Google'dan 23 Nisan sürprizi

Atatürk'ün çocuklara armağan olarak bıraktığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı geldi çattı. Gece saatlerinde Google'ı ziyaret eden milyonlarca kullanıcı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı anasayfası ile karşılaştılar. Google, Türk milleti için çok önemli bir değere sahip olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı unutmadı.

Giriş Tarihi: 23.04.2017 12:51 Güncelleme Tarihi: 23.04.2017 12:51

Türk milleti için büyük değere sahip olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı geldi çattı. Öğrenciler tüm yurtta yarın bu anlamlı güne özel birbirinden renkli gösteriler yaparak bu anlamlı günü kutlayacaklar. Öte yandan milyonlarca kullanıcısı bulunan Google, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Doodle'ını yine anasayfasına taşıdı. Google giren kullanıcılar Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı görselini görüyor.

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI DOODLE OLDU
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM'nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935'te 23 Nisan Millî Bayramı'yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 1927'de ilan ettiği ve ilki Atatürk'ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "" adını verdi..

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM'nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933'te Atatürk'le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

BİZE ULAŞIN