Sevilen iş, doğru kariyer

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama, pazarlama ve satış direktörü olarak görev yapan Esra Erbilgin Acar sevdiği mesleğe sahip, iş-aile dengesini kurabilmiş başarılı profesyonellerden.

Giriş Tarihi: 25.04.2017 16:00 Güncelleme Tarihi: 25.04.2017 16:00

NAİME TERCAN, FOTOĞRAF: KORAY IŞIK / CANER ÖZKAN

İlk ve orta öğrenimini Samsun'da tamamlayan , Koç Üniversitesi ekonomi mezunu. Okuldan sonra Kaliforniya'da bir yıl yaşayan Acar, ilk altı ay pazarlama üzerine sertifika programı tamamlamış. Geri kalan zamanda da bir ilaç şirketi ile enerji firmasında staj yapma imkanı bulmuş. İstikrarlı kariyerinin incelikleri sizlerle.

Eczacıbaşı ile yollarınız nasıl kesişti?
Amerika dönüşü bir yakınımızın vesilesiyle özgeçmişim Eczacıbaşı'na ulaştı. Uzun ve zorlu geçen mülakat sürecinin sonunda 2005 Eylül ayında ürün müdür yardımcısı olarak işe başladım. İlaç sektörünün kullanıcısı olmaktan diğer tarafa geçtiğim ilk dönemdir.

Nasıl buldunuz peki sektörü?
Çok şaşırdım çünkü pazarlama deyince hayalimde hep reklamlar, pazar araştırmaları, ekranlarda, billboard'larda gördüklerimiz vardı. Burada bunların hepsi ama hepsi yasak dendi. Burada yaratıcılığı daha fazla zorlamak gerekiyordu. Tanıtım hekimlere yapılanla sınırlı. Ürünü hasta kullanıyor, eczane satıyor ama hekim reçete ediyor. Son kullanıcıyla hiçbir temasınızın olmadığı bir sektörde ürünlerinizi tanıtmak, anlatmak durumundasınız. Ciddi anlamda zorlukları olan ama bir o kadar da keyifli, her yeni yıl bir şey katmak zorunda olduğunuz çünkü yapılabilecek çok şey yok gibi durduğu için birbirini çok yakından takip eden bir sektör.

Yoğun iş temposunun günlük işleyişinden bahseder misiniz?
Dinamik, enerjisi, motivasyonu yüksek bir insanım. Merkezde çalışan pazarlama ekibim ve satış müdürüm de benim gibi. Tutkuyla çalışan bir ekibe sahip olunca evde iki çocuğunuzu bırakıp vaktinizin çoğunu işte geçirdiğinizin farkına varmadığınız zamanları yaşıyorsunuz. Ayı planlamaya çalışıyoruz. Yapılacak kongremiz varsa günleri belli oluyor. Onun dışında dokuz bölgemiz var. Her ay minimum ikisine gitmek gibi bir hedefim var. Güne ekip kahvaltısıyla başlıyoruz. Ardından küçük bir grup toplantısı yaparız ve herkes işine dağılır. Öğle yemeğini yine mutlaka birlikte yeriz. Pazarlama ekibi ile satış ekibinin koordinasyonu çok önemli. Biz bu sinerjiyi sağlamaya çalışıyoruz.

Takım arkadaşlarınızda ne tür özellikler ararsınız?
Güven ve samimiyet çok önemli. Diğer taraftan herkese hata yapma özgürlüğü de tanınmalı. Yapılan hatayı gizlememek gerek. İşte gizli saklı olmaz.

Ne tür kitapları seversiniz?
Bilim-kurgu kitaplarını seviyorum. Böyle bir serinin ardından çok sevdiğim korku yazarı Jo Nesbo'dan bir kitaba geçebilirim.

İş yaşamının en iyi tarafı nedir size göre?
Ürettiğim zamanlar. Her gün bir yenilik oluşturmaya çalışırım.

BİZE ULAŞIN