Robotlar geliyor

Yaklaşık 10 yıl içinde günümüzde insanlar tarafından yapılan işlerin üçte birini robotlar yapmaya başlaycak. Şirketteki koltuğunuzu kalpsiz bir robota kaptırmamak için yapmanız gerekenleri açıklıyoruz.

Giriş Tarihi: 27.04.2017 15:25 Güncelleme Tarihi: 27.04.2017 15:25

DERLEYEN REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

2026 yılında hayatın nasıl olacağını merak ediyorsanız şöyle açıklayalım: Akşam dışarı çıkmak için hazırlanırken kıyafetlerinizi önünüzde sıralanan hologramlar arasından seçeceksiniz. Sizi gideceğiniz yere götürmek üzere kapınızın önünde şoförsüz bir araç bulacaksınız ve eğlence bitip eve döndüğünüzde evinizdeki neredeyse tüm teknolojik aletleri yalnızca konuşarak aktive edebileceksiniz. Rüya gibi geliyor, değil mi? Ancak şunu da belirtelim, 10 yıl içinde yaşanacak teknolojik gelişmeler sosyal hayatımızı Jetgiller'in heyecanla izlediğimiz bölümlerine dönüştürse de kariyer planlarımızı yerle bir edebilir. Çünkü Oxford Üniversitesi ve Deloitte tarafından yapılan bir araştırmaya göre, önümüzdeki yıllarda insan gücü gerektiren işlerin büyük kısmını robotlara kaptıracağız. Çizdiğimiz bu tablo geleceğe dönük hayallerinizin sonuna soru işareti koyacağınız anlamına gelmiyor. Önemli olan tüm bu teknoloji ve robot dünyasında kendinize yer açmak.

TEKNOLOJİYE AYAK UYDURUN
Kariyerinizin ellerinizden kayıp gitmesini engellemenin en temel yolu teknolojik gelişmeleri takip edip iş hayatınızda bunlardan yararlanmaktan geçiyor. Tüm dünyada kadınların teknolojiyle ilişkisini ve programlama alanında bilgilerini sağlamlaştırmak amacıyla çalışmalar yapılıyor. Öyle ki, süper model Karlie Kloss bile kadınların teknoloji alanında kariyer yapmalarını desteklemek amacıyla workshop'lar düzenliyor. Koltuğumuza gözünü diken robotlar bir an önce yerimize kurulmak için sabırsızlanırken bu alanda kendimizi geliştirmeye değer mi diyorsanız cevabımız 'evet!' Bir sonraki sosyal medya mecrasının programlamasını yapmayı düşünmüyorsanız bile kendi iş alanınızda yetkin teknolojik bilgiye sahip olun. Çünkü pek çok yetenek avcısı aradığı çalışanı bulmak için internete yöneliyor ve karşısına çıkan binlerce özgeçmiş arasından çeşitli anahtar kelimeler kullanarak eleme yapıyor. Bu kelimelerin başında ne mi geliyor dersiniz: Tabii ki 'yazılım' ve 'programlama.'

ÖĞRENİN:
Google, Nasa ve Spotify gibi öncü kuruluşlarda kullanılan yüksek seviyeli programlama dili Phyton'u öğrenerek işe başlayın. Bu konuda internette bulabileceğiniz ücretsiz derslerle özgeçmişinize seviye atlatabilirsiniz.

YARATICI DÜŞÜNCE
Kariyer Uzmanı Jacob Morgan, "Robotların insanı alt edemeyeceği bir alan varsa o da yaratıcı düşünme yeteneği, hayal gücü ve önsezidir" diyor. Bundan 20 yıl önce giyilebilir teknolojinin hayatımızın bir parçası olacağını öngören Google mühendislerinden Ray Kurzweil, 2030 yılında yalnızca beyin gücüyle teknolojiyi kullanabileceğimizi, düşüncelerimizi yedekleyebileceğimizi ve daha hızlı düşünmek için internete bağlanabileceğimizi iddia ediyor.

ÖĞRENİN:
Microsoft ve Channel 4 gibi kurumların yöneticilerine yaratıcı düşünme konusunda eğitimler veren Claire Bridges, üç rakamının önemini vurguluyor ve "Önünüzdeki sorunu çözmek için en az üç alternatif yol bulun" diyor.

ÇOK YÖNLÜ OLUN
İş hayatındaki en önemli konu birden çok alanda bilgi sahibi olmak. İnternet bu anlamda sonsuz bir bilgi kaynağı. Psikolojiden mühendisliğe internet üzerinden erişebileceğiniz online derslerle istediğiniz alanda eğitim alabilirsiniz.

ÖĞRENİN:
degreed.com sitesinde kendinizi geliştirmek istediğiniz konularda öğretici videolar izleyebilir, gelişiminizi gösteren tablolar sayesinde hangi aşamada olduğunuzu görebilirsiniz.

HAREKETİN GÜCÜ
upwork.com'dan Rich Pearson, çalışanlarda yetkin Power Point kullanımı arayanların yüzde beş oranında azaldığını ve Prezi yetkinliği beklentisinin arttığını belirtiyor. Hareketli sayfalar, yakınlaşıp uzaklaşabilme gibi özellikleri barındıran Prezi, dinleyicilerin çok daha fazla ilgisini çekiyor.

ÖĞRENİN:
Prezi ve Keynote gibi programların öğretici videolarına lynda.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN