEL KULLANICI PROFİLİ İÇİN...

EN BASİT ADIMLARDAN BAŞLAYALIM, NE DERSİNİZ?

"İş bulmaya çalıştığınızda, özgeçmişinizi birkaç insan kaynakları yöneticisine gönderip onlardan size geri dönüş yapılmasını mı bekliyorsunuz" diye soruyor Kumar ve devam ediyor; "Hayır, sadece beklememeli, insanlarla iletişime geçip daha aktif olmalısınız. Unutmayın ki herkesin anlatacak bir hikayesi var ve her şey LinkedIn'de harika bir profile sahip olmakla başlıyor".

FOTOĞRAF: İlk olarak hesabınızdaki fotoğrafınızla işe başlayacağız. Zarif ve hoş bir fotoğrafınızı kullanmanızı öneririz. "Eğer LinkedIn hesabınıza fotoğrafınızı eklediyseniz, sayfanızın 21 sefer daha çok görüntülenme olasılığı var" diyor Kumar ve ekliyor "Eğer fotoğrafınız yoksa, potansiyeli olan bir bağlantı size nasıl güvensin? Kimliğinizin doğruluğunu ortaya koymak için fotoğraf en basit ve harika yol." Yüzünüzün net şekilde görüldüğü profil fotoğrafı ise en doğru olanı. Bu arada söylemek gerekir ki kedi ya da köpeğinizle çekilmiş bir fotoğrafınız Tinder gibi çöpçatanlık uygulamalarında size avantaj sağlayabilir ama söz konusu profesyonel iş hayatınız olduğunda evcil hayvanlarınızı kadrajın dışına almanızı öneririz.

TÜYO: Eğer profil fotoğrafı için özel bir çekim yaptırmanız gerektiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Güzel bir özçekim LinkedIn için yeterli.

PROFESYONEL ÖZÇEKİM NASIL YAPILIR?

FOTOĞRAFI ÇEKECEĞİNİZ ALANA DİKKAT EDİN
Beyaz bir duvarın önünde, odak noktasının sadece yüzünüz olacağı bir alanda çekimi yapın. Duvarda poster, tablo vs. asılıysa, onları indirmeyi unutmayın.

DOĞAL IŞIK KULLANIN
Flaşlı çekim genelde sizi olduğunuzdan daha farklı gösterir. Bu yüzden tercih etmeyin.

KOLUNUZA DİKKAT
Telefonunuzu tutup kendi kendinizi çekmek yerine, onu bir yere sabitleyerek zaman ayarlayıcısıyla fotoğrafınızı çekmenizi öneririz ki özçekim yaparken şekilden şekle girmeyin ve kolunuz kadrajda görünmesin.

DOĞRU GİYSİLER GİYİN
Baş ve omuzların görüneceği bir kare olacağını düşünürsek, straples ya da omuzları açıkta bırakan bluzlardan uzak durmalısınız. Çünkü ilk algı üstünüzün çıplak olduğuna dair olacaktır.

ÖRDEK SURATTAN KAÇININ
Dudaklarınızı büzüştürüp öpücük yolluyormuş gibi çektiğiniz fotoğrafları unutun. Yüzünüzdeki bütün kasları gevşetin ve doğal bir gülümsemeyle fotoğrafınızı çekin.

