Kendinizi markalaştırın

Markalaşmak artık yalnızca ünlülerin veya satış kaygısı taşıyan markaların sorunu değil. Bireyselliğin altın çağını yaşadığı günümüz dünyasında insanlar da başarıya ulaşabilmek için yatırımını kendine yapıyor. Siz de sektörün ileri gelenlerinin yardımıyla isminizi yıldızların arasına yazdırabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 19.04.2017 11:56 Güncelleme Tarihi: 19.04.2017 12:00

ED DYSON DERLEYEN REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAFLAR: ISTOCK.COM, SPLASHNEWS.COM

1. KENDİ HİKAYENİZİ YARATIN
Her güçlü markanın bir hikayesi vardır. Bu hikaye müşterilerin markaya güvenmesini ve inanmasını sağlar. Zaman zaman tarihsel bir hikayeye referans veren markalar, zaman zaman da daha ideolojik mesajlar verir. Bath Üniversitesi'nde Pazarlama ve markalaştırma dersleri veren Dr. Tim Hill, "Tüketicilere sunulan hikayeler özenle seçilir. Markalar öncelikle hitap ettiği kitlenin kim olduğunu ve ne duymak istediğini öğrenir. Sonra bu kitleye en uygun hikayeyi yaratır" diyor. Spice Girls örneğini ele alalım. Bu grup için beş kadının da belirli karakteristik özelliklerinin öne çıkarıldığını ve bu şekilde hafızalarda yer edinen muhteşem bir pazarlama örneği yaratıldığını söyleyebiliriz.

KENDİNİZ UYGULAYIN: Kendi tarihinizi ve bugün olduğunuz pozisyona nasıl geldiğinizi anlatan bir yazı yazın. Hitap ettiğiniz kitleyi en çok etkileyecek kısımları belirleyin.

2. İNANDIRICI OLUN
Dr. Hill, inandırıcılığın markalaşma yolundaki en önemli etken olduğunu belirtiyor ve "Yaptığınız işe aşık olduğunuza, kar amacı gütmediğinize inanan müşteri size güvenir" diyor. Forbes'a göre dünyanın en değerli markası Apple'ın başarısının sırrı da bu: "Stratejik şekilde piyasa trendlerini görmezden geliyorlar ve insanlığı ileri taşımak adına yenilikçi ve parlak fikirler sunuyorlar. 'Hedefimiz satış' diye bağırmadan bir şekilde ürünlerini almamızı sağlıyorlar." Kendi markanız üzerinden bunu yapmanın yoluysa samimi olmaktan geçiyor. Sosyal Medya Yetenek Ajansı Gleam Futures'ın kurucusu Dominic Smales, özgün ve gerçek olmanın önemini vurguluyor ve deniz kenarında güneşlenirken 'normal' insanlar gibi makyajsız olmanız gerektiğini belirtiyor.

KENDİNİZ UYGULAYIN: Öncelikle sosyal medya hesabınızın gerçeği yansıtmasına özen gösterin. Politikayla ilgilendiğinizi belirttiyseniz o yönde paylaşım yapın. Ancak fazla kurumsal veya resmi görünmemek adına işle ilgili konularda paylaştığınız üç içerikten sonra bir tane de tutkularınızı ve isteklerinizi anlattığınız kişisel paylaşım yapın.

3. MARKANIZI TANIYIN
Girişimci Sir Stelios Haji-Ioannu'nun favori renginin turuncu olmadığını tahmin edersiniz. O sadece müşterilerin bu parlak rengi bilinçaltında ucuzluk olarak kodladığını bilen zeki biri. Bu yüzden havayolu şirketi, kahve dükkanları ve otelleri de dahil olmak üzere tüm markalarında bu rengi kullanmayı tercih ediyor. Dr. Hill, "Markaların her hamlesi stratejiktir" diyor. Sizin markanız içinse bu yaptığınız her işte markanızın aynı dili konuşması, ortak değerleri yansıtması anlamına geliyor. Alexa Chung ve Marks&Spencer işbirliğinin temelinde de bu yatmıyor mu? Liz Matthews, kendilerine gelen yüksek bütçeli iç çamaşırı çekimi tekliflerini reddettiklerini, tarzı ve bugüne kadar çizdiği imaj yüzünden bu yönde ilerlemesinin iyi olmayacağına karar verdiklerini söylüyor.

KENDİNİZ UYGULAYIN: Arkadaşlarınızdan sizi beş kelimeyle anlatmasını isteyin. Sizi tanınmak istediğiniz şekilde tarif ediyorlarsa bunlar sizin marka değerleriniz olabilir. Ayrıca insanların sizinle ilgili baktığı ilk şeyin isminiz olduğunu unutmayın. Marka bütünlüğü için her mecrada aynı adı kullanmaya özen gösterin.

4. BÜYÜYÜN VE GENİŞLEYİN
Dr. Hill, "İyi pazarlamanın temelinde markanın kendisini gelişmelerden izole etmemesi yatar. Marka her zaman bir sonraki adımı tahmin etmeye çalışır" diyor ve kendisine yöneltilen feminist eleştiriler sonrasında Barbie'nin yaşadığı dönüşümü hatırlatıyor. "Barbie'de yaşanan değişim beş yıl geç kaldı. Müşteri artık bunun kar amaçlı yapıldığını net görebiliyor. Marka değişen cinsiyet rollerinin farkına daha erken varabilirdi" diyor. Kişisel anlamda bu, özünüze çıkan fırsatları kendi şartlarınıza uygun şekilde değerlendirmekten geçiyor. Alexa Chung'ın televizyon sunuculuğu yaptığı dönemde moda sektörüne adım atmak için en tepeden başlamak yerine The Independent'ta köşe yazarlığı yapmasının temelinde de bu yatıyor. Chung'ın basın danışmanı Liz Matthews durumu açıklarken, "Beklenmeyen bir hamleydi ama bu şekilde sektördeki kilit isimlere kendini tanıtma ve moda bilgisini gösterme fırsatı buldu" diyor.

BİZE ULAŞIN