Bu mikrofon sizi korkutuyor mu?

Endişelenmeyin, elinize bir mikrofon alıp yüzlerce insanın önünde konuşma yapmanızı beklemiyoruz. Ama değişen ve dönüşen dünyada iş hayatınızda başarı merdivenlerini tırmanırken tepe taklak olmamak için topluluk önünde konuşma kasınızı geliştirseniz iyi edersiniz.

Giriş Tarihi: 29.04.2017 12:37 Güncelleme Tarihi: 29.04.2017 12:37

JENNIFER SAVIN
DERLEYEN REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

Eğitim durumunuz ve çalıştığınız şirketler derken türlü donanımla zenginleşen özgeçmişiniz kağıt üzerinde kusursuz olabilir. Ancak bir oda dolusu insan karşısında konuşma yapma fikri, soğuk terler dökmenize neden oluyorsa başarıya giden yolda önünüzde görünmez bir duvar olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda toplum önünde konuşma yeteneğini geliştirmiş birkaç ismin tavsiyelerine kulak vermenizde fayda var. Çünkü İngiltere'nin ilk Sosyal Medya Doktoru (evet, artık böyle bir meslek var) Jillian Ney, "Tedx Talk'ta yer almak profesyonel anlamda önüme yepyeni fırsatlar çıkardı" diyor. Mesleğiniz ne olursa olsun spot ışıkları üzerinize çevrildiğinde sahnenin tozunu attırmak durumundasınız. TED'in kurucusu Chris Anderson, "Sunum yapabilmek 21. yüzyılın temel yeteneklerinden biridir. Başarıya ulaşmanın yolu kendinizi hem toplum önünde hem de birebir konuşmalarda iyi ifade edebilmekten geçiyor" diyor. Peki, karşınızda onlarca insanın sizi dinlemelerini sağlamak için ne yapmanız gerekiyor? Gelin, birlikte bakalım.

GÜÇLÜ GİRİŞ YAPIN
Adrenalin seviyesinin tavan yaptığı James Bond filmlerini düşünün. Film başlar başlamaz birbirini kovalayan arabalar ve helikopter kazası gibi heyecanlı sahneler arasında sürükleniriz. Doktor Nick Morgan, hazırladığınız konuşmanın giriş kısmının da bu şekilde heyecan yaratması gerektiğini söylüyor: "Hikayenize dinleyicinin ilgisini çekecek bir resim sunarak giriş yapın ve sonrasında kendinizi tanıtın." Araştırmalar kısa hikaye anlatılarak, soru sorarak veya şaşırtıcı bir istatistik paylaşılarak başlanan konuşmaların dinleyicinin daha çok ilgisini çektiğini gösteriyor. Çünkü bunlar beyindeki dopamin seviyesini yükselterek konunun daha hatırlanabilir olmasını sağlıyor.

YAVAŞLAYIN
Sunum sırasında heyecanlanıp hızlı konuşabilirsiniz. Yuvarladığınız kelimelerden dolayı dinleyiciler sizi anlamakta zorlanabilir. Dr. Morgan, konuşmaya başlamadan dinleyicilere bakmanızı, içinizden üçe kadar saymanızı ve bilinçaltınıza panikleyecek bir durum olmadığı mesajını göndermenizi tavsiye ediyor. Ayrıca 'ı'lamak' konusunda çok da endişelenmemeniz gerektiğini ekliyor: "Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bu sesler dinleyicinin bir sonraki konuya dikkatini çekmeye yardımcı oluyor" diyor.

HAZIRLIK AŞAMASI
Kendi sesinizi duymaya alışın. Sesiniz size rahatsız edici geliyor olabilir. Ancak gerçek hayatta öyle duyulmuyor. Dr. Ney, "Kağıt üzerinde veya düşünce olarak size iyi gelen şeyler sesli ifade ettiğinizde büyüsünü kaybedebilir. Ben konuşmalarımdan önce mutlaka ses kaydı yaparım ve konuşmamı baştan sonra dinlerim. Konuşmanın hangi kısımlarında zorlandığım veya vurguyu hangi noktalarda artırmam gerektiği üzerine notlar çıkarırım. En sadık dinleyicimse annemdir. Konuşmada onun anlamadığı bir kısım olursa mutlaka orayı basitleştiririm" diyor. Bir diğer taktikse sporcular üzerinde çalışan Rus bilim insanlarından geliyor: Araştırmaya göre, zihinsel egzersiz konusunda en başarılı sporcular fiziksel olarak da zirveyi kaptırmıyor. Dr. Morgan, "Sporcular yarıştan önce başarıya ulaştıklarını hayal ediyor ve görüntüyü tekrar tekrar zihinlerinde oynatıyorlar. Sunumdan önce kendinizi sakin ve karizmatik şekilde konuşurken hayal edin ve bu görüntüyü zihninizde belirli aralıklarla canlandırın" diyor.

BEDEN DİLİNİZ KONUŞSUN
Beyin öncelikle karşınızdakinin vücut dilini okur. Onun hissettiği güçlü duygu, sizin nöronlarınızın da aynı tepkiyi vermesine neden olur. Söylediklerinizle vücut dilinizin tezat olması insanların güvenini kırar. Anlattıklarınız yerine vücut dilinizin söylediklerini dinlemeye başlarlar. Gerginliğinizi iyice artıran alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Önünüzde birleştirdiğiniz kollarınızı serbest bırakın, yüzünüzdeki gergin ifadeyi silin, gülümseyin ve konuşmanızın bir yerinde espri yapın. Sahnede bir o yana, bir bu yana yürümeyi bırakın. Bu izleyiciyi rahatsız eder. Tüm taktiklere rağmen stres seviyenizin yükselmesine engel olamazsanız senaryosunu sizin yazdığınız bir Bond filminde olduğunuzu hatırlayın ve finali belirleyin.

BİZE ULAŞIN