KELİMELER: Fotoğraf işini tamamladığınıza göre sıra kendiniz hakkında ne söylemek istediğinizi ortaya çıkarmaya geldi. Kişiler sizin hesabınızı ziyaret ettikleri zaman isminizin yanında en doğru duracak olan başlığı seçmelisiniz. Kendinizi övmekten hoşlanmıyor ya da bu tür şeyleri sevmiyor olsanız bile maalesef kariyer basamaklarında hızla yukarıya doğru yol almanın adımlarından biri bu. İsminizin yanına tasarımcı yazmak yerine "Markam için yeni fikirler üretiyorum" diyerek hesabınıza renk katabilir ve kişiliğiniz hakkında karşı tarafa küçük tüyolar verebilirsiniz. Unutmayın ki CV'nizi okumaya başladıkları zaman zaten sizin profesyonel unvanınızı öğreniyor olacaklar. Yaklaşık 40 kelimeden oluşan ve sizi anlatan etkili bir özet yazmanız gerekiyor. Bunun amacı, LinkedIn'de yapılan aramalarda daha fazla görünme şansını yakalayabilmek. Devon Black'e göre becerilerinizi uzun bir paragraf halinde yazmaktansa, madde madde yazın. Böylece karşı taraf için okuması daha kolay olur. Ayrıca özgeçmişinizde yer alan daha önceki iş deneyimlerinizin altına gireceğiniz açıklamalar da bir o kadar önemli. Devon Black, özellikle ölçülebilir başarılarınızı bu alanda vurguluyor olmanızın önemli olduğundan bahsediyor. "Görevim dahilinde üstlendiğim projeyle birlikte şirketin yıllık 4.000 dolar civarında tasarruf yapmasını sağladım" gibi. Kendiniz hakkında bilgi verirken, takım arkadaşı ya da tutkulu bir lider gibi klişe tanımlamalardan kaçınmaya özen gösterin yoksa diğerlerinden hiçbir farkınız kalmaz ve hatta o kadar sıradan görünürsünüz ki bu aleyhinize bile işleyebilir. Unutmayın ki her şirket devamlı tecrübeli birini arayacak diye bir kural yok, belki de hiç tecrübe istenmeyen güzel bir iş fırsatını bu klişe kelimeler yüzünden kaçırabilirsiniz. Diğer yandan doğru kelimeleri kullandığınızdan emin olmanız gerekiyor. LinkedIn, arama yapılırken çeşitli algoritmalar kullanıyor. Bu yüzden unvanınız her ne ise bunu hesabınızda her yerde geçirmenizde fayda var. Böylece insan kaynakları departmanından biri bir pozisyon için arama yaptığında sizin hesabınızın onların karşısına çıkma ihtimali daha yüksek olur.

TÜYO: LinkedIn'deki deneyim bölümünün kapsamlı olmasının hesabınızın görüntülenme sayısını yükselttiği düşünülüyor. Katıldığınız herhangi bir sertifika programını, projeyi ya da gönüllü olarak dahil olduğunuz sosyal sorumluluk projelerini ekleyin.

TANIMADIĞINIZ BİRİYLE NASIL BAĞLANTI KURARSINIZ?

Öncelikle, otomatik olarak çıkan "Sizi LinkedIn'deki profesyonel iletişim ağıma eklemek istiyorum" cümlesini kullanmamaya özen gösterin. Çünkü sadece bu mesajı göndermeniz, sizin neden o kişiyle iletişim kurmaya çalıştığınızı ya da ne kadar ciddi olduğunuzu karşı tarafa göstermeye yeterli değil. Eğer bağlantı kurmak istediğiniz kişi tanıyor olabileceğiniz, ortak bağlantılarınızın olduğu ve LinkedIn'in önerdiği biri değilse, ekleme talebi yollarken, ya nerede tanıştığınıza dair ya da neyle ilgili kendisiyle iletişime geçmek istediğinizi mutlaka yazın.

Öncelikle, otomatik olarak çıkan "Sizi LinkedIn'deki profesyonel iletişim ağıma eklemek istiyorum" cümlesini kullanmamaya özen gösterin. Çünkü sadece bu mesajı göndermeniz, sizin neden o kişiyle iletişim kurmaya çalıştığınızı ya da ne kadar ciddi olduğunuzu karşı tarafa göstermeye yeterli değil. Eğer bağlantı kurmak istediğiniz kişi tanıyor olabileceğiniz, ortak bağlantılarınızın olduğu ve LinkedIn'in önerdiği biri değilse, ekleme talebi yollarken, ya nerede tanıştığınıza dair ya da neyle ilgili kendisiyle iletişime geçmek istediğinizi mutlaka yazın.

