Lezzet hikayeleri

Ekici, 60’ıncı yılına özel projesiyle Anadolu’da saklı kalmış lezzetleri ortaya çıkarıyor. Hitit medeniyetinin beşiği Çorum’da gerçekleşen etkinliği takipteydik.

Giriş Tarihi: 04.05.2017 16:02 Güncelleme Tarihi: 04.05.2017 16:02

ÖZGE ZEKİ

Ekici'nin "Lezzet Hikayeleri" projesi kapsamında Türkiye'nin 7 bölgesinden seçilen 7 şehrin yerel tarifleri keşfediliyor ve peynirli tatlarla yorumlanıyor. Şef Eyüp Kemal Sevinç, bu özel projenin danışmanı. Biz de onunla Çorum'un 5 bin yıllık mutfağının peşine düşüyoruz. Yolculuğumuz Bahçelievler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde tatlı eğitmenlerle yöresel tarifleri hazırlamamızla başlıyor. Eğitmenler bize ayrılan istasyonlarda harçları hazırlamamıza yardım ediyor. Hitit mutfağından tarifleri keşfediyoruz; mesela peynirli, kuru meyveli çörek onlardan biri. O kadar lezzetli ki; yemeye doyamıyorsunuz. Bu mutfaktan binlerce yıllık bir tarif. Gün boyunca Eyüp Kemal Sevinç'in peynirle yorumladığı tariflerden peynirli keşkek, çatal aşı çorbası, Osmancık kuzusu, tereyağlı süt çorbası, Dusgarati (Hitit et yemeği), İskilip dolması ve ricotta dolgulu lüle baklava gibi birbirinden güzel lezzetleri keşfediyoruz. Ayrıca şehrin Kargı, İskilip gibi ilçelere göre farklı tatlarını da tanıyoruz.

TARİFLER
PEYNİRLİ YANIÇ
MALZEMELER

1 kg un
1,5 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz
1 litre sıvıyağı
İÇ HARCI İÇİN
2 su bardağı ricotto peyniri
1 demet yeşil soğan
2 su bardağı haşlanmış pirinç

YAPILIŞI
Kulak memesi yumuşaklığında hamur hazırlanır. Ceviz büyüklüğünde bezelenir. 15 cm çapında açılır. İçine harç konulup üçgen şekilde kesilerek kızgın yağda kızartılır.

PEYNİRLİ HELVA
MALZEMELER

1 kg ricotto peynir
150 gr tereyağı
5 yemek kaşığı un
1/2 kg şeker

YAPILIŞI
Peynir eritilir krema haline getirilir. Eriyen peynir üzerine un ilave edilir. Peynirin kendi yağı çıkana kadar karıştırılır. Bir saat pişer, üzerine şeker ilave edilir. İstenilen kıvama gelince servis tabağına konur. Başka bir tavada eritilen kızgın tereyağı helvanın üzerine gezdirilir. Sıcak servis edilir.

GİZLİ KALMIŞ TARİFLERİN İZİNDE

Ekici Peynir Pazarlama Direktörü Elçin Ekici Öztürk, "Lezzet Hikayeleri" projesini şöyle anlatıyor: "İlk durağımız Bodrum ile Muğla mutfağı oldu. Muğla mutfağının enfes otlarını peynirin saflığı ile yeniden yorumladık. Aldığımız dönüşler öyle ilham vericiydi ki projemizin devamında da Türk mutfağında çok ön plana çıkmayan ama derin bir yemek kültürünü ve tarihi içinde barındıran Hitit ve yöresel Anadolu mutfağının izlerini bugüne taşıyan Çorum'u ziyaret ettik. Peynirin dokunuşu ile Çorum mutfağına yepyeni bir yorum kazandırdığımıza inanıyorum. Tüm duraklarımızın sonunda, 60. yılımızı gelecek nesillere miras kalacak bir kitapla taçlandıracağız."


BİZE ULAŞIN