"Vintage hissini seviyoruz"

15 Nisan’da yeni albüm şarkıları ile İstanbul’ da Volkswagen Arena’da hayranlarıyla buluşacak Pink Martini’yi Avrupa turnesi kapsamında İngiltere’de yakalıyoruz ve Türkiye’ye gelme hazırlıkları yapan grup ile dans dolu, eğlenceli bir sohbet gerçekleştiriyoruz. Grubun kurucusu Thomas M. Lauderdale ve solisti Strorm Large sorularımızı yanıtlıyor.

Giriş Tarihi: 14.04.2017 15:21 Güncelleme Tarihi: 16.04.2017 11:52

YAĞMUR KALYONCU

Kalabalık bir grupsunuz. Eminim tarz ve fikir farklılıkları vardır aranızda. Uyumunuzu müzikle mi yakalıyorsunuz. Müzik kendi aranızda da bir iletişim aracı mı?
THOMAS M. LAUDERDALE:
Hepimizi birleştiren tabii ki müzik. Hepimiz benzer tarzda müziklerden keyif alıyoruz ve büyük orkestranın yarattığı atmosferi seviyoruz. Yıllardır birlikte çalışıyoruz. Kişisel olarak da birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Başarılı bir grup olmamızın sebebi birbirimizi çok iyi tamamlıyor oluşumuz. Birbirini tanımanın ve aynı dili konuşmanın getirdiği bir avantaj da var. Kocaman aile gibiyiz. Kalabalık bir grup olduğumuz için her kafadan ayrı bir sesin çıktığı anlaşmazlıklarımız da oluyor tabii ama çok hızlı şekilde çözüme kavuşturuyoruz.

Strorm, grubun diğer solisti China' dan sonra gruba yeni bir dinamik kazandırdığını söyleyebilir misin?
İyi anlaştığınızı biliyorum ama baş rolde iki kadın olunca ben aradaki anlaşmazsızlıkları merak ediyorum. Olmadığını söyleme !
STRORM LARGE: Şu an herkes rekabet ettiğimizi düşünüyor. Aslında kadınlar genellikle rekabetçidir, kabul ediyorum. Zaman zaman bizim aramızda da sorunlar oluyor. Ama ikimiz de işimizi en mükemmel şekilde yapmaya çalışıyoruz. Hatta China ile birlikte sahne aldığım zamanlar benim için en keyifli konserler oluyor. Onunla birlikte şarkı söylemeyi seviyorum. Ama her anlamda birbirimizden farklı olduğumuz da bir gerçek. Sadece aynı grubun birer parçasıyız.

Strorm, senin dışında grup üyelerinin tamamı erkek. Onları bir kadın olarak nasıl yönetiyorsun? Erkekleri uyum içinde yönetmek için kadınlara vereceğin sırların var mı?
STRORM LARGE:
Erkekler yönetilmeyi sever düşüncesine karşıyım ben. Onların çok fazla yönetilmeye ihtiyaçlarının olmadığını düşünüyorum. Yönetmek değil doğru kelime. Belki yönlendirmek olabilir. Grup içinde de durum böyle. Aslında bana çok iş düşmüyor. Yıllardır oturmuş bir düzen olduğu için her şey çok planlı ilerliyor.

Thomas, iki güçlü karakterde kadını nasıl yönetiyorsun. Strorm ve China ile beraber devam etme kararı sürecinde iki güçlü, güzel ve star kadını nasıl yönettin? Bu başarını kadın duygu ve düşüncelerini iyi anlamana yorabilir miyiz?
THOMAS M. LAUDERDALE:
China ve Strorm ile çalışırken zorluk yaşamıyorum. Her ikisi de çok güçlü ve başarılı kimlikler. En önemlisi kendilerinin farkında olan kadınlar. China'yı üniversite yıllarından beri tanıyorum, geçmişte birlikte çok fazla çalıştık ve artık birbirimizi her yönüyle tanıyoruz. Strorm'u da önceden tanıyordum.

Strorm, biraz da tarzından bahsedelim istiyorum. Modayla aran nasıl? Sahne kıyafetlerini seçerken nelere dikkat ediyorsun.
STRORM LARGE:
Yoğun konser takvimi içerisinde gittiğim yerlerde eğer zaman bulursam alışveriş yapmayı seviyorum. Sahnede ve normal hayatta olabildiğince kendimi rahat hissettiğim kıyafetler seçerim. Siyah sevdiğim ve tercih ettiğim renklerden biri.

Thomas, romantik ve aşk şarkılarıyla bütünleşen bir grupsunuz. Bu tarzınızın dışına çıkmak istemez misiniz?
THOMAS M. LAUDERDALE:
kültürel çeşitliliği farklı dillerle ve kendi tarzıyla yansıtan bir grup. Vintage hissini seviyoruz. Farklı ülkelerin şarkılarını keşfedip yine klasik Pink Martini tarzında yorumlamaya devam edeceğiz.

BİRAZ DA YENİ ALBÜMDEN KONUŞALIM. NASIL BİR HAZIRLIK SÜRECİ GEÇİRDİNİZ? BİZİ BU ALBÜMDE NELER BEKLİYOR?
THOMAS M. LAUDERDALE:
Sekiz dilde 15 parçadan oluşan bir repertuvar hazırladık. Daha önce sahnede Strorm ile birlikte Belkıs Özener'in düet yaptığı Aşkım Bahardı şarkısına yer verdik. Ari Shapiro, moda uzmanı Ikram Goldman, sivil haklar aktivisti Kathleen Saadat ve Rufus Wainwright vokalleri ile albümde yer aldı. Her albüm aslında kendi hayatlarımızda ne olduğunun bir yansıması. Bu albüm genel olarak hayattaki mutluluğu yansıtıyor. Souvenirs filminde ünlü oyuncu Isabelle Huppert tarafından seslendirilen Joli Garçon çıkış şarkımız. Şu ana kadarki en mutlu albümümüz oldu diyebilirim.15 Nisan'da yeni albüm şarkıları ile İstanbul'da Volkswagen Arena'da hayranlarımızla buluşacağız.

BİZE ULAŞIN