Bu arada laf olsun diye birini bağlantılarınıza eklememeniz de gerekiyor. O kişiyi eklemeden önce, bu kişiyi neden eklemek istediğinizi, bu bağlantıdan nasıl bir yarar sağlayabileceğinizi iyice düşünün ve karşı taraf size bu konuyla ilgili bir soru yöneltirse, sağlam bir cevabınız olduğundan emin olun.

PROFİLİNİZİ NASIL KARİYERE DÖNÜŞTÜRÜRSÜNÜZ?

PROFİLİNİZİN DEVAMLI AKTİF OLMASINI SAĞLAYIN

Profilinizi sürekli güncel tutabilmek için nelerle ilgilendiğinizi, neler yapmak istediğinizi gösteren paylaşımlarda bulunun çünkü birbiriyle ilgisi olmayan, Facebook'taki gibi her önünüze geleni paylaşırsanız, bir yerden sonra iletişim ağınızdaki insanları bunlarla rahatsız etmeye ve sıkmaya başlayabilirsiniz. Eğer yeni bir işle ilgili güncelleme yapamıyorsanız, ilgilendiğiniz alanlarla ilgili yazılar ve video'lar da paylaşabilirsiniz. Buradaki püf nokta ise Facebook'taki birbirlerine sarılıp yuvarlanan panda video'ları yerine çalıştığınız alana dair ilginç haberleri paylaşıyor olmanız.

LINKEDIN MAALESEF SADECE İLHAM VERİCİ PAYLAŞIMLARI VE KARİYER TÜYOLARINI KAPSAMIYOR.

Gerçekten iş için bağlantıların kurulduğu ve dürüst LinkedIn profillerinin olduğu o güzel günler geride kaldı. Maalesef "spam" türünde ve kariyerle hiç ilgisi olmayan mesajlara maruz kalıyoruz. Hatta erkeklerin bir kısmı LinkedIn'i çöpçatanlıkları için de kullanıyor. Kariyer ve işle ilgili başlayan sohbetler, bir bakıyorsunuz ki ne kadar hoş biri olduğunuza ya da akşam yemeği davetine dönüşmüş. Ve hatta sadece bekarsanız, iş için uygun olabileceğinize dair konuşmalara bile rastlanabiliyor. Diğer yandan sahte iş ilanlarıyla da karşılaşma olasılığınız yüksek. LinkedIn'de atacağınız her adıma dikkat ederken, her ne olursa olsun kariyeriniz için doğru adımları atmanızı sağlayacak yer olduğu kesin.

LINKEDIN PREMIUM ÜYELİĞİNE GERÇEKTEN İHTİYACINIZ VAR MI?

NORMAL ÜYELİKTEN DAHA ÜSTÜN AMA NORMALİ DAHA MI İYİ?
LinkedIn Premium sizin daha ileri gitmenize izin veriyor. Fakat ne kadar ileriye? Örneğin küçük bir iş sahibiyseniz ve LinkedIn'i işlerinizi ilerletmek için kullanmak fakat şimdilik kimseyle de bağlantı kurmak istemiyorsanız, onlara InMail gönderebilirsiniz. Normal üyeliklerde sadece bağlantınızın olduğu kişilere mesaj atma hakkınız oluyor o kadar. Aynı zamanda ileri arama özelliğini kullanarak, sizin spesifik olarak aradığınız özelliklere sahip, bağlantı kurmak isteyeceğiniz kişilere ulaşabilmenizi sağlıyor. Bağlantı kurmak zorunda kalmadan işinizle ilgili danışmak istediğiniz konuları bulduğunuz bu kişilerle konuşabiliyorsunuz. Son olarak profilinizi kimlerin görüntülediğini Premium üyeliklerde daha detaylı görebiliyorsunuz.

PEKİ, BUNA İHTİYACIM VAR MI?
İşveren değilseniz, buna pek de ihtiyacınız yok. Bütçenizi size daha çok
keyif verecek ya da ihtiyacınız olan eğitimleri almak için kullanabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN