Para biriktirebilirsiniz!

Eğer tutumlu biriyseniz, hiç vakit kaybetmeden diğer sayfaya geçebilirsiniz. Ancak savurganlığınıza bir türlü çare bulamıyorsanız, size vereceğimiz beş tüyo ile para biriktirmeyi başarabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 25.04.2017 11:49 Güncelleme Tarihi: 25.04.2017 11:52

ZEYNEP SİPAHİ

FOTOĞRAF: CHRIS CLINTON

TEK HEDEFİNİZ OLSUN
Yeni bir araba, daha büyük bir ev… İstediğiniz şeylerin listesi böylece uzayıp gider. Bunların hepsi için para biriktirebileceğinize inanıyor musunuz? Çok uzun vadede belki… Bu yüzden hedeflerinizi sıraya koyun. Journal of Marketing Research'ün araştırmasına göre bu sayede isteklerinize daha kolay ulaşabiliyorsunuz. Yoksa para biriktirme motivasyonunuz azalır.

NOT ALIN VE ARKADAŞINIZLA PAYLAŞIN
Bankada birikim hesabı açmadan önce bir defter alın ve hedefinizi yazın. Dominican University of California'nın yaptığı araştırmaya göre önüne koyduğu hedefi yazanlar yazmayanlara göre yüzde 42 oranında daha çok başarılı olma eğiliminde oluyor. Yaptığı birikimin gidişatını güvendiği bir arkadaşıyla paylaşanların yüzde 78'i hedefine ulaşma konusunda daha çok başarı yakalıyor.

BANKA HESABINIZA İSİM VERİN
Yaptığınız birikimleri tuttuğunuz banka hesabınızın sadece sayılardan oluşması size pek bir anlam ifade etmeyebilir. Ancak banka hesabınıza sevdiğiniz bir isim takarsanız, motivasyonunuz çok daha yüksek olabilir. Örneğin banka hesabınızın ismini Begüm koydunuz. Her ay Begüm'e destek oluyor olmak, kulağa güzel gelmiyor mu?

KUMBARANIZA YENİ KURALLAR GETİRİN
Bütün bozuk paraları kumbaraya atmak yerine kendinize bir kural koyun ve sadece 1 TL'leri bu kumbaraya atmaya başlayın. Çünkü kumbaranızın içinden sadece 10 ya da 25 kuruş çıktığında ne kadar az para biriktirdiğinizi görüp motivasyonunuz bozulabilir. Sadece 1 TL'leri koyduğunuz kumbaranızın dolduğunu fark ettiğinizde, ne kadar çok heyecanlanacağınızı tahmin bile edemezsiniz.

HER MEVSİM İÇİN AYRI BİRİKİM YAPIN
Gerçekleştirmek istediğiniz hayaller için birikim yaparken, diğer yandan daha kısa vadeli hedefleriniz için birikim yapmayı da tercih edebilirsiniz. Örneğin yaz tatili için ilkbahardan para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede tatil zamanı geldiğinde, paranız birikmiş olacağı için ekstra tatil parası ayırmışsınız gibi hissetmeyeceksiniz. Psychological Science'nin yaptığı araştırma belli bir süreyi kapsayan ya da dönemsel yapılan birikimlerin kişide alışkanlık yarattığını ve keyfi para biriktirenlere göre yüzde 78 oranında daha çok para biriktirebildiklerini ortaya koyuyor.

BİZE ULAŞIN