İş yaşamında davranış etkisi

Kariyerinizi doğru temeller üzerine atmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Peki, bunun sadece işinizi doğru ve eksiksiz yapmakla olmayacağının farkında mısınız? Davranışlarınız sizi hedefinizden uzaklaştırmasın. Çalışma ortamında dikkat etmeniz gereken davranışlara göz atalım.

Giriş Tarihi: 29.03.2017 16:09 Güncelleme Tarihi: 29.03.2017 16:09

HAZIRLAYAN: NAİME TERCAN
FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

KİBİR
İşinizi iyi yapmanız, şirketinize ya da çalışma arkadaşlarınıza yardımcı olmanız kendinizle gurur duyacağınız özellikler olabilir. Ancak bunu karakterinizden gelen bir özellik de olsa kibire taşırsanız bu sizin için sonun başlangıcı olabilir. Burnu büyük olmak hem iş arkadaşlarınız hem de yöneticileriniz açısından istenmeyen kişi ilan edilmenize neden olabilir. Kibirli haliniz sizi profesyonellikten uzaklaştırır. Bırakın diğerleri size övsün ve siz tevazuyla övgüleri kabul edin.

KONUŞMA TARZI
Burada konuşma tarzıyla asıl vurgulamak istediğimiz iş ortamında argo konuşmalardan uzak durmanız. Öfkeyle ya da ağız alışkanlığıyla olsun kullanacağınız bu tür sözler karakterinizle ilgili hiç de istemeyeceğiniz önyargıların oluşmasına neden olur. Zaman zaman havalı görünmek için kullanacağınız bu tür sözcükler sizi basit gösterir.

BOŞBOĞAZLIK
İş yaşamınızda gerek işle gerek iş arkadaşlarınızın farklı durumlarıyla ilgili edindiğiniz bilgileri kesinlikle sır kapsamında ele almalısınız. Boşboğazlık edip anlaşmalar, toplantılarla ilgili konularda konuşmamalısınız. İş dünyasında en çok aranan dürüstlük ve güven kriterlerine ancak bu şekilde sahip olabilirsiniz.

İYİMSERLİK
İş yaşamında konuları etraflıca ele almalı ve olası durumları hesaplamalısınız. İyimserliğin dozunu kaçırmak ve 'hallederizci' olmak sizi kayba uğratabilir. İş yaşamı gerçekçileri sever. Sorunlara sahici ve yaratıcı çözümlerle yaklaşın.

YALAN
Her ne konuda olursa olsun yalandan uzak durun. İşe gitmek istemiyorsanız 'hastayım' demeyin bunun yerine mazaret izninizi kullanın. Kandırdığınızı sandığınız yöneticinizin de sizle aynı yollardan geçtiğini aklınızdan çıkarmayın.

DAKİKLİK
İşe başladığınız ilk gün, dakik olmanız gerektiğini beyninize yazın. İşe geç kalmak, randevulara gecikmek çalışılmak istenmeyen eleman ilan edilmenizin ilk adımıdır. Her zaman aksilikler olabileceğini hesaplayarak zaman yönetiminizi kendi kontrolünüz altında tutun.

BİZE ULAŞIN